Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Giyim, Tuhafiye ve Ayakkabıcı Pazarcı Esnafı Çözüm İstedi!

Reklam

İzmir Valiliğinin  aldığı karar neticesinde, İzmir’e bağlı İlçelerde  açılan Pazar yerlerinde sadece  gıda üzerinde satış yapan pazarcıların yer alması kararı alınırken,  giyim, tuhafiye ve ayakkabıcı gibi benzeri alanlarda iş yapan pazarcılar yasaklara takılması üzerine  konuyla ilgili olarak Ödemiş Terziler Odası Başkanı Hüseyin Döner ve Ödemiş Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mustafa  Köksoy ile birlikte pazar yerinde açıklama yaparak  kendi odalarına bağlı pazarcı esnaflarının mağduriyetlerinin bir an önce ortadan kaldırılmasını istediler.

“SADECE GİYİM VE DİĞER AYAKKABI SATAN PAZARCILARA YÖNELİK BU YASAKLAR ESNAFLARIMIZA MAĞDURİYET YAŞATABİLİR”

Ödemiş Terziler Odası Başkanı Hüseyin Döner hükümetin  ve İzmir Valiliğinin de, aldığı  tedbir kararlarına sonuna kadar saygıları olduğunu ifade ederken “Ülkemizde ve bazı yabancı ülkelerde yoğun bir şekilde yaşanan Covid-19 sürecini  olayın başından bu yana yakından takip ediyoruz.  Tedbir ve önlemlerin alınması elbette çok güzel ama burada eğer bir hastalık söz konusu  varsa  o da bizim esnaflarımızdan tamamen kaynaklanan bir virüs söz konusu olamaz. Şu anda İzmir valiliğinin Covid-19 salgını nedeniyle aldığı karar doğrultusunda İzmir ili ve ilçelerindeki Pazar yerlerinde tuhafiye, konfeksiyon, zücaciye,  ayakkabı pazarları kapatıldı.  kapatma kararına saygımız var ancak eksik olduğunu düşünüyoruz. Açık alandaki Pazar yerinin tuhafiye pazarcısının korona salgınıyla bir sıkıntısı olmadığını biliyoruz. Açık 400-500 tane manavımız var. AVM’ler açık bütün toplu alışveriş merkezleri açık ama tuhafiye sergileri kapalı, biz oda başkanları olarak  bunun geçerlilik  sebebini anlayamadık. Gerekli girişimleri bulunduk ama valimizden de bir cevap bekliyoruz.  81 bir il içerisinde sadece İzmir’de uygulanan bir karar bu yüzden bize rahatsızlık veriyor. Tedbirlerin alınması yönünde söyleyeceğimiz hiçbir şey yok, tedbirler alınsın bizim söylemek istediğimiz genel tedbirler alınsın, alınan tedbirlerin kötü olduğu değil bu konuda esnafın suçunun ne olduğu?” dedi.

“ESNAFLARIMIZDA YARINI DÜŞÜNME KAYGISI BAŞLAMIŞTIR.”

Ödemiş  Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mustafa Köksoy  “Valiliğin  giyim eşyası satan, ayrıca  ayakkabı satan esnaflara yönelik aldığı karar doğrultusunda  Ödemiş  Ayakkabıcılar  Odası ve Ödemiş Terziler  Odalarına  bağlı toplamda 300’e yakın pazarcı esnafları büyük bir mağduriyet yaşamışlardır.  Bu  yasağın daha uzun süreli olmasını bile  düşünemiyoruz. Çünkü kararın önü açık olduğu gibi  biteceği tarih konusunda somut bir sonuç henüz yok. Burada  esnaf kardeşlerimiz  ve büyüklerimiz yeni sezona girildi herkes mal aldı şimdi kapanınca bu alınan malların ücretlerini nasıl ödeyeceğiz. Aç kalmayız 15 günlük yiyeceğimiz var ama bunun yanında çekimiz var, senedimiz var, doğalgazımız var, elektrik, suyumuz var, odumuz kömürümüz var, çocuklarımız var bunları nasıl idare edeceğiz. Şu anda devletimizden bir yardım kararı yok, valimizde bir karar aldı kapattı. Biz ne yapacağız? Bizim derdimiz bu. Bize bir çare bulsunlar biz başka bir şey istemiyoruz diyorlar. Bizde esnafımızın söylediklerini bu şeklide sizler aracılığıyla aktarıyoruz. Bu kapatılma kararının ucu açık olduğu için pazarcı esnafımızda sıkıntılı durumda bizim isteğimizi büyüklerimizden en azından bu kararın ne kadar süreceğini bildirsinler bizde durumumuzu ona göre ayarlayalım biz oda başkanları olarak gerekli yerlere müracaatımızı ettik. Buradan bize dönülmesini bekliyoruz bizler he zaman esnafımızın yanındayız.” dedi.

“KARAR SONRASI TELEFONLARIMIZ HİÇ SUSMUYOR”

Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mustafa  Köksoy “Karar sonrası  odaya bağlı pazarcı esnafları  oda başkanları olarak haliyle bizleri aramaktadırlar. Bizler Oda Başkanı olarak hiçbir üyemizin bizleri aramalarından hiçbir şekilde rahatsız değiliz. Bizler her zaman  esnafımızın yanındayız. Odamıza  bağlı üyelerimizin  mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesi konusunda üzerimize ne görev düşüyorsa her zaman  yapmaya sonuna kadar hazırız.  Ankara ise Ankara  hangi makamda çözüm  bulunacaksa onun da yapılması için elimizden  gelen gayreti gösteririz. Ama  bu konuda somut bir adım atılmasını  ve esnaflarımızın mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini istiyoruz” dedi.

“300 ESNAF DEMEK AİLESİYLE BİRLİKTE 600-700 ARASINDA İNSANIN EKMEĞİ DEMEK”

Ödemiş’in  İzmir’in en büyük pazarcı nüfusuna sahip olduğunu ifade eden Ödemiş Ayakkabıcılar Odası Başkanı  Mustafa  Köksoy “Bugün pazarını açamayan 300 esnaf olarak ele aldığımızda bunların aileleriyle birlikte ele aldığımızda 600-700 arasında insanın ekmeğini düşünmemiz lazım. Burada  onlarca insanımızı düşünerek önümüzdeki  günlerde acil bir çözüm bekliyoruz. Bugün  bırakın 300 esnafımızı bizler oda  başkanları olarak bir tane bile esnafımızın bile hiçbir şekilde mağduriyetini bile sonuna kadar hakkını savunuruz.” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ