Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Yeni Yılda Kira Artışı Yapmayın!

Reklam

Coronavirüs salgınının getirdiği ekonomik sıkıntılardan en fazla esnaf sanatkarların etkilendiğini belirten İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, mülk sahiplerine dayanışma çağrısında bulundu.

Mülk sahiplerinden de zor süreçte özveride bulunmalarını isteyen Başkan Mutlu, ‘2021 yılı için kiracınız olan esnaf sanatkarlardan kira artışı istemeyin, kiraları dondurun. 9 aydır hiç çalışamayan üyelerimiz var. Tedbirler kapsamında yine pek çok sektörde faaliyetleri kısıtlanan veya işyerini açtığı halde iş yapamayan üyelerimiz ciddi sıkıntı içinde. Onlar büyük fedakarlıklar yaparak tedbirlere uyuyorlar çünkü bu süreçte her kesim özveride bulunmalı. Bu noktada, evini veya işyerini esnaf sanatkarlara kiralayan mülk sahiplerinden anlayış bekliyoruz’ dedi.

“KARŞILIKLI DAYANIŞMA VE SEVGİYLE HER ŞEY ÇÖZÜLÜR”

Türk halkının birbirine kenetlenerek her türlü güçlüğün üstesinden gelebileceğini dile getiren Başkan  Mutlu, ‘Mühim olan birlik beraberliğimizi korumak, toplum içinde yardımlaşma ve dayanışma duygusunu hakim kılmaktır. Başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere yerel yönetimler kiracısı olan esnaf sanatkarların kiralarını dondurdu. Bu girişimler her kesime örnek olmalı. Mülk sahiplerinden beklentimiz, 2021 yılına girerken eğer sözleşme zamanı geldiyse, kiracısı olan esnafa kira artışı yansıtmamaları olacaktır.Mülkünüzde uzun yıllar aynı esnaf kiracınız bulunuyorsa ve ödemelerini aksatmıyorsa, kiracınızla uyumlusunuz demektir. Kiracınızın 15-20 yıl mülkünüzde kalması, onunla sorun yaşamadığınızı, kiracınızla bir yakınlık, bir bağ, dostluk ilişkisi kurduğunuzu gösterir. O zaman dostunuza yardımcı olun.

Aksi halde ödenemeyen ve biriken kira bedelleri nedeniyle mülk sahipleriyle anlaşamayan kiracıların, işyerini kapatma ve dükkanı boşaltma ihtimali yüksek olacaktır. Böyle sıkıntılı bir dönemde mülk sahipleri için de yeni kiracı bulmak güç olacak, işyerlerinin uzun süre boş kalması ekonomik işleyişi de olumsuz etkileyecektir. Kanaatimizce en doğru yol,  yaşanan süreçte mülk sahiplerinin de elini taşın altına sokması, esnaf kiracılarıyla uzlaşması olacaktır.Sözleşmesi sona erdiği halde özveride bulunarak yeni yılda esnaf kiracısının kirasını donduran mülk sahiplerini ödüllendirmek, sosyal yardımlaşma duygusunu artıracaktır. Bu kapsamda devlet diğer mülk sahiplerini de özendirmek için, fedakarlıkta bulunanlara gerek gelir vergilerinde gerekse emlak harç ve vergilerinde kolaylıklar getirmeli, toplumsal dayanışmaya katılanların sayısını artırmanın yolları aranmalıdır.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ