Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ADI MASAL OLSUN

AYHAN DAYAN

AYHAN DAYAN

‘Adı Masal Olsun’

Ödemişli pırıl pırıl bir genç kızımız Buse Korkut’un, daha doğrusu çiçeği burnunda gencecik bir diş hekimimizin Çağdaş Yaşamı Desteleme Derneği Ödemiş Şubesinin desteğiyle çıkardığı ilk kitabının adı.

Doğrudan işin içinde olan biri olarak çok iyi biliyorum ki kitap demek, başlı başına büyük bir emek demek. Bu bağlamda sanırım bunu en iyi bilenlerdenim. Dolayısıyla kendisini en iyi anlayacak olanlardan biriyim.

Kitabın giriş kısmındaki biyografisinden de anlaşılacağı üzere Buse Korkut kardeşimiz Ocak 1996 doğumlu. Bugünlerde de doğum günü, kutlu olsun. Öte yandan sevgili Buse debir sağlık emekçisi olduğundanböyle bir dönemde kendisine de önce ‘sağlık’ diliyorum.

Buse ile yazma kapsamında bir ortak yönümüz daha var: Ulusal yarışmalarda alınan edebiyat ödülleri. Ancak kendisinin benden farkı bu yola giriş yaşlarımız benden daha önce.

Biyografisini isterseniz bu ilk kitabının giriş kısmından işin asıl yönü olan edebiyat kısmıyla sürdürelim:

“Öğrenim hayatı boyunca birçok edebiyat yarışmasında derece alarak ismini duyurmaya başladı. Ödül alan eserlerine Hece Öykü, Kurşun Kalem ve Dünyanın Öyküsü dergilerinde yer verildi. 2029-2010 yılı “Türkan Saylan’a Mektup” yarışmasına gönderdiği iki mektubu dereceye girerek kitaplaştırılan elli eser arasında yerini aldı. “Bir Dilim Peynir” isimli öyküsü 2014 Öykü Yıllığı Öykü Yağmuru 3’te/Kemal Gündüzalp kendine yer buldu. Bunun yanı sıra lise öğrenimi sırasında yerel gazetede köşe yazarlığı da yaparak, düşüncelerini aktarmayı sürdürdü. Lisan eğitimi boyunca süresince vakit buldukça yazdığı eserleri Tmolos Edebiyat dergisinde yayımladı.”

Kitabı aldım, okudum. Biraz sonra aşağıda naçizane işin içinde biri olarak genel değerlendirmeler yapacağım. Öncelikle genel hatlarına bir göz atlım kitabın. ‘Adı Masal Olsun’, Kasım-2020’de Ödemiş Efe Ofset’te basılmış ve 95 sayfa… Girişteki ‘teşekkür’ kısmında haklı olarak önce kendi ailesine, ÇYDD Ödemiş Şubesine, Ödemişli Emekli Başkonsolos Ülkü Recep Başsoy’a teşekkür ediyor. Öğrenim yaşamı boyunca ÇYDD Ödemiş Şubesinin kendisine yaptığı desteği de özellikle belirtmiş.

Kendisinin bu ilk kitabında yapmış olduğu betimlemeleri çok beğendim. Bu yaşta bu betimlemeleri yapan bir yazar adayı gelecek yıllarda bunun çok daha iyilerini yapabilir inancı taşıyor bende. Öte yandan daha iyi gözlem yaparak, buna yaşamdan edindiği acı tatlı deneyimlerini de ekleyerek anlatımını daha iyi noktalara getirebilir, okuyucu ile arasında doğrudan ya da dolaylı olarak sıkı bağlar kurabilir düşüncesindeyim.

Sanırım tıpkı bende ve pek çok yazarda olduğu gibi kendisinin okuduğu kitaplardan, doğal olarak o kitaplardaki yazarların betimlemelerinden önemli derecede bir etkilenmişlik söz konusu. Cümle kurguları ve bağlantıları güzel, yerinde… Akıcı, etkileyici, gelişime son derece açık bir dili var Buse’nin.

Sanıyorum editörün de gözünden kaçan bazı yazım hatalarına rastladım kitapta. Bundan sonra daha titiz çalışmalarla benzer hatalara düşüleceğini sanmıyorum. Örneğinbelki cümlenin gelişinden net biçimde anlaşılıyor ama ‘hâlâ’ biçiminde yazılması gereken sözcük ‘hala’ olarak yazılmış. Unvanlar büyük yazıldığına göre ‘İhsan amca’ değil ‘İhsan Amca’ biçiminde yazılması gerekir.

Öte yandan “ve” sözcüğü sonuçta bir bağlaçtır. Kitapta ‘ve’ bağlacı ile başlayan çok sayıda tümcelere rastladım. Bu şekilde kullanımın belki doğrudan yanlış olduğunu söyleyemem. Belki kendisinin bilinçli bir tercihi de olabilir saygı duyarım ama bana kalırsa önermem ama yine de kendisi bilir.

2007 yılında benim ilk öykü kitabım için yerel bir gazete köşe yazarının kitabımı baştan sona yerden yere vurduğunu düşünürsem, benim şahsen ondan sonra elime kesinlikle kalem almamam gerekirdi ancak öyle olmadı. Tam aksine daha da büyük bir hırslı sarıldım kaleme. Daha iyisini vermek, daha iyi, daha etkileyici yazabilmek bağlamında yaptım bunu. Kendi yazdıklarımın özeleştirisini de objektif biçimde ortaya koydum. Sonuçta bu durumum arkasından diğer kitapları, ulusal yarışmalardan kazandığım çok sayıdaki ödülleri getirdi. Yazılarım ulusal basında yayınlandı.

Ben yıllarımı bu işe adamış biri olarak sevgili Buse’nin bu kitabını çok beğendim. İlkler her zaman değerlidir, heyecan verir ve kendinden sonra gelecek olanların önünü açar. Her zaman dört dörtlük bir performans alınmayabilir de yeri geldiğinde. Kimi zaman öyle anlar da gelir ki nakış nakış sayfalara döktüğünüz onca yazdıklarınıza kendiniz bile inanamazsınız. İşte bu noktadayazabiliyor olmanın insana haz ve gurur veren o çok değerli etkileri olarak çıkar karşımıza.

Sevgili Buse, yazın dünyası inan ki yolu güzel bir yoldur. İyiliklere, güzelliklere, mutluluklara uzanan bu yol kimi zaman dikenlerle kaplansa da bunun acısı bile insana yeri gelir inanılmaz mutluluklar verir. Bu yolda kimi zaman yaşayacağın tatlı sancılar bile çoğu zaman mutluluk hazzında döner geriye. Öte yandan yazmak aslında rahatlamanın da güzel bir boyutudur aynı zamanda.

Bizim gibiler için daha da büyük anlam taşıyan “Söz uçar, yazı kalır.” sözünü bilirsin.Bu bağlamda yazdığın her bir satır, büyük emekler vererek ortaya çıkaracağın her bir yapıt dünyanın sonuna kadar çaktığın sağlam bir çivinin okurlarca onaylanmış belgesidir.

Sevgili Buse, Ödemiş’ten tüm dünyaya yayılan güçlü bir kalem olmanı, ısrarla ve azimle doğru bildiğin bu yolda ilerlemeni içtenlikle diliyorum.

Bu ilk kitabının, ilk göz ağrının ismi ‘Adı Masal Olsun’ ama senin ismin önce yerel sonra da ulusala uzanacak Türk yazın tarihine attığın dev adımın adı gerçek olsun.

Aramıza hoş geldin, yolun açık olsun, sevgiyle…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
GÖÇ - 29 Temmuz 2021
SOSYAL MEDYAYI BIRAKTIM - 15 Temmuz 2021
ELEKTRİK ÇARPMASI - 24 Haziran 2021
AŞKIN ADINI KİRLETMEYİN - 10 Haziran 2021
KEKLİK ve İNSAN - 27 Mayıs 2021
102. YILINDA 19 MAYIS - 20 Mayıs 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ