Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Kısıtlama Gününde Patates Hasadı Sürüyor

Reklam

Ödemiş İlçesinde Hafta sonu 2 günlük kısıtlama gününde, patates üreticileri tarlalarında patates hasatlarını yoğun bir şekilde sürdürdüler. Ödemiş’in bir çok bölgesinde Cumartesi ve Pazar günü olmak üzere hasatta büyük bir yoğunluk yaşandı.

“PATATESTE İSTENİLEN REKOLTE ELDE EDİLEMEMİŞTİR.”

Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocaağa  Tarım ve Orman Bakanlığının sokağa çıkma kısıtlamasından üreticiyi muaf tutması nedeniyle, Ödemiş İlçesi ve çevresinde patates hasatlarında büyük bir yoğun hafta sonu mesaisi yaşandığını ifade etti. Kocaağa “Üreticilerimiz bölgemizde kış patatesi diye tabir ettiğimiz patates hasatlarını sürdürüyorlar. Ancak bu sezonda  bölgemizde istenilen  yüksek düzeyde rekolte maalesef alınamadı. Bunda havaların kurak geçmesinden dolayı sıkıntılardan kaynaklanmaktadır. Bu yaşadığımız  sıkıntıdan hem üreticilerimiz hem de, tüketicilerimiz memnun değildir. Ayrıca şu anda  ülkemizde  ve dünya ülkelerinde olan Covid-19 virüs salgının olması ortamı biraz etkilemektedir.”

“TOPLUM OLARAK COVİD-19’DAN İNŞALLAH EN KISA ZAMANDA KURTULURUZ”

Ödemiş’te kış sezonu patates fiyatlarının toprak altı 1 TL ile 1,10 TL arasında değiştiğini ifade eden Başkan Kocaağa “Bölgemizde yaşanan Covid-19 virüs salgını sürecine rağmen üreticilerimiz  var gücüyle üretmeye devam etmektedirler. Önemli olan dileğimiz bir an önce  aşıların ülkemize gelmesi  ve hayatımızın normale dönmesini bekliyoruz.Bununla ilgili olarak hükümetimiz  elinden  gelen gayreti göstermektedirler. Önümüzdeki sezonda havaların yağışlı ve bereketli geçmesini  ayrıca  bölgemizin en önemli ürünü olan patates rekoltesinin daha üst seviyelere çıkmasını temenni ediyoruz.” Dedi.

“ÖDEMİŞ PATATESİ HER ZAMAN AYNI LEZZET”

Ödemiş patatesinin lezzetinin hiçbir zaman değişmediğine dikkat çeken Başkan Kocaağa “Ödemiş patatesinin adı bir anlamda ilçemizin sarı kızıdır. Ödemiş’in Sarı kızı bu lezzet hiçbir zaman asla değişmemiştir. Lezzet her zaman aynı lezzet ancak elde olmayan  kuraklık ve bir takım etkenlerden  dolayı  rekolte düşüklüğü  ve bazen de fiyatlarda zaman zaman sıkıntılar  yaşanabiliyor.Her şeye  rağmen  üreticilerimiz  her zaman üretmeye devam ediyor.” Dedi.

“ÖDEMİŞ ve BİR ÇOK BÖLGEDE PATATES HAREKETLİLİĞİ YAŞANIYOR”

Rekolte düşüklüğünün kış patatesinde yaşandığı Ödemiş ve bölgesinde hasatların yoğun bir şekilde devam ettiğini ifade eden Ödemişli patates üreticilerinden Mustafa Karagül “Ödemiş patatesi bilindiği üzere  eski yıllardan beri ilçemizin en önemli ürünü arasında yer almıştır. Bu yıl da patates üreticileri olarak bakanlığın hafta sonu  bizim gibi üreticileri sokağa çıkma kısıtlamasında  muaf tutmasıyla hasatlarımız sürdürmekteyiz. Bölgemizde  hafta içinin yanı sıra hafta sonu hasatta büyük bir yoğunluk yaşanmaya devam ediyor.“ dedi.

Ödemiş’te hafta sonu kısıtlamasının yaşandığı 2 gün boyunca ilçe merkez ve mahallelerinde patates hasat yoğunluğu yaşandı. 2 gün boyunca yaşanan  kısıtlamadan  üreticiler kadar muaf olan patates işçileri de,  patates hasatlarından alın teri ile çalışarak  kazançlarını elde ettiler.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ