Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

YENİ YIL YENİ UMUTLAR OLSUN

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Evet  Sevgili Ödemiş Kent Gazetesi okurları sizlere bu sayıdaki yazımda alışagelmiş devamlı spor yazılarının  dışında normal güncel konulara değinmeye çalışacağım. Acısıyla, tatlısıyla bir yılı daha geride bıraktık.

İlk önce ülkemizi  ve yabancı ülkelerin bir çoğunluğunu tehdit eden Covit 19 konusu ve devamında İzmir depremi  ve yaşadığımız  şansızlıklarla dopdolu bir yılda nelerle mücadele ettiğimizin bazı detaylarını sizlerle paylaşmaya çalışacağım.  Türkiye, covid-19’un en geç geldiği ülkeler arasında bulunuyor. Ancak birçok ülke, korona virüse daha erken yakalandı. SARS-CoV-2 olarak adlandırılan bu virüs ise il olarak 1 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Hubei bölgesinin başkenti konumunda olan Wuhan kentinde ortaya çıkmıştı. Bizler Çin ülkesinde çıkan bu hastalığın kendi ülkemizde ise, bu kadar yaygınlaşacağına bile aklımızın ucundan geçmezdi.

Tarihlerimiz  11/03/2020’yi gösterirken Ülkemizde  Covid-19 vakasının olduğu tespit edilmesiyle, artık ülkemizde de, maalesef  bu ölümcül hastalığın olduğu Sağlık Bakanı Fahrettin  Koca tarafından kamuoyuna duyurulmuştu. Aslında  bu ölümcül virüs salgınının  çıktığı anda kimse bu kadar bu virüsün yayılarak insan dan insana geçen bu virüs salgını gün geçtikçe kendini gösterdikten sonra hayatımıza,maske girdi. Ve  o gündür bugündür maskeli hayatımız kendi sağlığımız açısından takmak da zorunlu hale  geldi.Bu da alınan tedbirlerden sadece biriydi. Bunun yanında  il ve ilçe belediyelerimiz dezenfekte çalışmalarını aralıksız olarak sürdürdü. Bu da bu süreçte  yapılan çalışmaların arasında yer aldı.

Ülkemiz deki ölüm ve  vaka sayılarına baktığımızda diğer ülkelerle kıyasladığımızda bir nebze şanslıyız. Diyebiliriz. Ülkemizde ölüm sayılarına baktığımızda 21. 295 kişi olduğunu gözlemliyoruz.İngiltere ülkesinde 74.125 Fransa ülkesinde 60 bin civarında, Almanya ülkesinde ise 32  Bin civarında ölüm olayının yaşandığı söyleniyor. Aslında örneklere girildiğinde bu virüsün hemen hemen bir çok ülkede olduğu gerçeğini görüyoruz.

Yine diğer ülkelere de baktığımızda bu virüs salgının ne kadar tehlikeli olduğunu açık olarak görebiliyoruz. Evet  bu hastalık bizlerden neler aldı. Hayatımızın etkilenmesinde ne gibi  etkileri oldu. Bunları da sizlerle paylaşmaya çalışacağım.Covit 19’un ciddi bir şekilde etkisini göstermesiyle  Cumhurbaşkanlığı  nezdinde bilim kurulu oluşturuldu. Ve  Spor karşılaşmaları da olmak üzere, bir çok konuda  Bilim kurulu kararları alınan tedbir ve önlem çalışmaları kapsamında  bilim kurulu üyelerinin  aldığı değerlendirmeler  etkili olmuştu.

Türkiye’de yitirdiğimiz binlerce insanlarımızın yanında  yine bu virüse yakalanan vakaları da, iyileştirmek için hayatını ortaya koyan  302 sağlıkçılarımızı maalesef bu virüs salgını kapsamında kaybettik. Yakınlarımızı   kaybettik. Ama onların cenazelerine bile alınan tedbir ve önlemleri  kapsamında maalesef katılamadık. Çünkü önlemler de bunun gerektiriyordu.

Evet geçen yıl bu zaman diyelim.  2020 yılına büyük umutlarla girerken Covit 19 virüs salgınıyla mücadele devam ederken   İzmir de Bayraklı İlçesinde  yaşanan  Seferihisar ilçesi açıklarında Ege Denizi’nde  meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin de olmasıyla, acılar bir kez daha kendini gösterdi.

Ve  facianın öncesinde her evde olduğu gibi  günlük hayatımızda herkes yeni bir güne umutla başlar. Acaba bugün ne yapacağız.Evde bile yaşarken kimin aklına gelirdi. Böyle bir deprem Faciasının yaşanacağı kimsenin aklının ucundan  bile geçmezdi.

Ben gerek Covid-19 virüs salgınında bugüne kadar  hayatını kaybedenleri ve gerekse  İzmir’de yaşanan deprem faciasında ölen canlarımızı rahmetle ve minnetle anıyorum. Allah hepsinin mekanlarını cennet eylesin.Ve toplumda hayatını kaybeden değerli insanlarımızın ailelerinin    ortak acısını paylaşıyorum. İzmir’in   Bayındır İlçesinden de 2020 yılında yaşanan Menderes  caddesi üzerinde  5 katlı binanın zemin katında başlayan  feci yangın  sonucunda binadaki tüm yaşayan değerli vatandaşlarımız da evlerinden olmuşlardı. Buda  çiçeği ile ünlü Bayındır İlçesinde  yaşanan en büyük yangınlarından biri olarak kayıtlara geçmiştir. Buradaki tek tesellimiz ise can kaybı olmamasıdır.  Ama yine de  hala  ev konusundaki sıkıntıları devam eden ve mağdur olan bu insanlarımızın da eskisi gibi evlerine kavuşmalarını diliyorum.

Yeni yılda eski yıllarda spor karşılaşmaların dan dileğimiz pandemi sürecini atlatarak spor severlerimizi  ilgi duyduğu takımların maçlarını hep birlikte izlediği günlerin de geri gelmesini diliyorum. Bu konuda alınan önlemler yerinde ama bu günlerin de geçeceğine inanıyorum. Özellikle amatör maçların da, başlamasını da ayrıca diliyorum. Amatör  kitlesi bilindiği üzere  futbolcusuyla, antrenörleriyle, yöneticisiyle  ve de taraftarlarıyla geniş bir kitle olduğunu biliyoruz. Bugün  Türkiyemizin hemen hemen her bölgesinde amatör takımlarımız var. Bu kadar amatör ve bölgesel Liğ’in olması da ülkemiz adına sevindirici bir durumdur.

Yeni yıla sessiz sedasız girdik. Tahmin ediyorum ki, herkesin ortak  dileği öncelikle  Corona Virüs salgınında kurtulmak. Burada  2021  yeni yılla birlikte aşıların bir an önce herkese vurulmasıyla, beklentiler aslında hemen hemen hepsinin da normal bir hayata dönmek ortak bir temennimiz olsun. Ama yine de en önemli olan maske, sosyal mesafe ve genel hijyen kurallarına bu virüs ten kurtulasıya kadar alınan  önlem ve tedbirlere rivayet edelim.

Evet   2021 yılına girip de önümüzdeki günlerde  geçen yıl yaşadığımız o günleri konuşacağız. İşte bu olmuştu.  Bu  olay  yaşanmıştı. Diye….

Dileğimiz  yeni yıl yeni umutlar. Güzelliklerin  yaşandığı  insanların birbirleriyle daha önce olduğu gibi kucaklaştığı birlik ve beraberliğin olduğu günlerin 2021 yılında yaşanmasını diliyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 17 Nisan 2024
- 15 Nisan 2024
- 8 Nisan 2024
- 4 Nisan 2024
- 1 Nisan 2024
- 29 Mart 2024
- 25 Mart 2024
- 20 Mart 2024
- 18 Mart 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ