Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Hayalet Köyün Tarihi Camii Bakım Bekliyor

Hayalet Köyün Tarihi Camii Bakım Bekliyor
Reklam

Adını hayalet köy adıyla duyuran Lübbey mahallesinde tarih içinde tarih yatarken ayrı bir mimariye sahip  önemli derecede bir yapıt olan Lübbey Camii tadilatını bekliyor.

Köyün kahvecisi Mehmet  Güler  tarihi caminin yöredeki diğer Camilere göre ayrı bir önemi olduğunu dile getirdi.

Güler “Lübbey köyü korunmaya alınmış kültür varlıkları kapsamındadır. Ancak Lübbey’de cami dışında hiçbir yapı kültür varlığı sayılmıyor. Caminin minaresi yok, ahşaptan inşa edilmiş, halen zamana karşı direniyor. Yakın zamanda el atılmazsa o da diğerleri gibi yıkılıp yok olabilir. Caminin içine dış kapıdan girince küçük bir hol var ve camiye ahşap oyma işlemeli başka bir kapıdan giriliyor. Caminin duvarları kalem işçilikleri ile süslenmiş, değişik çiçek motifleri, yazılar çeşitli resimler yapılmış. Güzel bir görüntüsü var. Caminin tavanı düz ve ahşap kaplamalı. Sermahfil kısmı da ahşaptan yapılmış, caminin içinden ahşap bir merdivenle yukarı çıkılıyor. Camide kubbe yok, çatı zaten kiremitle örtülü. Köyün tarihi gibi caminin tarihi de belli değil, kimin tarafından ne zaman yapıldığı belli değil. Bir anlatıya göre Lüb ve Dab isimli iki Türkmen beyi anlaşmazlığa düşüp topraklarını ayırınca Lübbey ve Dabbey olarak iki ayrı köy çıkmış ortaya. Lübbey’in de içinde bulunduğu Ege’deki birçok bölge, tarihte Türkmen beyliklerine ev sahipliği yapmış. 1300’lerin başından itibaren bölgede hüküm süren Aydınoğulları bir Türkmen beyliğiydi. Beyliğe başkentlik yapan Birgi, Küçük Menderes havzasının Ödemiş’e bağlı bir başka tarihi yerleşim yeri. Buradaki anlatımdan bu caminin de 1300’lü tarihlerinden kaldığı söylenebilir.” dedi.

“TARİHİ CAMİ RESTORE EDİLEREK MİMARİSİNİN KORUNMASI GEREKİR”

Caminin duvarlarındaki resimlerin özelliği olduğunu dile getiren Ödemişli  Mehmet Güler “Lübbey’i ziyaret eden her konukların köye geldiğinde, dışarıdan bakıldığında dikkati çekmeyen ancak içine girildiğinde  farklı görüntüler çıkan Lübbey Camii nin tarihi geçmişi ve görüntüsüyle farklı bir Camii olduğunu  düşünüyoruz. Görenlerin de bu camii büyük bir ilgisini çekmektedir.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ