Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

​İzmir’de 2020 Dayanışma Yılı Oldu

Reklam

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2020 yılını koronavirüs salgını ve deprem felaketinin gölgesinde geçiren kentteki yaraları sarmak için tarihe geçecek bir dayanışmanın öncülüğünü yaptı.

2020 yılı önce pandemi ardından deprem felaketinin getirdiği sosyal ve ekonomik sıkıntılarla İzmir için her açıdan zor geçti. Mart ayında baş gösteren salgında kriz belediyeciliği uygulamalarını hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, krizden etkilenen ailelere yönelik destek çalışmalarına ağırlık verdi. Salgınla mücadeleye yönelik tedbirler kapsamında ücretsiz maske dağıtımı ve sosyal desteklerin yanı sıra deprem sonrası ortaya koyulan dayanışma tablosu 2020 yılının hafızalarda kalan gelişmeleri oldu.

PANDEMİDE 6 MİLYON MASKE ÜCRETSİZ DAĞITILDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi, dünyayı etkileyen koronavirüs salgınının başlamasıyla birlikte, Türkiye’deki ilk resmi vaka açıklanmadan önlemler almaya başladı. Büyükşehir, koronavirüs sürecinde en büyük krizlerinden biri haline gelen vatandaşların maske tedarik edememesi sorununa “Maskematik” formülüyle çözüm getirdi. Kentin farklı noktalarına maskematikler yerleştirilirken yine seyyar maskematikler aracılığıyla da bu ihtiyaç büyük oranda karşılandı. Meslek Fabrikası’nda üretilen maskelerden 6 milyonu yurttaşlara ücretsiz olarak ulaştırıldı.

BİR YILDA 250 BİN GIDA PAKETİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRILDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi, pandemi sürecinde 220 bin, deprem sonrası ise 30 bin, toplamda 250 bin gıda paketi dağıttı. Koronavirüs salgınının ilk dalgasında dağıtılan 220 bin gıda paketinin 71 bini, yurttaşlar tarafından bağışlandı.150 bin paketi ise kooperatiflerden alınan ürünlerle oluşturuldu. Böylece kooperatiflere de 30 milyon TL destek sağlandı.

1 MİLYON 314 BİN 663 TL’LİK FATURA ÖDENDİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in pandemi sürecinde “Biz Varız” diyerek başlattığı dayanışma ağı “askıda fatura” uygulaması ile yeni bir boyut kazandı. Ekonomik sıkıntı yaşayan İzmirlilerin ödeyemediği su faturaları imkanı olan hemşerileri tarafından ödendi. Uygulama kapsamında şu ana kadar 14 bin 994 kişinin tutarı 1 milyon 323 bin 527 TL’yi bulan su faturası ödendi.

KARANTİNADAKİLERE YEMEK DESTEĞİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi, salgınla mücadelesini ara vermeden sürdürürken, desteğe ihtiyacı olan yurttaşları da yalnız bırakmadı. Koronavirüs salgınının ikinci dalgası nedeniyle yeni bir uygulama başlatan Büyükşehir Belediyesi, evinde Covid tedavisi gören, karantinada olan ve ihtiyacı bulunduğunu bildiren hastalara yemek dağıtımına başladı.

DEPREMİN YARALARI SARILDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 30 Ekim’de meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremin ardından, afetten etkilenen yurttaşların yaralarını sarmak adına tüm birimleriyle seferber oldu. Bir yandan enkaz altında kalan yurttaşlar için başlatılan arama kurtarma çalışmalarına katılan Büyükşehir Belediyesi, diğer yandan da depremde evleri yıkılan ve zarar görenler için çadır kentler oluşturdu. Depremzedelerin barınma sorununu çözmek için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer öncülüğünde kampanyalar da başlatıldı.

SÜT KUZUSU TÜM KENTE YAYILDI

Koronavirüs salgınıyla birlikte Süt Kuzusu projesinin kapsamı daha da genişletildi. İzmir’in 30 ilçesindeki 591 mahallede 159 bin çocuğa 12 milyon 461 bin litre süt dağıtımı yapıldı. Kooperatiflerden alınan sütler, üreticilerin de nefes almasını sağladı. Alımı gerçekleştirilen sütlerden dolayı kooperatiflere 65 milyon destek sağlandı.

Haber : Özlem Tekin

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ