Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Esnafımıza Bu Süreçteki Kredi Desteği Önemli

Reklam

İzmir Esnaf Odası Başkanı Zekeriya Mutlu  esnaflara yönelik  kira ve hibe desteğinin  pandemi süreci için de  esnaflara büyük bir destek olacağını dile getirdi.

Mutlu “Esnafa, kira ve hibe desteğinin ardından kredi kolaylığı geliyor. Halkbank kredilerde yüzde 50 faiz indirimi yapacak. Genç esnafa 100 bin liraya kadar sıfır faizli kredi verilecek. Geleneksel mesleklere faizsiz kredi verilecek. Ekipman, makine, hammadde alımlarının karşılanması için 30 bin liraya kadar verilen kredilerde de faiz sıfırlanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yaşama geçirilen kira ve hibe desteğinin ardından 1 Ocak 2021 itibarıyla esnaf için kredi muslukları da açılıyor.Kararnameye göre gelecek yıl esnafa Halkbank’tan yüzde 50 faiz indirimli kredi sağlanacak. Halkbank’ın kredi ve kefalet kooperatifi kefaletiyle veya doğrudan kullandırdığı ve bakiyesi 2021’e devreden kredilerde de faiz indirimi uygulanacak. Bankanın KKTC’de faaliyet gösteren şubeleri de esnaf kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan esnafa verilen kredilerde yine indirimli faiz oranından kredi kullanabilecek. Bakiyesi 2021’e devreden kredilere 1 Ocak ile 31 Aralık 2021 arasında TESKOMB aracılığıyla ya da doğrudan kullandırılan kredilere piyasa faizinin yüzde 50’si oranında indirim yapılacak.

Kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren ve Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi sahibi esnaf ve sanatkarlar destekten faizsiz olarak yararlanacak. Kredi başvuru tarihi itibarıyla en az 1 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve belge kapsamında son 1 yıl içinde işletme kurduğunu belgeleyenler, önceki yıllarda kullandıkları kredilerden bakiyesi devam edenler ve yeni kredi kullanımları için faiz ödemeyecek.

Uygulamalı girişimcilik eğitimini bitiren, 30 yaşın altındaki genç girişimci esnaf ve sanatkâra 100 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği verilecek. Bunun için KOSGEB’in onayladığı projeyi sunmaları gerekiyor. Bu destekten bakiyesi gelecek yıla devreden kredi borcu olanlar yararlanamayacak. Makine, demirbaş alımı, ekipman, işyeri modernizasyonu, hammadde ihtiyaçlarının karşılanması için kullandırılan 30 bin liraya kadarlık kredide de gelecek yıla devredenler için faiz yüzde sıfır olacak.Kararnamede, salgınla mücadele döneminde kullandırılan indirimli kredilerin dövize yönlendirildiğine yönelik tespitlere karşı da önlem alındı. İndirimli ve faizsiz kredinin, faaliyet alanı dışında kıymetli maden ve döviz alımında, diğer yüksek riskli finansal araçlarda, portföy yönetim şirketlerinde ve aracı kurumlarda, başka bir kredi verende veya herhangi bir yatırım aracında kullanılmayacağı taahhüt edilecek.Bu süreç  için de verilecek  olan bu destek esnafımıza katkı olacaktır.” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ