Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Ege’nin kendine has bitkilerinden ‘şevketi bostan’ ın yetiştiği Orhanlı Köyü’nde planlanan jeotermal santralı! Bölge halkı da, santralın başta asırlık zeytin ağaçlarına olmak üzere yeşile büyük zarar verebileceği düşünce ve endişesi ile karşı çıktı. Ve protesto yetkililer tarafından da olumlu karşılandı. Gökçam mevkiine kurulan sondaj kulesi yetkililer tarafından kaldırıldı. İzmir ve Ege Bölgesi’nin vazgeçilmezleri arasında bulunan, yeşillik bitkisi Şevketi Bostan’ı tanımayanlara şöyle tarif edebiliriz: ‘Akdeniz havzasında ender yetişen dikenli bir bitki türüdür. Körpeyken kesilip toplanan bitki, iyice soyulup dikenlerinden arındırıldıktan sonra taze olarak tükenir. Bu nadir ve değerli bitki ‘gösteri yapanların sakin şehri’ Seferihisar’da, Çeşme’de, Urla’da, Karaburun’da yani İzmir’in Körfez ve yarımada bölgesinde ve tüm civarda boldur ve çok tercih edilenlerdendir.

BİR DEMET NERGİS ALALIM

İzmir’in eşsiz doğası ve nergis çiçeğiyle ünlü Karaburun ilçesinde pandemi nedeniyle Nergis Festivali’nin yapılamaması nedeniyle üreticinin zor durumda olduğunu biliyoruz. Karaburun Belediye Başkanından sonra şimdi de, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, nergis üreticisine destek için herkesin evine nergis almasını istedi. Beko, ‘26 Ocak’ta yapılamayan Nergis Festivali’ni nergis demetleriyle evlerimizde yapalım’ dedi. Türkiye’de nergis çiçeği üretiminin merkezi konumunda olan Karaburun’da, çiçek üreticilerinin sıkıntılı bir sezon geçirdiğine dikkat çeken Beko, ‘Her yıl düzenlenen geleneksel Nergis Festivali bu yıl pandemi nedeniyle yapılamazken, geçen yıllara göre artan nergis üretimi ve hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ile fiyatlar beklentilerin altında kaldı.Karaburun Belediye Başkanımız İlkay Girgin Erdoğan’ın da üreticiye destek çağrısını yineleyerek, bu günlerde herkesi evine bir demet mis kokulu nergis demeti almaya davet ediyoruz. 26 Ocak 2020’de yapılan Nergis Festivali’nde 100 binin üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yapan Karaburun’da üretici de ellerindeki çiçeklerin neredeyse tümünü satma imkânı bulmuştu. Bu yıl festival pandemi nedeniyle yapılamıyor ve nergisler satışların zaten az olması nedeniyle de üreticinin elinde kaldı. İlçede; İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile geçen yıl 60 üreticiye 120 bin nergis soğanı dağıttı, üretici dikimini yaptı ve böylece geçen yıllara göre daha fazla hasat gerçekleşti. Şimdi Karaburun’dan başka hiçbir yerde yetişmeyen bu nadide çiçeğe ve üreticisine bu zor dönemde destek olma zamanı’ dedi. Karaburun’da halen 160 üreticinin elinde on binlerce demet nergisimiz satılmayı bekliyor. Çiçek deyip geçmeyelim, bu eşsiz güzellikteki ve kokudaki çiçeği alarak bir üreticinin daha gelecek yıl nergis üretimine devam etmesini sağlayabiliriz. Hem üreticimizin ürünü elinde kalmasın hem de evlerimiz ve işyerlerimiz nergisin mis kokusu ile tanışsın. Büyük emekle yetiştirilen bu güzel çiçekler, Ocak ayının sonuna kadar satılmazsa maalesef çöpe gidecek. İzmir’in dayanışma ruhunun Karaburunlu çiçek üreticilerine de iyi geleceğine inanıyorum.

MUTLAKA TANIŞIN:Hem Irmaklar Tanrıçası Nana’nın oğlu Narcissus’un hikayesine de, Mordoğan ve Karaburun’un tarihine de ışık tutan nergis çiçeğini belki biraz daha yakından tanımış oluruz. Rivayete göre Narcissus’a çevresindeki bütün dişi varlıklar âşıktır. Mimas eteğinde bir gölcüğün kenarında umutsuz bir aşkın etkisinde eriyip giden Narcissus, çevresindeki hiçbir varlığa kendine gösterdiği derecede ilgi göstermemektedir. Nana’nın oğlu eşsiz Narcissus, o gölün kenarında umutsuzca âşık olduğu kendi varlığını seyrederken, bu korkunç aşkın derin etkisiyle için için eriyerek Mimas topraklarına karışmıştır. Narcissus’un öldüğü yerdeyse ölümsüz Narcissus’un benzeri güzellikte nergis çiçekleri bitmiştir. 12 İyon şehri arasında yer alan Klazomenai şehrinin kurulduğu Mordoğan, narsizmin kaynağı olan efsaneyi de topraklarında yetişen nergis çiçeğinden almakta. Kendini seven, eşini, dostunu, ailesini seven, iş arkadaşlarını seven herkesi bu eşsiz kokulu ve güzel çiçeğin demetlerini almaya ben de davet ediyorum.

SOĞUKTA KORDUDAN TUTUŞTULAR…

‘Can dostlarımız!’ dün hiç de hoş olmayan bir olay yarattı… Konak Sahilinde yürüyüş yapan iki kadına sokak köpekleri saldırdı Biri kendini Körfezin soğuk sularına bırakarak kurtulmak istedi. Diğeri ise vatandaşların yardımıyla saldırıdan kurtuldu. Bu kadınlar kim? Biri İspanyol vatandaşı AdelaVila (55), diğeri de Aslıhan Copper (41). Uluslararası anlaşmalara göre, kedi ve köpek gibi tüm sokak canlıları tedbir alınarak yaşam alanlarında tutuluyor. Yani bunları buradan alıp bir başka yere götüremiyorsunuz. Sadece kuduz iğneleri ile normal aşıları yapılıyor ve belediyeler başta olmak üzere gönüllüler ve sevenleri tarafından beslenmeye çalışılıyorlar. Bir de belediyeler sözde barınak yapıyorlar…Tabii her belediye için ‘sözde’ lafını kullanmamamız da gerekiyor.

GÜNCEL- MASAL İSTASYONU

Tüm İzmir ve Ege Bölgesi’ne hizmet verecek olan Kidsnoook Masal İstasyonu’nu İzmir’de Oğuzhan Özkaya Eğitim Kurumları Anaokulu bünyesinde hizmete açılıyorlYapılandırmacı eğitim sistemlerinden ve alternatif eğitim sistemlerinden esinlenilerek oluşturulan masal anlatıcılığı; erken çocukluk döneminden itibaren çocuklara masal ve hikaye dinlemeyi sevdiren, düşünme ve plan yapma yeteneğini geliştiren, girişimciliği ve güdülenmeyi sağlayan, içerdiği yöntem ve teknikler sayesinde çocuğun dil gelişimini ve öğrenmeye ilgisini artıran bir ders programı. Yöntem çeşitliliğine ve problem çözmeye dayalı öğrenmeler sunan SensoryStorytime programında, sonuçlardan çok öğrencinin yaşadığı öğrenme süreçleri önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
BAŞKA ŞEHİR YOK! - 9 Temmuz 2021
GÜNDEME DAİR - 26 Haziran 2021
GÜNDEME DAİR - 25 Haziran 2021
SESLERİNİ DUYURAMIYORLAR - 15 Haziran 2021
TAM DÜŞÜNDÜĞÜM GİBİ - 12 Haziran 2021
ATILIM BÖYLE OLUR - 9 Haziran 2021
GÜNDEME DAİR - 2 Haziran 2021
ANIMSADIKLARIM - 28 Mayıs 2021
GÜNDEME DAİR - 26 Mayıs 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ