Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Milli Enerji ve Maden Politikamız Acilen Güncellenmeli

Milli Enerji ve Maden Politikamız Acilen Güncellenmeli
Reklam

Ödemiş Kent  Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı çevresel etkilerin bir kez daha önemine değinerek  Milli Enerji ve Maden Politikanın acilen güncellenmesi gerektiğine vurgu yaparak “Adı üzerinde öncelikle milli olmalı. Milli kuruluşumuz Migem projeleri işletmeli.Bu birikime sahibiz.Yabancı sermaye ya da teknolojilere ihtiyacımız yok. Çevre duyarlılığıyla bu harita revize edilmeli.Çevreye zarar verecek projeler iptal edilmeli. Hayati öneme sahip tarım dikkate alınmalıdır.”dedi.

“TARIM KÜLTÜR TARİH VB. KORUNMALI”

Taşlı açıklamasının devamında Tarım Kültürü ve tarihin korunması gerektiğinin önemine değinerek “Tarım arazilerine zarar verecek hiç bir projeye izin verilmemeli.Koruma alanları, Kültür tabiat ve doğa varlıkları olan yerlere kesinlikle izin verilmemeli.Özellikle fosil yakıt, jeotermal ve maden projelerinde baştan sona değişim şart.Madencilikte toprağı suyu zehirleyecek asırlar ve binyıllar boyunca kullanılamayacak hale getiren siyanür gibi kimyasallarla üretime kesinlikle izin verilmemeli. Böyle üretim yapanlar kapatılmalı ya da zararsız ya da en az zararlı fiziksel yöntemlere zorunlu olmalı.

“YENİLENEBİLİR SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ.PARİS ANLAŞMASI İMZALANMALI.”

“Çevresel uyumlu Güneş ve Rüzgar enerjisi, bioenerji, geri dönüşüm vb. alanlara yoğunlaşmak daha akılcı bir yol görünüyor.Çevresel duyarlılık ve sürdürülebilir yaşam hedefli Paris Anlaşması acilen imzalanmalı.Projeler rant odaklı değil tüm ülkemize katkı sağlayan ortak menfaatle kabul edilebilir şekilde yapılandırılmalıdır.Öncelikle yeni enerji tesisleri yerine varolan tesislerin verimli hale gelmesi için bakımı ve yenilenmesi yapılmalı Üretim tüketim dengesinde tüketim daha mantıksal olarak yapılandırılmalı.Bu çalışmalar ve haritalar yapılırken sadece enerji temsilcileriyle değil, çevre tarım kültür tabiat konularında uzmanlarla ve konunun diğer muhatabı olan kurum ve stklarla işbirliği yapılmalı.

“ÇEVRESEL KIYIMLARLA YERALTI ZENGİNLİK DEĞERLENDİRİLEMEZ. “

Çevresel kıyımlar konusuna da değinen Başkan Taşlı “2017 yılında Enerji ve tabii Kaynaklar bakanı Berat albayrak döneminde çok geniş tabanlı bir çalışma yapılmıştı. Ama bu haritada ülkemizin her yerini ayağa kaldıran çevresel direnişlere sebep olan hatalar ve katliam boyutunda projeler gündeme gelmişti.Çevreyi havayı suyu toprağı ormanı ve sağlığını savunan milyonlarca vatandaşımız bu projelere tepki göstermiş karşı çıkmış feryad etmiş ve direnişler gösterilmişti.Yasaların boşluğu bürokrasinin avantajından faydalanıp gündeme gelen uygulanan projelerde yürekleri dağlayan çevresel kıyımlar yaşanmıştı.Milli olmayan sadece rantı düşünen çevreyi insanı sağlığı tarımı kültür ve tarihimizi adeta hiçe sayan bu politikalarla binlerce yıl bizlere hizmet edecek değerlerimizi kısa süreli kazançlar için feda noktasına geldik.Bugün gelinen nokta artık sürdürülemez.”dedi.

“HAZIRLANAN HARİTALAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ VE DÜZELTİLMELİ.

“2017 yılında ve daha önceden hazırlanan haritalandırılan etüd edilen alanların tek tek yeniden irdelenmesi ve ülkemizin temiz bir enerji maden politikasının oluşturulması kaçınılmaz bir gerçektir.”

“YAŞAYACAK BAŞKA DÜNYA YOK. “

Yaşanacak başka bir dünyanın olmadığını ifade eden Başkan Taşlı “Aksi takdirde yaşanacak nefes alacak sağlıklı üretim yapıp hayatımızı sürdürecek yer bulamama noktasına hızla yaklaşmaktayız. Bunun vebalini taşıyamayız. Bırakın gelecek nesillere temiz bir dünya ülke bırakmayı kendimiz için bile sağlıklı yaşanacak bir ortam bulamayacağız. Ayrıca enerji ve maden tüketimi konusunda öncelikli uygulama yeni projeler yerine tüketim politikamızı tasarruf ve verimli kullanım noktasında kamuoyunu bilgilendirici çalışmalara derhal başlamalıyız.”dedi.

“DÜNYAYA YAPTIĞIMIZ İHANETİN BEDELİNİ ÇOK ACI BİÇİMDE ÖDEYECEĞİZ.”

“Bugünkü israf yaşam modeline yerküremizin kaynaklarının yetmesi mümkün değil. Ya bu şekilde yaşayıp gideceğiz ve çevresel felaketler doğal afetler hastalık salgın açlık kıtlık kuraklıkla yok olup gideceğiz. Belki dünya nüfusumuzun çok büyük bölümünü kaybeceğiz. Çünkü artık bu yaşam şeklimizle dünyaya sığmamız sağlık ve huzur içinde yaşamamız mümkün değil.Ya da aklıselimle daha mütevazi bir yaşam modeliyle çevreyle barışık ekosistemin mükemmel dengesine saygı duyarak yeni bir yaşam modeline geçeceğiz.Bir an önce. Çok geç olmadan.”dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ