Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ÜMRAN AKÇA ATEŞ

ÜMRAN AKÇA ATEŞ

Lisedeydim sanırım, ilk defa Efe dergisinde .ÖmerAkşahan ismini   gördüm, yazılarını okudum.  Sonra   ADD  genel kurullarından birinde kendini görmüştüm ama ilk olarak   Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ödemiş Şubesi  kurulduğu yıllarda  edebiyatla ilgili düşüncelerini duymuş, okuma grubunda  okuduğumuz kitapları yorumlarken tanıma fırsatı bulmuştum. Okumak, yazmak hayat biçimi gibiydi. Tmolos dergi fikri de belki o gruptan çıkan bir fikirdir.Tmolos önceleri 4 sayfadan oluşan  edebi kaygıları olan bir dergiydi.Daha sonra  yurt içi, yurtdışı satışı yapılan ve pek çok yazar veya şairin tercih ettiği  bir dergi haline gelmişti.Bu dergi için Ömer Hoca’nın  ne kadar  emek  sarf ettiiğini  hep birlikte gördük. En önemlisi  tüm zorluklarına, hastalığına karşın dergi çıkarmaktan hiç vaz geçmemesiydi bence. Emek verdiğiniz , zaman ayırdığınız her şey her zaman güzel sonuçlara ulaşmaz ama Tmolos  başarılı bir çalışmaydı. Hem Ödemiş’in  tanıtımı yapılıyor hem de pek çok yazar adayının kendini tanıtmasına fırsat tanıyordu. Her derginin kapaağı için özel araştırmalar yapıyor, baştan sona bütün dergiyi şekillendiriyordu. Sanırım Efe Ofset’ten başka bu konuda yardımcısı yoktu. Satışını, dağıtımını da üstleniyor, bisikletinin sepetindeki dergileri  abonelerine ulaştırıyordu.Çok meşakkatli, çok yorucu bir iş olmalıydı ama sanırım bu iş onu çok mutlu ediyordu. Sınıfımıza çağırmamızı bekler, öğrencilerle tanışmaktan ve bir yazar olarak tanıtılmaktan büyük mutluluk duyardı.

Küçük Menderes Havza’sında  altın aramak için kurulacak madenlere karşı çıktığımız  eylemler için kurulan Havzaplat eylemlerinde önemli rol oynayanlardan biriydi, her toplantıya gelmeye çalışan ve fikirleriyle  çevreye  duyarlılık oluşmasına katkı koyan önemli isimlerden biriydi.

İki sene önce de ÇYDD  seçimleri olacağını söyleyip , beni de yönetime davet etmişti. Bu arada hastalığı da ilerliyordu ama sanırım ağrılarını duymazlıktan geliyordu. Sevgili eşi Jale abla, hastalığıyla çok ilgileniyor,  kendini çok yorduğunu, moralini gereksiz yere bozduğunu, kendiyle ilgilenmediğini söyleyip üzülüyordu ama belki de onun bu koşuşturması, hayata  tutunmasını sağlıyordu.

Hastalığını bilmemize rağmen, ölümü hepimizi derinden üzdü. Ölüme bu kadar yakınken, yaşama, insana bu kadar  bağlı olması  gıptayla izlenecek bir durum. .Bazı üzüntüleri  kabullenemediğiniz  için sanki  böyle birşey olmamış gibi davranırsınız  ya, ölümlere benim verdiğim tepki genelde budur. Belki  o  yüzden , bisikletiyleTmolos dergisini dağıtan Ömer Hoca’yla karşılaşıverecek gibi hissediyorum  hala.

Ömer Akşahan; isminin hep edebiyatla birlikte anılmasını  ve  son gününde kalabalık bir topluluğun kendini uğurlamasını isterdi. Ama pandemi nedeniyle sadece sessizce ağlayan eşi,oğlu,kızı, yakın akrabaları ve dostları olabildi. Pandemi biter bitmez kendisini bütün tanıyanlar, dostları, sevenleri ,ÇYDD ailesi olarak; edebiyatla, sanatla, sevgiyle,saygıyla anacağımız  bir tören yapacağız ama ‘sanatçı yaşarken  onurlandırılmalı ‘  dileği için artık çok geç.

Aydın’lı olmasına rağmen, Ödemiş’in tanııtımı ve kültürel hayata kattığı  değerler nedeniyle, umarım ismi gelecek nesillere  duyurulur ve eserlerini tanıtmak  üzere  kent belleğine aktarılır.

Eserlerinle çok yaşa, doğum günün kutlu olsun Ömer Hoca’m.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ