Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

KOR ONA VİRÜS

AYHAN DAYAN

AYHAN DAYAN

Kısa bir süre önce Fransa Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan araştırmada, koronavirüsün en çok nerede ve kimden bulaştığına dair bulgular ortaya konuldu. Araştırmada virüsün en çok bulaştığı yerin iş toplantıları ve aile yemekleri olduğu belirtildi.

Fransa’da durum belki böyledir ama peki ya bizde?.. Belki de ağırlıklı olarak aynıdır. AcabaÖdemiş’te durum nasıldır? Zorunlu kısıtlama da olmasa bizim bu hastalığı nereden kapacağımız belli olmayacak. Her yönüyle hastalık kapıcı tarafımızı açmış bekler bir tutumumuz var sanki. Neden mi? Sizin de gördüğünüz benim bu yazıya aktardığım genel gözlemleri sıralayınca sanırım nedenini daha iyi anlayacağız.

Öyle bir algı ve anlayış var ki sanki bu hastalık sokaklarda sorumsuzca ve bilinçsizce gezinen kimi deli dolu gençleri hiç etkilemiyor.

Sanki bu hastalık çenemizden giriyor olmalı ki baştan bu yana belirttiğim maske kullanış biçimi çene altı aksesuarı olma niteliği kazandı ve bu özelliğini koruyor.

Kimi sigara tiryakileri eski modunda, ille de o keyiflerini yapacaklar, ille de kapalı kahvehanelerin önlerinde pinekleyecekler. Çünkü kahvehaneye gitmeden yapamazlar, içlerinde bu tür bir hastalık var, bu öyle bir hastalık ki koronadan daha beter.

Sokakta, çarşıda, pazarda hastalığın yılı gelse de daha hâlâ maskesiz gezenlere rastlıyoruz. Bu ne demek acaba? Anlama, idrak etme yeteneğimiz bu kadar mı zayıf? Duyuyorum, belediye hoparlöründen anonslar yükseliyor maske ve sosyal mesafe uyarısı yinelenip duruyor ama dinleyen kim? Eşeğe, ‘eşek’ diyoruz da ancak ‘çüş’ deyince anlayıp duruyor be yahu.

Aylardır hemen her gün verilen rakamlar sanki masal… Sanki bu kadar ölümler yalan… Sanki böyle bir hastalık yok ve bu ülkeye hiç uğramadı. Soruyorum yalnızca Ödemiş’te bile 200’e yakın insan bu hastalıktan ölmedi mi?

Kimler kimler ölmedi ki? İnsan sağlığına ömrünü vermiş nice doktorlarımızdan bile ne ölenler oldu. Olayın ciddiyetini hâlâ mı anlayamadık acaba?

Gönül istiyor ki her şey eskiye dönsün, alışverişler, düğünler, lokantalar, gezmeler, misafirlikler, toplu taşımalar kısaca aklınıza kalabalığın geldiği her ortam yine aynı olsun. Buna gayret eden çok ama hastalığı görmezlikten gelen bir hayli fazla olsa gerek. Keşke bunların gayreti biraz da ceplerini değil de işin sağlık boyutunu düşündürse.

Son günlerde aşı konusu gündemdeki yerini koruyor. Yetkililerin verdiği bilgilere ve rakamlara göre üç gün önceki verilere bakacak olursak şu ana kadar ülkemizde öncelikli gruplardan başlanarak 1.232.521 kişi aşılanmış durumda.

Örneğin çalışan kesimin risk grubundakilerin en başlarında sağlıkçılar geliyor. Benim eşim de sağlıkçı. 30 yıldır mesleğin içinde. Çevrede başıboş gezen, sorumsuzca dolanan, dünyadan haberi yokmuş gibi avanak avanak etrafına bakınan insansıları görünce “Ben aşı olduğum halde işyerimde hâlâ iki maske takıyorum. Bunlar neyine güveniyor da böyle lakayıt dolaşıyor anlamadım.” diyor.

Gerçekten de anlamak zor. O başıboş maskesiz dolaşanları bir IQ testine tutsalar sanırım düşündüğümüz gibi çıkacaktır. Teknoloji çağından söz ediyoruz ama cehaletin bu kadar çılgın yaşandığı bir dönemdeyiz. Eee eline iki kitap almazsan, dünyadan haberin olmazsa maske bunlar için hiçbir anlam taşımaz elbette.

Dünyanın başına bela olan virüsün Çin’de ilk görüldüğü yerde yaşam normale dönmüş. Nasıl döndü dersiniz? Elbette sıkı önlemlerle…

Dünyayı ilgilendiren bu önemli konuyu tiye alan yerlerde var, farkındayım. Maske takmayarak, sosyal mesafe tanımayarak, dezenfektan kullanmayarak etrafımızda öylesine dolanan ve dokuz aydır bizim gibileri tiye alanları görünce bu yolun doğru olmadığını bile bile nedense ben de aynı yoldan gittim bugün. 

Toplum olarak baştan bu yana önemli bir kesim işin ciddiyetinde. Belirtilen önlemlere uymaya özen gösteriyor. Aklın yolu bir olduğuna göre doğrusu da bu zaten. Bu tür duyarlı yaklaşım gösterenlere virüs koymuyor da geride kalan o duyarsız, ilgisiz kesime bence fazlasıyla hem de hiç farkında olmadan koyuyor. Bu bağlamda maske takanlara, hijyen kurallarına bire bir uyanlara, sosyal mesafeye özen gösterenlere, zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayanlara koymaz virüs ama bunların dışındakilere kor… Benden söylemesi… Sağlıklı günlere…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
SOSYAL MEDYAYI BIRAKTIM - 15 Temmuz 2021
ELEKTRİK ÇARPMASI - 24 Haziran 2021
AŞKIN ADINI KİRLETMEYİN - 10 Haziran 2021
KEKLİK ve İNSAN - 27 Mayıs 2021
102. YILINDA 19 MAYIS - 20 Mayıs 2021
BİLİM DÜŞMANLIĞI - 29 Nisan 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ