Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Gazi Umurbey’in İsmi Okula Verilmek İsteniyor

Reklam

Ödemiş’te  Kuvvetli Mahallesinde inşaatı devam eden Mesleki ve Teknik Lisesinin geçici kabulü İzmir Valiliği  tarafından gerçekleşen  yeni 750 öğrenci kapasiteli okul’un çalışmaları devam ederken, okul’un isminin Gazi Umur Bey Mesleki ve Teknik Lisesi verilmesi için  Milli Eğitim Bakanlığına sunulduğu okul’un ismi için onay beklendiği bildirildi.

Ödemiş İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahattin Gengörü Kuvvetli Mahallesinde mesleki eğitim kurumu açısından önemli bir potansiyele  hitap edilmesi beklenen Okul’un inşaat çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Müdür Gengörü “  Bölgemizde Kuvvetli mahallesinde 24 derslik 750 Öğrenci kapasiteli okul’un inşaat çalışmaları aralıksız olarak devam etmektedir.   Okul’un  Ödemiş Kaymakamımız Fatih Aksoy’un da, girişimleriyle  isim konusu  gerekli makamlara sunulmuş olup sadece isim konusunda gerekli onay beklenmektedir.  Okul binasının geçici kabulü de gerçekleşmiştir.” dedi.

AYDINOĞLU GAZİ UMUR BEY KİMDİR?

Aydınoğlu Gazi Umur Bey (ö. 1348), Aydınoğulları Beyliği’nin ikinci ve en ünlü beyidir. Denizci olarak büyük şöhret kazanmış bir Türk askeri ve devlet adamıdır. Şair Enverî tarafından “Düstûr-Nâme” adlı eserde hayatı destanlaştırılmış bir şekilde anlatılır.1309 yılında Leşkeri-eli’nde (Aydınoğlu topraklarında) dünyaya geldi. Aydınoğulları Beyliği’nin kurucusu Aydınoğlu Mehmet Bey’in beş oğlundan ikincisidir. İsmi “´ işler, yükümlülükler, görevler“ anlamına gelir. İslami lakabı; “Dinin güzelliği” anlamına gelen “Bahaüddün”’dir.

Genç yaşta İzmir valiliğine atandı ve babasının Ayasuluk’ta (bugünkü Selçuk) kurduğu donanma ile korsanlık yaparak ün kazandı. Sakız Adası, Bozcaada, Eğriboz, Mora Yarımadası ile Rumeli sahillerine akınlar düzenledi. Babasının ölümünden sonra diğer kardeşlerinin de onayıyla 1334 yılında beyliğin başına geçti. Saltanatı, 1348’de ölümüne dek 14 yıl sürdü. Beylik, onun idaresi altında en parlak günlerini yaşadı.Umur Bey, 1335 yılında Alaşehir’i (o zamanki adıyla Filadelfiya) kuşatarak aldı[2]. 1336’da Bizans İmparatoru III. AndronikosPalaiologos’un Midilli ve Foça´daki âsi Cenevizliler üzerine donanma ile yaptığı harekâtta Saruhan donanmasıyla beraber Umur Bey de donanmasıyla İmparatora yardım etti. Bu sefer esnasında VI. YannisKantakuzenos (Kantakuzen) ile tanışıp dost oldu. İmparatorun Ceneviz seferindeki yardımına karşılık Umur Bey’e Sakız Adası verildi; o da Alaşehir’den vergi almaktan vazgeçti; böylece Bizans ile dostluk ilişkileri devam etti. Umur Bey, 1337’deki Arnavut isyanının bastırılmasında da Bizans’a yardım etti.

Umur Bey, İzmir kuşatması sırasında kale surlarına tırmanırken atılan oklarla hayatını kaybetti. Cenazesi, Birgi’de babasının yanına defnedidi. Yerine ağabeyi Hızır Bey geçti. Umur Bey’in hayat hikayesi, yaptığı fetihler, akınlar, deniz seferleri Osmanlı Devleti’nin Fatih dönemi vakanüvislerinden olan Enverî tarafından 1465’te kaleme alınan “Düsturname-i Enveri”’de ayrıntılarıyla anlatılmıştır.Yazar, şair ve alimleri koruyan bir devlet adamı olarak tanınan Umur Bey’in Kelile ve Dimne’yi ilk defa Farsça’danTürkçe’ye çevirttiği bilinir. Ayrıca koruyucu hekimliğe dair bir tıp eseri olan “Tabiatname” Umur Bey adına “Tutmacı” tarafından Farsça’dan Oğuz Türkçesi’ne çevrilmiştir.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ