Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Dünya Kaynakları 8 Milyar İnsana Yetmiyor

Reklam

Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı su tüketimine  dikkat çekti. Taşlı “Su tüketiminin ülkemizde sektörel dağılımı,Tarımda %73, Sanayi %11,Kentsel %16. Bu rakamlara son yıllarda acımasızca açılan doğayı suyu toprağı havayı zehirleyen tüketen Maden işletmeleri henüz dahil değil.Bugünkü yaşam tarzıyla dünya kaynakları 8 milyar insana yetmiyor. Nüfus artışı devam ettikçe hem bireysel hem de gıdaya bağlı tarıma ihtiyaç duyulan su miktarı da artacak. Ama meteorolojik ve hidrolojik yapıya göre tam tersi olacak. Yaşam alanlarına düşen yağmur daha da azalacak. Yani susuz kalacağız.” Dedi.

“DÜŞEN YAĞIŞIN 3 KATINI TÜKETİYORUZ.”

“İzmir İli genelinde düşen yağışın en az 2 katını, Küçük Menderes Havzası genelinde düşen yağışın en az 3 katını harcıyoruz.Tam Kontrol denetim yapılamayan henüz sağlıklı yapılandırılamayan yoğun tarım politikaları uygulamaları sonucu havzamızın yeraltı sularını bile bitirdik.Sadece su değil diğer kaynakları da yavaş yavaş bitirme noktasına geldik.

Bunlara ayrıca israf boyutunda kentsel ve sanayii tüketimini katarsak bugünkü susuzluk ve kuraklık normal sayılmalı.Öncelikle ülkemiz ve havzamızda tarımı yeniden yapılandırma zorunluluğumuz var.Tarımda vahşi kontrolsüz sulama israf terk edilmeli ve buna izin verilmemeli. Yapanlara ceza yaptırım ve kısıtlamalar getirilmeli.Doğayla uyumlu Damlama fıskiye basınçlı ve yer altı vb.sulamalar zorunlu yapılmalı teşvik ve destekler verilmelidir.Havzamızda ürün tanımı yeniden yapılmalıdır.Destekleme ve teşvikler yeniden düzenlenmeli. Suyu fazla harcamayan ürünler yaygınlaşmalıdır.Ve bunlara daha fazla teşvik destek verilmeli örnek uygulamalar yapılmalı.

Suyu çok harcayan mahsüllere destek bir an önce sonlanmalı. Bunların içinde zorunlu olanlara kısıtlı dönüşümlü ve ancak duyarlı sulamayla izin verilmeli.Çevresel duyarlılığı az olan sıcağa soğuğa susuzluğa dayanıklı ürünler bulunmalı ve yaygınlaştırılmalı.Havzamız için Büyükbaş hayvancılık mısır ve patatesin yerine alternatifler yaygınlaştırılmalı. Küçükbaş hayvancılık, Tıbbi Aromatik bitkiler, Agro turizm, Kırsal turizm vb. uygulamaları desteklenmelidir.Üreticiler birlikler Tarım müdürlükleri yerel yönetimler  ve stk’larca bu konuda üreticilere  cesaret verilmeli ve  bilgilendirilmelidir.Örnek uygulamalar desteklenmeli.Kamuoyunda basın yoluyla kuraklık ve israf konusu ilgili-destekleyici kurumlarca gündeme getirilmeli. Eğitici çalışmalar yapılmalı.

Bu konuda Milli eğitim ve Diyanet gibi kurumların da desteği mutlaka alınmalıdır.Suyun harcanması kadar yönetimi tutumu ve depolanmasına da önem verilmelidir.Suyun depolanması için bent, gölet, yapay göl, baraj, su deponi alanları vb. yapılmalıdır.Suyun israfını engelleyen teknolojik uygulamalar tesbit edilmeli tanıtılmalı ve uygulamalarına destekler verilmeli.

Sulama birlikleri belediyeler ve DSİ-tarım müdürlüklerince su tüketimi sınırlaması denetimi teşviki yapılmalıdır.Su yönetimi müdürlüğü halen aktif ama daha fazla etkinlik kazanmalı. Bütçesi personel ve etkinliği artırılmalıdır.Kuraklık konusunda yeni bir yönetişime ihtiyaç var. Bu amaçla bölgelerde ve önemli havzalarda Kuraklık müdürlükleri kurulmalı. Bu kurumlar olayın muhatabı diğer kurumlarla eşuyumu sağlayarak çözümler uygulamalar yapmalı. Yukarıdaki yazılanların bir kısmı yapılıyor ancak demek ki daha fazlasına ihtiyaç duyuyoruz.Daha cesaretle yaygın çalışmalar gerekmekte.Önemli bir husus ise su konusunda dolaylı dolaysız muhatabı kuruluşları arasında kusursuz bir uyumla çalışma zorunluluğu olmalıdır. Görüşünü paylaşıyoruz.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ