Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Kubilay’ı Hatırladınız mı?

İzmir’in Menemen ilçesinde 90 yıl önce Cumhuriyet karşıtı güçler tarafından katledilen Asteğmen Kubilay ve arkadaşları bir kez daha anıldı.Yine belirli kişiler ve görüşteki insanlarımız, İzmir’in Menemen ilçesinde 90 yıl önceki kanlı ayaklanmada Cumhuriyet karşıtı güçler tarafından katledilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki yine unutulmadı.Yıldıztepe Şehitliği’nde düzenlenen resmi tören Kubilay Anıtı’na çelenk bırakılarak başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kubilay ailesiyle anı fotoğrafı çekildi.Tören şehitlerin mezarlarına karanfil bırakılmasıyla sona erdi. Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Menemen Belediye Başkan Vekili Deniz Karakurt ile diğer ilçe belediye başkanları, Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, Garnizon Komutan Vekili Topçu Albay Eray Ercan ve İzmirliler katıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşma yapan Topçu Yüzbaşı Melih Pekbardakçı ‘Devrim şehidi Kubilay, Cumhuriyet’i ve Atatürk’ü korumak için boynunu vermiş ama boyun eğmemiştir. Kubilay olmak birçok değerin simgesidir. Kubilay olmak vatanseverliktir. Atatürk ilke ve inkılaplarından ödün vermemektir. Kubilay olmak, asla boyun eğmemektir. Kubilay olmak karanlık yerine aydınlığı, dogmaların yerine bilimselliği ve akılcılığı seçmektir’ dedi.

İzmir, Cumhuriyetin Yılmaz Savunucusu Olmaya Devam Edecek”

Günün önemine dair bir açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise ‘Tarih, Menemen olayını gerçekleştirenleri, demokrasinin, Cumhuriyetin, yani halkın düşmanları olarak, Cumhuriyet’i yıkmaya çalışanların karşısında dimdik duran Asteğmen Kubilay’ı, Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki’yi ise devrim şehitleri olarak yazdı. Kubilay’ı şehit eden ve ‘Cumhuriyet bitmiştir’ diyerek halk düşmanlığı yapan zihniyete karşı Cumhuriyet’i muhafaza etmeye ve ikinci yüzyılına doğru emin adımlarla yürümeye devam ediyoruz.Kurtuluş mücadelesini başlatan ve bu mücadelenin zafere ulaştığı İzmir, 90 yıl önce Kubilay’ın şahsında özgür ve bağımsız bir ülke olmayı kabul etmeyenlerin karşısında durarak Cu mhuriyetimiz ve kazanımlarına sahip çıkmıştır. İzmir o gün olduğu gibi bugün de demokrasinin ve Cumhuriyetimizin yılmaz savunucusu olmaya ve bu değerleri ileriye taşıma kararlılığına sahiptir”

Çamur at izi kalsın, ya da ‘kuyruklu büyük yalan söyle herkes inansın!’ sistem ve prensibiyle hareket edenler gerçekler belirtilince sadece bakıyor, ya da lafı başka yöne çekmeye çalışıyorlar…

Yine aynı terane baştan başlıyor.Sil baştan dünyayı nasıl dize getiriyoruz…

Hiç kimse aç ve açıkta değil…Söyleyenlerbozguncu.Kısır döngü devam ediyor…

ÇEŞME’DE BİR İLK

Şu zamanda insanlara en fazla gereken yer pazaryeri,Hatırlarsınız şikâyet üzerine Bornova Özkanlar Pazarı iptal edilince onlarca pazarcı esnafı ile birlikte yüzlerce vatandaş da ‘mağdur olduk!’ diye ayağa kalktı.

Uzun süre halk da pazarcılar da oyalandı ve sonuçta Bornova Belediyesi’nin de devreye girmesiyle sorun çözüldü.Ondan önce ise Üçkuyular Pazaryerini ve sorununu yaşadık ve çözüldü.

Yani çok ama çok önemli,İşte bu önemi kavrayan Çeşme Belediyesi de bir ilki gerçekleştiriyor.

‘Kapalı Pazar Yeri ve Çok Amaçlı Merkez’ için adım atıldı.Başkan Oran, ‘Tamamen Çeşme Belediyesi’nin imkânları ile yapılacak Pazar yerinin arazisini 709.000 TL bedelle satın aldık. Çok yakın zamanda Reisdere Kapalı Pazar Yeri yapımına başlıyoruz. Çeşmemiz’e hayırlı ve uğurlu olsun’ dedi.

Çeşme’nin ilk kapalı Pazar yerini Reisdere’de yapmak için TOKİ’den 709.000 TL bedelle 2730,24 m2 büyüklüğünde arsa satın alan Çeşme Belediyesi yatırım ve altyapı hamlelerine bir yenisini daha eklemiş oldu.

Bu yıl ilk kez uluslararası boyutta düzenlenen ve pandemi koşulları nedeniyle uzaktan katılımla 16-25 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen İzmir Mizah Festivali’nin katılımcıları ile ilgili gerçek dışı iddialar üzerine bir açıklama yapma gereği doğmuştur.Öncelikle belirtmeliyiz ki, Charlie Hebdodergisinden herhangi bir karikatürist İzmir Uluslararası Mizah Festivali’ne davet edilmemiştir. Bu kapsamda ortaya atılan iddialar tamamen gerçek dışıdır.

Bununla birlikte etkinliğe katılan karikatür ve mizahçılar içinden iki ismin aleyhinde bazı olumsuz açıklama ve yayınlar yapıldığı görülmektedir. Festival etkinliğindeki konuşmacılar arasında yer alan şimdi kışkırtıcı yayınlara konu edilen dünyaca ünlü iki karikatürist Kichka ve Plantu ise önceki yıllarda ülkemizi ziyaret ederek bakan ve Başbakan Yardımcısı düzeyinde kabul görmüş, üst düzey tebrik ve takdirlere mazhar olmuş isimlerdir.

24 Aralık tarihinde yayınlanması planlanan “Dünya Karikatüründe Toplumsal Eleştiri ve Mizah” başlıklı oturumlara katılan 10 karikatürist dahil hiçbir katılımcıya ücret ödenmemiştir. Festival içeriğinin çekimleri yayın tarihi öncesinde dijital ortamda tamamlanmıştır.Ancak bazı siyasetçilerin şoven-popülist söylemlerinin de etkisiyle estirilmeye çalışılan hava hoşgörü ve huzur ortamını baltalamıştır. Festival moderatörü ve Festival Yönetmeni’nin tarafımıza yazılı yaptığı 24 Aralık etkinliklerini yayından çekme talebi kabul edilmiştir.

İLK HABER BREZİLYA’DAN

Kaç zamandır kamuyu yani hepimizi ilgilendiriyor.

Çin’den gelen ya da gelecek aşılardan söz ediyorum…

Bugün yeni konu ile ilgili değişik açıklamalar yapıldı.

Hatta şimdi sanatçıların ve akil dedikleri adamlar ‘aşı kampanyası’ için bir araya getirilmeye çalışmaları da önemli…

Hiç ama hiç kimse ‘Aşıya hayır!’ diyemez bazı gericilerin dışında…

Ama şu da var; bilimin ışığında…

Fakat bilim insanları da neredeyse ikiye bölünmüş durumda…

Bu da kafamızı karıştırıyor…

Ben biraz ferahlık vereyim;

*- Umarım doğrudur

CoronaVac aşısı Brezilya’da etkinlik eşiğini geçti

Wall Street Journal gazetesi, Çinli aşı üreticisi SinovacBiotechLtd’nin COVID-19 aşısının (CoronaVac) Brezilya’daki son aşama denemelerinde etkili olduğunu yazdı.

Brezilya’da Sinovac’ın aşısı CoronaVac’ın son aşama denemelerini organize eden Sao Paulo eyaletinin Butantan Enstitüsü yaptığı açıklamada, Çarşamba günü yapılacak bir duyurudan önce aşının etkinliğine ilişkin herhangi bir raporun ‘sadece spekülasyon’ olacağını açıkladı.

*- Türkiye ile beraber

Gazetenin haberine göre Brezilya, Endonezya ve Türkiye’de de test edilen CoronaVac’ın geç aşama denemelerini tamamlayan ilk ülke. Brezilya denemelerinden elde edilen sonuçlar, CoronaVac’ı uluslararası bilim insanlarının insanları korumak için gerekli gördüğü yüzde 50 eşiğinin üzerine çıkardı.

ButantanCoronaVac’ın etkinlik oranını açıklamaya hazırlanıyor.

SãoPaulo’dakiRibeirãoPreto Tıp Fakültesi’nde sağlık verilerini analiz eden profesörDomingosAlves, ‘Herkes yüzde 90’ın üzerinde bir etkinlik oranı umuyor. Denemelerin ilk aşamalarından elde edilen sonuçlar çok iyiydi’ dedi.

Wall Street Journal konuyla ilgili haberinde ‘Zengin ülkeler Batılı üreticilerden aşı dozları satın alırken, daha fakir ülkeler umutlarını Çin’e bağladı’ diye yazdı.

*- ‘Lüks harcama’ patladı

2020 yılında Çin’in kişisel lüks mal pazarının yüzde 48’lik bir büyüme göstererek yaklaşık 346 milyar yuana ulaşması bekleniyor.

Bunun küresel pazardaki payı geçen yılki yüzde 11’den neredeyse iki katına yüzde 20’ye sıçradı. Alibaba’nınTMall alışveriş platformu ve danışmanlık firması Bain tarafından bugün açıklanan rapora göre, Çin lüks pazarının bu yıl yüzde 48 büyüyerek yaklaşık 346 milyar yuana (52,9 milyar dolar) ulaşacağı belirtildi.

*- Sonlarını iyi görmüyorum

Raporda, yurtiçi salgının kontrol altına alınmasının ardından, Çin lüks mallar piyasasının nisan ayında toparlanmaya başladığına işaret edildi. Bain’in tüketici ürünleri ve perakende uygulamaları ortağı BrunoLannes, verdiği demeçte, ‘Çin anakarası 2020’de büyüyen tek büyük lüks pazar. Çin’in lüks pazarı artık her zamankinden daha büyük’ dedi.

Geçen yıla kıyasla valiz, deri ürünler ve mücevherler yüzde 70 ila yüzde 80 satış artışla başı çekerken, giyim ve ayakkabı büyümesi yaklaşık yüzde 40 ila yüzde 50, güzellik ürünleri yüzde 25 büyüdü.

*- İntikam harcamaları

Seyahat kısıtlamaları, Çin’deki satışların artmasına yardımcı oldu.

Artışın arkasındaki bir başka faktör de ‘intikam harcamaları’ olarak adlandırıldı.

İnsanlar haftalarca süren kilitlenmelerden çıktıkça bastırılmış talep serbest bırakıldı.

Trend, Tiffany ve Burberry gibi şirketler baharda satışlarda sıçrama gördü. Dünyanın en büyük lüks grubu olan LVMH de ekim ayında ‘Çin anakarasından gelen talebin büyük gücüne’ işaret etti.

*- Foça’dan yeni adım!

Foça Belediyesi, 2019 Haziran ayında aldığı karar sonrası çalışmalarında İtalya merkezli Uluslararası Cittaslow Birliği’ne katılma çalışmalarında yeni bir aşamayı tamamladı.

Cittaslow üyeliği için değerlendirme kriterleriyle ilgili olarak hazırlanan Başvuru Dosyası, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz tarafından imzalanarak Cittaslow Türkiye Koordinatörü Bülent Köstem’e teslim edildi.

Belediye Başkanı Fatih Gürbüz; ‘Foça’nın sahip olduğu değerlerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan sonucun, üyelik konusunda kuşkuya yer vermeyeceğine gönülden inanıyoruz. Tüm bu değerleri korumak, Cittaslow felsefesiyle ilerlemek ve geleceğe dönük gelişme yönünü belirleyen bu önemli adım sonrasında, İzmir’in Seferihisar’dan sonra ikinci Sakinşehir unvanlı ilçesi olma hedefiyle uyum çalışmalarına devam edeceğiz.’ dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
BİLİMİN IŞIĞINDA - 26 Kasım 2021
SON ANDA DEĞİŞMEZSE - 23 Kasım 2021
- 16 Kasım 2021
ANLAYANA SAZ - 5 Kasım 2021
İYİ Kİ ÜZDÜLER! - 3 Kasım 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ