Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

CHP Kadın Kollarından Zübeyde Hanımın Ölüm Yıldönümünde Basın Açıklaması

CHP Kadın Kollarından Zübeyde Hanımın Ölüm Yıldönümünde Basın Açıklaması
Reklam

CHP Ödemiş İlçe  Örgütü Kadın Kolları Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Annesi Zübeyda Hanımın ölümünün yıldönümünde basın açıklamasında bulundu.

CHP Ödemiş İlçe Örgütü Kadın Kolları adına Serap Eker yaptığı açıklamada “Büyük Önder Mustafa Kemal’in annesi Zübeyde Hanım, 1857’de Selanik yakınlarındaki Langaza’da dünyaya geldi. Sofuzade Feyzullah Ağa ile Ayşe Hanım’ın çocuğu olarak doğan bebeğe Farsça’da “Kasımpatı” anlamına gelen Zübeyde adı verildi. Yörük Türkmenlerinden bir aileye mensup olan Zübeyde Hanım, Selanik’te Gümrük Muhafaza memurlarından  Ali Rıza Efendi ile evlendiğinde 14 yaşındaydı. Mustafa 1881 yılında doğduktan sonra Zübeyde Hanım henüz 30’lu yaşlarında iken eşi Ali Rıza Efendi’yi de kaybetti.
  Genç yaşta küçük çocuklarla dul kalan Zübeyde Hanım, büyük zorluklar yaşadı ve hayat zorluklarının karşısında  Langaza bölgesindeki Sarıyer köyünde oturan ağabeyi Hüseyin Efendi’nin yanına taşındı. Mustafa Kemal ile kardeşi Makbule Hanım köyde yaşadıkları sürede tarla işlerinde çalıştı. Zübeyde Hanım, daha sonra oğlunu, eğitimini sürdürmesi için annesi Ayşe Hanım’ın yanına gönderdi. Balkan Savaşı’ndan sonra  Osmanlı toprağı olmaktan çıkan Selanik’i terk edip kızı Makbule ile İstanbul’a göç etti.

Milli Mücadele yıllarında Ankara’ya yerleşen Zübeyde Hanım, 1919 yılında Anadolu’ya çıkan oğlunu aylarca göremedi. Mustafa Kemal’e ancak 14 Haziran 1922’de Adapazarı’nda kavuşabilen Zübeyde Hanım, onun yanına Ankara’ya yerleşti.

Ankara’nın sert hava koşulları nedeniyle hastalanan Zübeyde Hanım, hem tedavi hem de müstakbel gelini Latife Hanım’ı görmek için İzmir’e Karşıyaka’ya yerleşti. Karşıyaka ilçesine geldiğinde felç hastası olan ve görme yetisini kaybeden Zübeyde Hanım, sonradan anı evi haline getirilen Latife Hanım Köşkü’nde 28 gün sonra, yani 14 Ocak 1923’te 66 yaşındayken hayatını kaybetti.

Ölümünden 13 gün sonra Mustafa Kemal Paşa, İzmir’e gelerek annesinin mezarını ziyaret etti. Annesi için sandukalı ve uzun hitabeli mezar yapımına  “İzmir’in bir taşı yeter” diyerek karşı çıktığı söylenen Büyük Önder Mustafa Kemal  bir evlat olarak annesinin mezarı başında Zübeyde Hanım’ın yaşadığı sıkıntıları ve hüznü şu sözlerle anlatır; “Annem çok çekti. Erkanı harp yüzbaşısı olarak çıkmıştım. Kötü idarenin adamları, beni önce zindana sonra sürgüne gönderdiler. Sürgüne giderken annem gözyaşları içinde Sirkeci Rıhtımı’nda kalakaldı. Mütareke yıllarında padişahın verdiği idam fermanının yerine getirildiğini sanan annem felç oldu. Oturduğu evler ikide bir basıldı, arandı. Onu İstanbul’dan kurtarıp yanıma aldığımda ise o artık yalnız hisleriyle yaşıyordu. Annemi kaybettiğim için üzgünüm. Tek tesellim anavatanı yoksulluğa, yokluğa sürükleyen idarenin artık bir daha geri gelmemek üzere yokluğun mezarına gömülmüş olduğunu görerek ölmüş olmasıdır.” Demiştir.

Yalnız Türk ulusu için değil, tüm insanlık için özgürlük ve bağımsızlık içinde gönençle yaşama yolunu gösteren Atatürk’ü insanlığa armağan eden  Türk kadını  Zübeyde Hanımı, ölümünün 98. yıldönümünde saygı ve gönül borcuyla anıyoruz.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ