Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Büyükşehirden 2020 Yılında Üreticiye Büyük Destek

Büyükşehirden 2020 Yılında Üreticiye Büyük Destek
Reklam

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu doğrultusunda İzmir’de tarım sektörü 2020 yılında da her alanda desteklendi. Yerli tohum ve yerli hayvan ırklarını öne çıkaran Büyükşehir, bu yıl ilk kez yem desteği projesini başlattı. İzmir mozerellasını dünya markası yapmak üzere manda yetiştiriciliğini yaygınlaştırma çalışmalarına da hız kazandıran Büyükşehir Belediyesi, bu yıl üretici kooperatiflerinden de 130 milyon lirayı aşan alım yaptı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2020 yılında kent ekonomisine güç kazandırmak ve tarımsal üretimi arttırmak için önemli projelere imza attı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu doğrultusunda çiftçi ve üretici tohumdan fidana makinadan kaliteli yeme kadar her alanda desteklendi. Başkan Soyer, tarım alanındaki vizyonunu “yerli tohuma ve yerli hayvan ırklarına sahip çıkmak, ürünleri işleyerek katma değerini yükseltmek, üreticiyi kooperatifleştirmeye teşvik etmek ve ürünü ulusal ve uluslararası piyasada pazarlamak” şeklinde dört temel ilkeye dayandırıyor.

MANDA YETİŞTİRİCİLİĞİ CANLANDIRILIYOR

Kaybolmaya yüz tutmuş yerli tohum karakılçık buğdayını İzmir’in bereketli topraklarıyla yeniden buluşturan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2020 yılında 13 ilçede bin dekara yakın karakılçık buğdayının ekimini yaptı. Büyükşehir sadece İzmir’de değil Türkiye’nin farklı il ve ilçelerinde, ayrıca Kıbrıs’ta yerel tohum çalışmalarına destek vermeye de devam ediyor.

Selçuk, Bergama, Kınık ve Tire’de 134 yerli ırk Anadolu mandası dağıtan Büyükşehir, yok olmaya yüz tutan manda yetiştiriciliğini canlandırıp İzmir mozerellası yapmak ve bu peyniri dünya markası haline getirmek için çalışmalarını hızlandırdı. 2020 yılında Torbalı ve Kiraz’da ise 419’u yerli Sakız ırkı olmak üzere 509 küçükbaş hayvan dağıtıldı.

YEM DESTEĞİ PROJESİ BAŞLATILDI    

Büyükşehir, 2020 yılında üreticinin girdi maliyetlerini azaltmak için yem desteği projesini de devreye aldı. Aliağa, Buca, Bornova, Kınık ve Kiraz’da yaklaşık 250 bin kilo kuzu büyütme ve süt yemi dağıtıldı. İklim dostu yem bitkisi ekiminin teşvik edilmesi için Beydağ ve Bergama ilçelerinde 118 köylü ve çiftçiye macar fiğ, yem bezelyesi ve süt otu tohumu desteği sağlandı, yaklaşık bin dekarlık alanda iklim dostu yem bitkisi üretimi başladı.

ÜRETİCİ KOOPERATİFLERİNDEN YAPILAN ALIM 130 MİLYON LİRAYI AŞTI

Süt işleme tesisi, mandıra ve kavurma tesisi yatırım çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi 2020 yılında bal, zeytin, süt ürünleri, fidan, çiçek, bezelye, bakla, enginar gibi kent ihtiyaçlarını üretici kooperatiflerinden tedarik etmeyi sürdürdü. Ürün alım sözleşmesi imzalanan kooperatif sayısı arttı, ürün yelpazesi genişledi. Üretici kooperatiflerinden bu yıl yapılan alımların bedeli 130 milyon lirayı aştı.

160 BİN ÇOCUĞA SÜT

“Süt Kuzusu” projesi ile kentte süt ve hayvancılık faaliyetlerine önemli destekler sağlayan Büyükşehir, 2020 yılında projeyi kentin 30 ilçesinde yaygınlaştırdı. Böylece yıl içerisinde 160 bin çocuğa 13 milyon litreye yakın süt dağıtımı yapıldı. Süt üreticilerine ise 65 milyonluk destek sağlandı.

TARIM MAKİNELERİ HİBE EDİLDİ

2020 yılında üretici kooperatiflerinin üretim altyapısı da güçlendirildi. Üretici kooperatiflerine süt soğutma tankları ve modern tarım makinaları hibe edildi. 16 ilçede kurulu ortak makina parkları bünyesinde yer alan araç, gereç ve tarım makinaları ile köylü ve çiftçinin mekanizasyon ihtiyaçları giderildi.

ÜRÜN ALIM MERKEZLERİ KURULUYOR

Büyükşehir, üretici kooperatiflerinden temin ettiği ürünleri daha hızlı şekilde Halkın Bakkalı şubelerine ulaştırmak için kentin kırsalla buluştuğu belirli noktalara ürün alım merkezleri kurma projesini de başlattı. Merkezlerden ilki Ekim ayında Tire’de açıldı. Tesis bünyesindeki soğuk hava deposu, elektronik kantar ve ürün boylama üniteleri ile hizmet vermeye başladı.

TARIMSAL SULAMA YATIRIMLARI HIZ KAZANDI

Her geçen gün daha da azalan su kaynaklarının daha verimli kullanılması amacıyla tarımsal sulama yatırımlarına hız veren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Menemen, Menderes ve Ödemiş’te üç sulama kooperatifinin tarımsal sulama altyapısını modernize etti. Ödemiş Yılanlı Sulama Tesisine yüksek kapasiteli su depolama havuzları kuran Büyükşehir, bin metre uzunluğundaki toprak kanallı sulama sistemini de kapalı devreye dönüştürerek sulama hattında yaşanan su kayıplarını önledi.

Yaklaşık iki bin dekar tarım arazisine sulama suyu temin eden Seferihisar Ulamış (Ağalardere) Sulama Göleti Damla Sulama Tesisi ana isale hattını yenileyen Büyükşehir Belediyesi, tam otomatik filtre sistemiyle modernize ettiği sulama hattı üzerinde su kayıplarını önleyen uzun ömürlü bir sulama sistemi de kurdu.

67 bin metre sulama hattına sahip olacak Dikili Yahşibey sulama şebekesi hattının yapımına ilişkin projeyi de bu yıl ihale eden Büyükşehir, yaklaşık 6 bin dekarlık tarım arazisine kapalı sistem sulama altyapısı kuracak.

2020 yılında aynı zamanda 12 adet yeni hayvan içme suyu göletinin yapımı ve 43 adet hayvan içme suyu göletinin temizlik ve genişletme çalışmaları tamamlandı.

Haber : Cengiz Türkavcı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ