Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Servisçilerin MYK Sınavları Başladı

Servisçilerin MYK Sınavları Başladı
Reklam

İzmir Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği, bünyesinde kurulan İESOB Usta  Mesleki  Yeterlilik Sınav Merkezi İktisadi İşletmesi  vasıtasıyla Servis Aracı şoförlerine yönelik sınav ve belgelendirme çalışmalarına başladı. Öğrencilerin taşımacılığını yapan servisçi esnafının 3 Eylül’den sonra belgesiz çalışamayacağına dikkat çeken İESOB Başkanı Mutlu, ‘İleride olası mağduriyetlerin önlenmesi için bu kapsamdaki üyelerimizi belge almaya davet ediyoruz’ dedi.

Öğrencilere verilen taşıma hizmetlerinin daha güvenli ve düzenli hale getirilmesi amacıyla Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nin hazırlandığını hatırlatan İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, ‘Yönetmelik, okul öncesi eğitim ve zorunlu eğitim kapsamında bulunan öğrencilerin taşıma faaliyetlerini düzenliyor. Okul Servis Araçları Yönetmeliği 25.10.2017 tarihli ve 30221 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.”dedi.

Başkan  Mutlu “Belgesi olmayan çalışamayacak”

Yönetmelik gereği bu kapsamdaki servis aracı şoförlerinin Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Belgesi sahibi olmaları gerektiğini kaydeden Mutlu, ‘MYK mevzuatı, Servis Aracı Şoförü (Seviye 3) mesleğinin eğitim almış ve nitelik kazandırılmış kişiler tarafından yürütülmesini öngörüyor. Birliğimiz, servis hizmetlerinde  kalitenin artırılması için MYK ve Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK)’ndan yetki alarak 20 Ocak’tan itibaren sınavlara başlamıştır. Birliğimiz çalışmalarıyla servis şoförlerinin sahip olması gereken nitelikleri, bilgi ve becerilerinin geliştirilmesini sağlayacak, geçerli ve güvenilir bir belge ile mesleki yeterliliğini kanıtlamasına olanak vereceğiz. Bu kapsamdaki servis aracı şoförleri, 3 Eylül 2021 tarihinden sonra MYK belgesi sahibi olmadan çalışamayacaklar. İleride olası mağduriyetlerin yaşanmaması için belgelendirme çalışmalarına müracaat etmeleri menfaatleri icabıdır ’ dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ