Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

AMATÖR OYUNCULARIN MADDİ DESTEK BEKLENTİLERİ

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

  Son yıllarda, özellikle futbol dalında her yıl artarak devam eden dikkat çekici bir şekilde yabancı oyuncu nüfusu özellikle Süper Lig’e resmen damgasını vurdu.Burada  ayrıca yabancı oyuncuların da çoğunlukta olduğu bazı  takımların Lig sıralamasında, çok  da  başarılı olduğu  söylenemez. Bunun maalesef  Süper Lig maalesef  çok örnekleri var. Bu köşe yazımda sizlere  yabancı oyuncuların Türkiyedeki konumundan daha ziyade  Türkiye de, büyük bir nüfusa sahip  Amatör   Futbolcularımızın beklentilerini de, dile getirmeye çalışacağım.

  Buradan hemen geçmiş yıllara döndüğümüzde ülkemizden çıkan sayısız Türk  Efsanevioyuncularımız var. Bunların tek tek ismini bu köşe yazıma yazsam. İnanın sayfalar sadece  bu efsanevi oyuncularımızın isimleriyle dolar. Örneklerden  Gündüz  Tekin Onay, Taçsız Kral Metin Oktay, Gürsel Aksel, Cemil Turan,  ve niceleri ülkemizden yetişmiş yıldız oyuncular Türk  Futbol tarihinde  gelip geçerek damgasını vurmuşlardır.

Türkiye de  1985  Yıllarında, Başlayan Yabancı Oyuncu Nüfusu Her  Yıl Artarak Devam Etti.

   Geçtiğimiz günler de, yine ilgi alanım olan bir futbol maçın da hemen yıldız tablodaki bir  gerçek hemen gözüme çarpmıştır. Yani takımların  kadrosuna baktığımda maçı bir tarafa bıraktım. İçim den sadece niye diye ?Uzun süre düşündüm. Gözüm her iki takımda bulunan  kadrodaki oyunculardan 22 kişilik kadro da sadece 3  Türk oyuncu olması dikkatimi çekmişti.

Peki bu iş nasıl başladı. Türk Futbolunda yabancı oyuncular kimler geldi ? Kimler geçti ?  Bu alanda nerden nereye gelindi ? Bu yabancı oyuncu furyasında kimler kazançlı çıktı ?Örneklerden biri olan eski Fenerbahçeli UcheAloziaOkechukwu. Türk vatandaşlığına geçerek “Deniz Uygar” adını alan Uche, 1993-94 sezonunda geldiği Türkiye’de, yeni sezonla birlikte 11. yılına girmesiyle en uzun  Türkiye de, futbol oynayan isimler arasına girmeyi başardı.

 Yine 1992 yıllarına uzandığımız da,Türkiye’de en uzun süre futbol oynayan yabancı oyuncu rekoru ise DetlefMüller’e ait bulunuyor. Türk vatandaşlığına geçerek “Metin Mert” ismini alan Alman asıllı kaleci, 1992’de Sarıyer’e transfer olmasının ardından, 12. sezona da Türkiye’de girmişti.Bunlar sadece  örneklerden bazıları diyebiliriz.

  Yine Türk  Futbolundaki kariyer sahibi olan Romanyalı oyuncu GheorgheHagi,den de bahsetmeden asla geçmek biraz zor. 1985 yılında Romanya’nın en iyi oyuncusu olarak seçilen Hagi, 1986-1987 sezonundan itibaren Steaua Bükreş forması giymeye başladı. Hagi, Steaua’da 3 lig şampiyonluğu bir de Avrupa Süper Kupası sevincini tatmış  bu Dünyaca ünlü oyuncu GheorgheHagi  Türk futboluna gerçekten damgasını vurmuş oyunculardan biridir.

JohanCruyff yönetimindeki Barcelona’da iki sezon forma giyen Hagi, 1996 Avrupa Şampiyonası’nın ardından kariyerinde büyük başarılara ulaşacağı Galatasaray’a imza attı. GherogeHagi 1996 yılında Türkiye Liglerini renk katan oyuncularımızdan biridir.Aslında  Türk  Futboluna  damga vuran yabancı oyuncularımız da vardır.

  İzmir’in futbol geçmişinde eski  yıllarında alt yapı olarak neredeyse, her zaman faal olmuştur. Göztepe yi ele alalım. Bir bakıma tam bir oyuncu fabrikası gibi bir şey Altay ha keza yine öyle,Altınordu, İzmir Spor, Yeşilova, Karşıyaka,bu takımlar da, alt yapı konusunda her zaman başarılı olmuşlardır.Benim İzmir de görev yaptığım 1988-89 ve 90 yıllarında,İzmir takımlarının kendi aralarında oynadığı maçların yanında Ligde oynadıkları her bir maçta ayrı bir heyecan vardı.  Bir gerçekte  o  yıllarda yabancı oyuncu yok denecek kadar azdı.

 Sözün Özü  Yerli Oyuncularımıza  Sahip Çıkalım. Ve  Daha Çok Alt Yapıdan  Yetenekli Oyuncularımızı Keşfedelim.

Burada anlatmak istediğim sözün özü  Türkiye artık spor alanlarında tesisleşme, futbol  sahaları bakımından, kapalı spor salonları ve  spor’un hemen hemen her branşlarında alt yapı için zengin  tesislerimiz  var. Ancak  şu andaki pandemi sürecinde elbette bir şey olamaz. Ama ilerki süreçte normal hayat sürecinde takımların biraz daha alt yapıya önem vermeleri ve  bunun yanında, antrenörler eşliğinde,yetenekli oyuncularımızı  A takıma kadar yükselmesi konusunda adımlar atmalıyız.Özellikle  Türk Futbolunda değişimlerin artık yaşanması gerektiğine inanıyorum. Yoksa  artık tamamıyla takımların önümüzdeki yıllarda tamamıyla yabancı oyunculara teslim edeceğiz. Sözünü söylemeden geçemeyeceğim.

 Türkiye de yabancı oyuncuya asla karşı değilim. Elbette, yabancı oyuncular liglere renk katacaktır.  Ama  nüfus açısından baktığımız da  genelleme de, bazı futbol kulüplerin de, % 80’i yabancı oyunculardan oluşan takımlar var.Artık buna bir an önce bir asgari sayı getirilmesinin Türk  Futbolu adına bir adım atılmasının zamanı gelmiştir.

         Amatör  Oyuncularımıza  Geçici Bir  Maddi Destek Sağlanmalı !

Ayrıca son günlerde  seslerini farklı şekilde duyurmaya çalışan  Bölgesel Amatör Lig  ve  Amatör Lig maçlarındaki,oynanmaması ile birlikte Türkiye  genelindeki Bal liğlerindeki ve Amatör Liglerdeki mağdur oyuncu sayısı bir hayli fazla olduğunu çok iyi biliyorum.  Burada Türkiyedekibinlerce  amatör oyuncularımıza  maddi destek anlamında TFF  tarafından  verilmesinin mağdur oyuncularımızı kısmen  sevindirecektir. Ülkemizde  ve Dünya ülkelerindeki  Korona Virüs salgını çok önemli bir konu Bilim kurulu kararlarına sonsuz saygım var. Hükümetimizde  esnafa, sanayiciye ve benzeri sektörlere verdiği desteğin de önemine değinmek istiyorum.Burada verilen bu maddi desteklerin verilmesiyle, bir takım sıkıntılar aşılmaktadır. Türkiye genelinde  Bölgesel  Amatör  Lig  ve  Amatör Liglerin başlamasında kesin bir tarih söz konusu olmadığını düşünüyorum. Burada  yeni yıla az günler kala amatör oyuncularımız  sosyal medya dan ve  gerekse bazı gazeteler aracılığı ile seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Önemli olan burada  evli oyuncular elbette var. Sadece  futbol dan ekmeğini kazanmaya çalışan oyuncular da, var.Bu konuda somut bir çözüm anlamında  esnafa verilen geçici maddi desteklerin amatör  oyunculara da verilmesinin  bu mağdur takım oyuncularını geçici olarak sevindireceği inancını taşıyorum.

                    Türkiye  Genelinde  Bölgesel  Amatör  Lig ve  Amatör  Ligler  Sayı Bakımında  Farklı Bir Nüfusa Sahip !

   Türkiye nin  hemen hemen her ilinde  ve ilçelerinde  Bölgesel Amatör  Lig kulüpleri ve  Amatör Takım kulüpleri var. Genelleme  yaparsakBölgesel Amatör  Ligleri ve Amatör  Futbol kulüpleri Belediye nin bünyesinde olan takımlar bile olsa Belediyelerin kendi bütçelerinden oyunculara para aktarması bile zor bir durumdur. Başta   Spor  Bakanımız Mehmet  Muharrem Kasapoğlu  ve  Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’in bu konuda, olumlu yönde adımlar  atmalarının Bal  ve  Amatör  Lig oyuncularını kısmi olarak rahatlatacağına şimdiden inanıyorum.Ayrıca  Türkiye bu güne kadar ne badireler atlatmış güçlü bir ülkedir. Bu ülke genelinde  yaşadığımızCovit 19 sürecini de, bir gün atlatacağımıza inanıyorum. Bu anlamda ayrıca bugüne kadar bu virüs salgının dan  hayatını kaybedenleri rahmetle anıyor. Ayrıca tedavi gören değerli vatandaşlarımızın da,  bir an  önce sağlıklarına kavuşmalarını diliyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ