Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Beydağ Genceri İlçenin Tarihine Işık Tutuyor

Beydağ Genceri İlçenin Tarihine Işık Tutuyor
Reklam

Ödemiş’in başarılı ve hünerleri elleriyle adeta resimlere ışık olan ve aynı zamanda İlçenin adını yaptığı efe ve kadın efeler isimleriyle tanıtmayı başaran Ressam Mustafa Ali Kasap Beydağ İlçesinden tarihinden günümüze kadar uzanan Beydağ Gencerini resimlerine yansıttı.

Beydağ Gencerini değerlendiren Kasap “Beydağ İzmir”in Aydın dağlarının kuzey yamaçlarına yaslanmış en küçük, fakat en şirin ilçelerinden birisidir. Burayı şirin yapan doğası ve yeşili kadar, gelenek ve göreneklerini hala yaşatıyor olmasıdır. Söylenceye göre vaktiyle Beydağ”ın, Beyköy adı verilen mahallesinin düzlüğüne akasya ağaçları dikmişler. Küçük akasya fidanlarını, kırılmasın diye dibine diktikleri çınar kazıklarına bağlamışlar. Ne var ki narin akasya fidanları dağ koşullarına uyum sağlayamamış ve kurumuş. Yine söylenceye göre beline bağlanan çınar kazıkları yeşermiş ve ağaç olmuş. Bu gün bu çınar ağaçları, sekiz on kişinin el ele tutarak ağacın beline halka olan insanların ellerinin anca kavuşabildiği kocaman anıt çınarlara dönüşmüş.

Beydağ’da her yıl dini bayramların sonuna bir gün daha eklenir ve o gün “kızlar Genceri” olarak kutlanır.Evlenme çağına gelmiş delikanlılar ve genç kızlar bayramlık giysilerini giyerek Gencerde kendilerini beğendirmeye çalışırlar. Bu açık bir görücüye çıkmadır. Kız ve oğlan anneleri çocuklarına eş beğenirler. Tüm adaylar giyim kuşamıyla, davranışlarıyla birbirlerine kendini beğendirmeye çalışır. Bu hoşgörülü güzel gelenek hala yaşatılmaya çalışılmaktadır

Birbirlerini beğenerek evlenmeye karar veren delikanlı, genç kızı bu dev çınara kurulmuş salıncakta sallandırılır. Bu salıncakta sallanmak da cesaret ister. Önce genç kıza, üzeri çiçek desenli basma şalvar giydirilir. Çünkü eteklerinin rüzgârda savrularak bacaklarının görülmemesi gerekmektedir.  İki sallayıcı törenle kızı salıncağa oturtur. Geriye doğru çekerek, bayıra doğru hızla boşluğa bırakılır. Bu sallanma çok geniş bir salınımla yinelenir.

Bu seremoniyi izleyen genç kızın arkadaşlarına, üzerine lokum tozu serpilmiş simit doğraması ikram edilir. Böylece bu iki kişinin sözlendiği herkese ilan edilmiş olur.Evliliklerini bu yöntemle yapmış yaşlı kadınlardan çok ilginç gencer öyküleri dinledim. Onların bu sevdalı öyküleri, her ramazan ve kurban bayramının son gününe denk gelen kızlar gencerini iple çekmeme neden olmuştur. Artık bu gencer anıları resimlerime konu olmuşlardı.” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ