Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Kuraklık Adeta Kapımızda

Kuraklık Adeta Kapımızda
Reklam

Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı kuraklık konusunun  Küçük Menderes adına çok önemli bir konusu olduğunu ifade eden Başkan Taşlı “İzmir İli genelinde düşen yağışın en az 2 katını, Küçük Menderes Havzası genelinde düşen yağışın en az 3 katını harcıyoruz.Tam Kontrol denetim yapılamayan henüz sağlıklı yapılandırılamayan yoğun tarım politikaları uygulamaları sonucu havzamızın yeraltı sularını bile bitirdik.Sadece su değil diğer kaynakları da yavaş yavaş bitirme noktasına geldik.

Bunlara ayrıca israf boyutunda kentsel ve sanayii tüketimini katarsak bugünkü susuzluk ve kuraklık normal sayılmalı.Öncelikle ülkemiz ve havzamızda tarımı yeniden yapılandırma zorunluluğumuz var.

Böyle devam edemeyiz. Neler yapabiliriz. Tarımda vahşi kontrolsüz sulama israf terk edilmeli ve buna izin verilmemeli. Yapanlara ceza yaptırım ve kısıtlamalar getirilmeli.Doğayla uyumlu Damlama fıskiye basınçlı ve yer altı vb.sulamalar zorunlu yapılmalı teşvik ve destekler verilmeli.Havzamızda ürün tanımı yeniden yapılmalı.Destekleme ve teşvikler yeniden düzenlenmeli. Suyu fazla harcamayan ürünler yaygınlaşmalı,ve bunlara daha fazla teşvik destek verilmeli örnek uygulamalar yapılmalı.

-Suyu çok harcayan mahsüllere destek bir an önce sonlanmalı. Bunların içinde zorunlu olanlara kısıtlı dönüşümlü ve ancak duyarlı sulamayla izin verilmeli.Çevresel duyarlılığı az olan sıcağa soğuğa susuzluğa dayanıklı ürünler bulunmalı ve yaygınlaştırılmalı.Havzamız için Büyükbaş hayvancılık mısır ve patatesin yerine alternatifler yaygınlaştırılmalı. Küçükbaş hayvancılık, Tıbbi Aromatik bitkiler, Agro turizm, Kırsal turizm vb. uygulamaları desteklenmeli.Üreticiler birlikler Tarım müdürlükleri yerel yönetimler  ve stk’larca bu konuda üreticilere  cesaret verilmeli ve  bilgilendirilmeli.

Örnek uygulamalar desteklenmeli.Kamuoyunda basın yoluyla kuraklık ve israf konusu ilgili-destekleyici kurumlarca gündeme getirilmeli. Eğitici çalışmalar yapılmalı.Bu konuda Milli eğitim ve Diyanet gibi kurumların da desteği mutlaka alınmalıdır.” Dedi.

“SUYUN TUTUMU YÖNETİMİ VE KULLANIMI PLANLANMALI.”

“Suyun harcanması kadar yönetimi tutumu ve depolanmasına da önem verilmeli.Suyun depolanması için bent, gölet, yapay göl, baraj, su deponi alanları vb. yapılmalı.Suyun israfını engelleyen teknolojik uygulamalar tesbit edilmeli tanıtılmalı ve uygulamalarına destekler verilmelidir.Sulama birlikleri belediyeler ve DSİ-tarım müdürlüklerince su tüketimi sınırlaması denetimi teşviki yapılmalıdır.Su yönetimi müdürlüğü halen aktif ama daha fazla etkinlik kazanmalı. Bütçesi personel ve etkinliği artırılmalı.Kuraklık konusunda yeni bir yönetişime ihtiyaç var. Bu amaçla bölgelerde ve önemli havzalarda Kuraklık müdürlükleri kurulmalı. Bu kurumlar olayın muhatabı diğer kurumlarla eşuyumu sağlayarak çözümler uygulamalar yapmalı. Yukarıdaki yazılanların bir kısmı yapılıyor ancak demek ki daha fazlasına ihtiyaç duyuyoruz.

Daha cesaretle yaygın çalışmalar gerekmekte.Önemli bir husus ise su konusunda dolaylı dolaysız muhatabı kuruluşları arasında kusursuz bir uyumla çalışma zorunluluğu.

Bu konuda kurumlar arası etkin çalışan birimler oluşturulmalıdır.Su konusunun muhatapları olan kurumlar ise:Su yönetimi müdürlüğü, Tarım bakanlığı-DSİ-Orman müdürlükleri, Büyükşehir-Yerel belediyeler-İzsu, Birlikler, Ziraat Odaları, Jeoloji-Çevre-Ziraat vb.mühendisleri odaları, ilgili Sivil Toplum kuruluşları bu konunun muhatabıdırlar.Önümüzdeki dönem susuzluk-kuraklık konusunda canla başla mücadele etmeliler.

“SAYAÇLAR HEMEN TAKILMALI”

“İşe dönüşümlü sınırlamalı kontrollü sulamalı mısırla başlayabiliriz.Ayrıca kasım ayında çıkan listede kırsal kalkınma hibe desteği olmalı yaygınca uygulanmalı.Buna bireysel başvuruyla basınçlı sulama da dahil edilmeli.Birlik ve kooperatif sulamalarında sayaç mecburi olmalı, uygulama eksiksiz olmalıdır.”dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ