Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Karaca’yı Ölüm Yıldönümünde Anıyoruz

Karaca’yı Ölüm Yıldönümünde Anıyoruz
Reklam

Türkiye’ye mal olmuş aynı zamanda, önemli kurumlardan Tema Vakfının Onursal Başkanı Hayrettin Karaca’yı vefatının ölüm yılında andığı dile getiren Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet  Eriş Karaca’yı hiçbir zaman  unutmayacaklarını ifade etti. 

Eriş “Kuraklık, erozyon ve topraklarımızın çoraklaşması tehlikesine karşı ömrünü yeşile ve doğaya adayan Toprak Dedemiz, TEMA Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca’yı vefatının yıl dönümünde saygı, özlem ve rahmetle anıyoruz”Türkiye çöl olmasın” diyerek yeni fidanları toprakla buluşturmaya devam edeceğiz. Bizler  Sevgili Karaca’yı  tema  adına yaptığı önemli çalışmalarıyla ve sevecenliği ile onu anmaya ve yaşatmaya  devam edeceğiz.”dedi.

HAYRETTİN KARACA KİMDİR?

Türk bilim adamı Hayrettin Karaca, 4 Nisan 1922 tarihinde Bandırma’da dünyaya geldi. Babası Hocazade Halil Efendi, annesi Zehra Hanım olup her ikisi de Kırım muhaciri idi. Liseyi bitirdikten sonra ailesinin triko-örme işinin başına geçip onu ülkenin en başarılı sanayi kuruluşlarından biri haline getirdi. Karaca firması Türkiye’de ihracatın liderliğini yapmış, üstelik bunu diğer kuruluşlardan neredeyse 20 yıl önce gerçekleştirmiştir.Hayrettin Karaca ellili yaşlarında, Türkiye’nin ilk özel arboretumunu kurdu. Yurtiçi ve yurtdışında gezdiği her yerden tohumlar topladı, botanik bahçelerini gezdi, bağlantılar kurdu. Bugün Yalova’daki Karaca Arboretumu, dünyanın her yerindeki botanikçiler tarafından bilinmektedir.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ