Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ÖKK Kadın Meclisinden 5 Aralık Kadın Hakları Günü Basın Açıklaması

Reklam

Ödemiş Kent Konseyi Kadın Meclisi  yaptıkları basın açıklamasında “5 Aralık 1934 tarihi, Türkiye’de 1924 Anayasası ile sadece erkeklere tanınmış olan milletvekili seçme ve seçilme hakkının Anayasada değişiklik yapılarak kadınlara da tanındığı gündür. Anayasanın 10. ve 11. maddelerinde yapılan değişiklik çerçevesinde İntibah-ı Mebusan Kanununda da (Milletvekili Seçimi Kanunu) aynı tarihte  değişiklik yapılmış ve kadınların seçme seçilme hakkı uygulamaya geçirilmiştir. 1935 yılında yapılan genel seçimde 18 kadın milletvekili seçilmiş ve Türkiye “kadın milletvekili sayısı ile” Dünya’da ikinci sırada yer almıştır.Ancak ne yazık ki bu doğru başlangıç sürdürülmemiş, yıllar içinde kadın milletvekili sayısı nüfusa oranla artış göstermemiştir. Nüfusun yarısını oluşturan kadınların karar alma süreçlerine katılamaması, siyasette eşit oranda temsil edilememesi, her şeyden önce bir insan hakları ve demokrasi meselesidir.

Maalesef ülkemizde milyonlarca kadın okuma yazma bilmemekte, kadın istihdamı giderek azalmakta; her üç kadından biri ailede, sokakta veya iş yerinde şiddete uğramakta, her geçen gün kadın cinayetleri artmaktadır. Kadınların karar verici konumlarda ve siyasette yeterli sayıda temsil edilmemesi, yaşamın her alanında  cinsiyet ayrımcılığının giderek kökleşmesine, gerçek demokrasinin hayata geçirilememesine yol açmaktadır. Türkiye eğitimli, donanımlı ve konularında yetkin kadın potansiyelinden yararlanmamaktadır. Pandemi döneminde fırsat eşitsizliği artmıştır.

Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesi olan “kadın erkek eşitliğinin” başta siyasette olmak üzere yaşamın her alanında yer almasını istiyoruz. Ödemiş Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak kadın hakları konusunda çalışmalarımızı pandemi döneminde de sürdürüyoruz ve tüm kadınlarımızı, haklarına sahip çıkmaya çağırıyoruz.” Dediler.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ