Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Öldürülmekten Son Anda Kurtuldu!

Öldürülmekten Son Anda Kurtuldu!
Reklam

CEMİLE KARATAŞ İSİMLİ BAYAN YAŞADIĞI ŞOKU KENT GAZETESİNE ANLATTI

İçişleri Bakanlığı tarafından uygulamaya başlayan ve tanıtımları daha önceden yapılan Kadın Destek (KADES) Uygulaması Ödemiş İlçesinde yaşayan bir kadının hayatını kurtardı.

Yapılan uygulamanın çalıştığı bir fabrikada tanıtımını duyarak kendi cep telefonuna indiren Ödemişli Cemile Karataş Kades uygulamasını kullanarak eşinin kendisini öldürmek istediği anda Jandarma Ekipleri tarafından son anda kurtarıldı.

Ödemişli 1 yıllık evli  Cemile Karataş Jandarma Ekiplerinin bilgilendirmesini dinler dinlemez 1 ay kadar önce  KADES Programını Cep Telefonuna indirerek  falçata ile öldürülmekten son anda Jandarmanın kısa zamanda gelmesiyle kurtulduğunu ifade etti.

“JANDARMA GELMESEYDİ. BUGÜN HAYATTA DEĞİLDİM”

Ödemiş’e bağlı Bozdağ Mahallesinde eşiyle birlikte çalıştığı fabrikada meydana gelen olayda, KADES Programı sayesinde öldürülmekten son anda kurtulduğunu dile getiren Cemile Karataş “Eşimle Ödemiş’e bağlı Bozdağ Mahallesinde bir fabrikada çalışıyordum. Önceki gün fabrikada akşam üstü saatlerinde kendisinden ayrılmak istediğimi söyleyince elindeki falçata ile saldırmak istedi.Tartışmaya başlarken, hemen Kadın Destek Uygulamasını (KADES) aramamın ardından Bozdağ Ovacık Jandarma  Karakol ekibi 7-8 dakika kadar kısa zamanda ulaştı. Fabrikada çalışanlar hiç kimse  müdahale bile edemeyince Jandarma  hemen olaya müdahale ederek hayatımı kurtardılar.” ifadelerinde bulundu.

“TÜM BAYANLAR KADES PROGRAMINI CEP TELEFONLARINA İNDİRSİN“

Yaşadığı şiddetin detaylarını anlatan Karataş “Eşimle 3 yılık bir birlikteliğimiz var. 1 yıllık resmi  nikahlıyız. Eşimle geçimsizliklerimiz oluyordu. Bu geçimsizlikler son günlerde  Çoğalmaya başladı. Önceki gün kendi aramızda çıkan tartışma olduğu için  ayrılalım dedim.  O kabul etmedi, kabul etmeyince bana saldırdı, falçatayla boğazımı kesmeye çalıştı. Çalıştığım fabrikaya bundan iki, üç hafta önce Jandarma gelerek KADES uygulamasını anlatmışlardı. Bende bu programı cep telefonuma yükledim. Eşimle kavga etmeye başlayınca KADES programından hemen ihbarda bulundum. Jandarmada 7-8 dakika gibi kısa bir zamanda eşimle tartıştığımız fabrikaya geldi ve müdahale etti. Bu uygulama çok iyi bir şey herkese tavsiye ederim. Jandarma  gelmeseydi bugün ben hayatta değildim. Bizim gibi bayanların bu uygulamayı telefonlarına indirmelerinin söylüyorum. KADES programındaki butona bastığın anda hemen olduğun yere kısa zamanda güvenlik güçleri geliyor ve müdahale ediyorlar. Şiddet gören kadınlara sesleniyorum. Bu uygulamayı indirsinler diyorum.” Diyorum.

Karataş Falçatalı saldırı sonrasında eşiyle evliliğe devam etmek istemediğini dile getirerek “Eşimin falçata ile saldıracağı aklımın ucuna bile gelmezdi. Saldırı sırasında Jandarmanın  kısa zamanda gelmesiyle bugün hayattayım.  KADES programını indirmeseydim. Bugün de burada hayatta olmayacaktım.” dedi.

Bozdağ mahallesindeki yaşanan şiddet olayı ile ilgili olarak Mehmet Karataş Jandarma  Ekipleri tarafından çıkarıldığı Ödemiş Cumhuriyet Savcılığında Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanarak Kaymakçı Cezaevine gönderildi.

KADES PROGRAMI NEDİR?

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır.

KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar.Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanıyor.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ