Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Bereketli Topraklarımızı Kaybediyoruz!

Bereketli Topraklarımızı Kaybediyoruz!
Reklam

Bereketli Toprakların kaybedildiğine dikkat çeken Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı “Erozyon, kuraklık, kimyasal kirlenme, tuzlanma, çölleşme vb. ve bazı tarımsal faaliyetler sonucu cennet topraklarımızı kaybediyoruz. On binlerce yılda oluşan tarım toprağını kısa vade yanlış uygulamalarla kaybetmeyelim. Özellikle havzamızda fidancılık sektöründe kullanılan topraklarımız başka yerlere taşınıyor.

Yakın zamanda ihtiyacımız olan temiz verimli  toprakları bulamama noktasına geleceğiz.Kısa vadede kurulum masrafı biraz fazla olsa bile 3-4 yıldan sonra kullanılan bu karışım bitki gelişimi kalite ve maliyet açısından çok daha olumlu sonuç veriyor.Aslında bu karışım için başka katkı maddeleri de bulunmakta. Gübre, lif, kum, çakıl, ponza, atıklar, doğal taşlar vb..

Üretici ihtiyacına göre tercih yapabilir. Bölgemizde bu karışımı kullanan az sayıda işletme bu yöntemin memnuniyet verici olduğunu belirtiyor.Aslında topraklarımızı kaybetmemek korumak amacıyla tarım müdürlükleri ve birlikler tarafından eğitici yönlendirici çalışmaların yapılması havzamız ülkemiz için çok iyi olacaktır.Toprağımızı koruyan ve sürdürülebilir tarımın bu güzel örneğini devletimiz teşvik etmeli desteklemeli. Orta kısa vade bir planlamayla bölge topraklarımızı koruyup, verimliliği kaliteyi artırıp,tarımda katma değer yaratacaktır bu yöntem olacağını düşünüyoruz.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ