Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Kadına Yönelik Şiddete Hayır!

Kadına Yönelik Şiddete Hayır!

Kadına Yönelik her türlü şiddete hayır sloganını bir kez daha tekrarladıklarını ifade eden Ödemiş Kent  Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı “Türkiye’de her yıl yüzlerce kadın, erkekler tarafından öldürülüyor. 2020 yılının ilk 10 ayında erkek şiddetiyle hayatını kaybeden kadınların sayısı 335.Halen birçok kadın ve kız çocuğu; fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddete maruz kalıyor. OECD verilerine göre Türkiye’de hayatları boyunca en az bir defa fiziksel veya duygusal şiddet gören kadınların oranı %38.

Türkiye’nin kanayan yarası olan kadına şiddet gerçeğiyle mücadele toplumsal bilincin artırılması ve caydırıcı hukuki önlemlerin alınmasıyla mümkün olacaktır.Kadına yönelik şiddet, insanlık suçudur. Hep birlikte “Dur!” diyelim.Kadına yönelik şiddet kavramı, uluslararası insan hakları hukuku alanında ilk kez 1993 yılında “Birleşmiş Milletler Kadınlara karşı Şiddeti Tasfiye Edilmesine Dair Bildiri “de tanımlanmıştır. Bu çerçevede, kadına yönelik şiddet, “İster kamusal isterse özel yaşamda meydana gelsin, kadınlara fiziksel, cinsel veya psikolojik acı veya ıstırap veren veya verebilecek olan cinsiyete dayanan bir eylem veya bu tür eylemlerle tehdit etme, zorlama veya keyfi olarak özgürlükten yoksun bırakma anlamına gelir.” şeklinde tanımlanmıştır. Ayrıca Bildiri ‘de azınlık gruplara dahil olan kadınlar, yerli kadınlar, mülteci kadınlar, göçmen kadınlar, kırsal bölgelerde veya uygarlığa uzak topluluklarda yaşayan kadınlar, bakıma muhtaç kadınlar, ceza veya tutukevlerindeki kadınlar, kız çocukları, engelli kadınlar, yaşlı kadınlar ve silahlı çatışma bölgelerinde bulunan kadınlar gibi bazı kadın gruplarının şiddete karşı savunmasız bulundukları da özel olarak vurgulanmıştır.

AVRUPA KONSEYİ İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

2011  yılında ülkemiz tarafından imzalanan ve onaylanan ülkeler bakımından 1 Ağustos 2014 tarihi itibariyle yürür İstanbul Sözleşmesi’nde ise kadına yönelik şiddet, “Bir insan ve kadınlara yönelik ayrımcılığın bir biçimi olarak anlaşılma kamusal ister özel alanda meydana gelsin, kadınlara fiziksel psikolojik veya ekonomik zarar veya ıstırap veren veya ve toplumsal cinsiyete dayalı her türlü eylem ve bu eylemleri zorlama veya keyfi olarak özgürlükten yoksun bırakma an biçiminde tanımlanmıştır.

Fiziksel şiddet: başkasının vücut bütünlüğüne zarar veren, ona acı çektiren her türlü saldın olarak tanımlanmaktadır. Bireyin fiziksel olarak zarar görmesine neden olan her türlü eylemi kapsayan fiziksel şiddet, sağlıksız koşullarda yaşamaya mecbur bırakmadan töre ve namus cinayetine kadar uzanmaktadır. Cinsel Şiddet Cinsel şiddet; birini istemediği yerde, zamanda veya şekilde cinsel ilişkiye zorlamak; kişinin rızası olmaksızın cinsel nitelikli eylemlerde bulunmak; cinselliği bir tehdit, sindirme ve kontrol etme aracı olarak kullanmaktır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından cinsel şiddet “cinsel eylem gerçekleştirmek amacıyla girişim, İstenmeyen cinsel içerikli konuşmalar, birini cinsel amaçlı kullanmak, mağdur ve fail arasındaki ilişkinin niteliğine bakmaksızın, ev ya da iş ortamında kişinin cinselliğine yönelik zorlayıcı yaptırımlar” olarak tanımlamıştır.

Psikolojik Şiddet Psikolojik şiddet; bağırmak, korkutmak, küfür etmek, tehdit etmek, hakaret etmek, eve kapatmak, küçük düşürmek, lakap takmak, kadının nasıl giyineceği, nereye gideceği, kimlerle görüşeceği konusunda baskı yapmak, öfkesini çocuklardan çıkarmak, çocuklarını göstermemekle tehdit etmek, silah göstermek gibi eylemleri kapsamaktadır. Ekonomik şiddet; kadının para harcamasının kısıtlanması, ça verilmemesi, zorla çalıştırılması, ekonomik konulardaki karan başına alınması, kadının parasının elinden alınması, iş yerine kadının işten atılmasına neden olunması, kadının iş bulması becerilerinin geliştirilmesinin engellenmesi, ev ihtiyaçlarını k kaynaktan yoksun bırakılması, engelli kadın zorla dilendirme etmek ya da cezalandırmak amacıyla ekonomik olarak sınırlamak her türlü eylemdir.”dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ