Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Birgi Küp Uçuranlar Kulesi Eski Görünümüne Kavuşuyor

Reklam

Ödemiş’e bağlı tarihi Birgi Mahallesinin eşsiz bir mimariye sahip Küp Uçuranlar Kulesi ve çevre düzenlenme çalışmalarında sona doğru yaklaşılıyor.

“TARİHİ KÜP UÇURANLAR KULESİ ESKİ GÖRÜNÜMÜNE KAVUŞUYOR”

Birgi Mahallesi Muhtarı Mutlu Sulukan Birgi’nin özel bir mimariye sahip yerlerinden olan Küp Uçuranlar Kulesinin restorasyon ve yenilenme çalışmalarında sona doğru gelindiğini ifade etti. Sulukan “Birgi’nin en önemli yerleri arasında bulunan ve restorasyon çalışmaları daha önceden başlayan  Birgi Küp Uçuranlar kulesi ve etraf düzenlenmesinin yenilenme çalışmaları büyük çapta tamamlanma aşamasındadır. Burası  ve  ayrıca  mahallemizde restorasyonu devam eden farklı bir yer olan  Çakırağa Konağının da yenilenme çalışmaları devam ediyor. Birgi  her bakımdan buram buram  tarih kokan  önemli mimari binalara ait bir yerdir. Pandemi sonrasında  Ege ve Türkiye genelinde yine  ziyaretçilerin ilgi odağı olan yer yine tarihi Birgi olacaktır.” dedi.

KÜP UÇURANLAR EFSANESİNİN GEÇMİŞİ

Ödemiş’e bağlı Birgi’nin efsanesidir. Zamanında Birgi’de büyücü bir dede yaşarmış. Kara taşlardan yapılma bir kule bu dedenin dergâhıymış. Bu büyücü dedenin kendine bağlı müritleri de varmış. Bu adamın kerameti komşu köye uçan küpler yollayıp zarar vermesi ve kendi dâhil bazı müritlerinin küpe binip uçabilmesiymiş. Günün birinde mollanın biri bu büyücü dedenin dergâhına gelmiş ve dede onu cemaatine kabul etmiş. Yine bir gün komşu köye saldırı esnasında bizim büyücü dede küpüne binip uçarken bizim bu yeni gelen molla dergâhta gizli bir kapak bulmuş. Bu kapağı açınca aşağıda dergâhın lağım çukuru olduğunu ve kapak ile lağım arasında iple sarkıtılmış bir kuran olduğunu görmüş. Kuran’ı ordan almış ve Kuran’ı aldığı anda büyücü hoca dedenin büyüsü bozulmuş ve komşu köye saldırmaya gittiği küpler ve müritler ile yere çakılmışlar. Bu olaydan sonra büyücü hoca dedenin cemaati dağılmış ve kendisi de utancından Birgi’yi terk etmiş denir. Bazı müritlerinin ise komşu köylüler tarafından yok edildiği de söylenir.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ