Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

KADINA YÖNELİK ŞİDDET

cengiz

cengiz

Kadına yönelik şiddet konusunda neler yapabiliriz diye kaç gündür düşünüyorum, yapılanlara da bakıyorum.Fakat sorun kadına yönelik değil, şiddet zayıf gördüğünü ezmek şeklinde herkese ve her şeye uygulanıyor.Şiddet gören veya ezilen bir başkasına uyguluyor.Kocasından dayak yiyen kadın, çocuğunu dövüyor mesela.Karnım acıktı diyen bir çocuk annesinden dayak yediğinde, değersizlik duygusuyla tanışıyor. Değeri bilinmiyor ve en güvendiği kişi yoluyla sevgisizliği öğreniyor.Kısır döngü böyle devam ediyor yani. Kulağını kesiyor bir köpeğin çocuk, bir ağacın dalını kırıyor öteki.Geçen ay bir parkın çay bahçesinde iki çocuk cam soda şişelerini köpeğin kafasına atıp, ne kadar korkacağını düşünüp seviniyorlardı. Başka bir parktaki çocuklar da ağacı  tekmeliyorlardı.Sadece gazetelerde değil, hayatımızın her alanında şiddet var yani. Sadece kadına değil, herkese,her şeye şiddet uygulanıyor.15 yaşındaki çocuğa, zevk olsun diye işkence yapıp, bunu videoya alıp paylaşan insanlar nerede, nasıl yetişiyor bunları görüp çözmeden kadına şiddete son pankartları havada kalıyor bu yüzden.

Kadına değil, şiddetin her haline son verilmesi için; şiddetin oluştuğu bataklığı kurutmak gerekiyor.Ekonomik sıkıntıların altında kalan aileleri görmek gerekiyor.Birini ezerek, yukarı  çıkamazsınız, ya hep beraber sağlıklı bir toplum oluşturmaya çalışırız ya da toplum olamayız. Saygı,sevgi olmadan dengeyi kuramayız.Eski yaraları kaşıyarak, yeni güzel günler inşa edemeyiz.

O yüzden şiddetin  başladığı yerden şiddeti çözmek için çözümler üretmeliyiz. Dayak yediği için yüzü moraran bir kadına fondotön vermek , sorunları çözmüyor,çoğaltıyor….mış gibi yaparak olmuyor.Kışkırtılmış, abartılmış zenginlik, ezilmiş,sindirilmiş, küçümsenmiş fakirlik.Samimiyetle, dürüstce  her sorunu çözebiliriz bence.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ