Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

REKOR YAĞIŞLARIN ARDINDAN TAHTALI’DA SEVİYE YÜKSELDİ

ESAT ERÇETİNGÖZ

ESAT ERÇETİNGÖZ

Geçen hafta kente düşen rekor yağmurların ardından İzmir’in can damarı niteliğindeki Tahtalı Barajı’nda da su seviyesi yükseldi. Barajı besleyen derelerin de canlanmasıyla birlikte Tahtalı’daki doluluk oranı yüzde 55’e yaklaştı. İki ay öncesine kadar kuraklığın simgesi haline gelen baraj havzasındaki eski Bulgurca Camii’nin minaresi yeniden sular altında kaldı.

İzmir geçen hafta kent tarihinin en yağışlı iki gününü yaşadı. 2 Şubat’ta Güzelyalı’ya düşen 126 kg yağış uzun yıllar sonra kent merkezinin aldığı en büyük yağış miktarı oldu. Aynı gece 80 kg yağış alan Menderes’e bir gün sonra 130 kg yağış düştü. 2 günlük toplam 210 kg yağış miktarı İzmir’in en önemli su kaynağı Tahtalı Barajı’ndaki seviyesinin de yükselmesini sağladı. Barajı besleyen derelerden günlerdir devam eden su akışıyla birlikte doluluk oranı yüzde 55’e yaklaştı. Tahtalı Barajı’ndaki toplam su hacmi ise 176 milyon 402 bin metreküpe ulaştı.

Son yağışların ardından Tahtalı Barajı havzasında çekilen görüntüler, bir iki ay önce yürüyerek yanına gidilen eski Bulgurca Camii’nin yeniden sular altında kaldığını gösteriyor.

29 Kasım 2020 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, susuzluk tehdidine dikkat çekmek için Tahtalı Barajı’na giderek çatlak topraklar üzerinde suyun tasarruflu kullanılmasına yönelik mesaj vermişti. İzmir’in su ihtiyacının yarıya yakınını karşılayan Tahtalı Barajı’nda su seviyesi yağışlar öncesinde yüzde 30’lara kadar düşmüştü.

TASARRUFTAN VAZGEÇMEYİN

İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, son yağışların barajlardaki seviyeyi artırması açısından olumlu olduğunu ancak tüketimin kontrol altına alınmaması durumunda susuzluk tehdidinin her zaman yaşanabileceğini belirterek, sadece evlerde değil tarımdan sanayiye her alanda suyun tasarruflu kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

Öte yandan özellikle Yarımada bölgesi için büyük önem Alaçatı Kutlu Aktaş Barajı’nda da doluluk oranı yüzde 70’in üzerine çıktı. Aralık ayında bu barajdaki doluluk oranı yüzde 10’lara kadar düşmüştü.

2-3 Şubat günlerinde etkili olan yağışlar sırasında hacimleri nispeten düşük olan Balçova ve Ürkmez barajlarında ise yüzde 100 doluluk oranına ya54.Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması’na Başvurular Başlıyor

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması ile Teşvik Yarışması’nın başvuruları başlıyor.Yönetmeliğimize göre yarışmaya 1 Ocak 2020 – 31 Aralık 2020 tarihleri arasında yayınlanan eserlerle katılma şartı vardır.

Yarışmaya katılacak eserlerin 11 Şubat 2021 tarihinden itibaren 20 Mart 2021 tarihine kadar başvuru formlarıyla birlikte e-posta yoluyla igcizmir@gmail.com adresine ulaştırılması gerekmektedir.

Yarışmaya katılan eserler, ihtisas jürileri tarafından değerlendirilecektir. 2021 ödülleri pandemi koşullarına göre (tarihi daha sonra belirlenerek) düzenlenecek törenle sahiplerine verilecektir.

Cemiyet üyesi ve cemiyet üyesi olmayan basın mensuplarına duyurulmasını rica eder sevgi ve saygılar sunarız.

Ayvalık Belediyesi, kaynak suyunun (ekşi su)  getirilmesi için tarihi kanallarda başlattığı onarım ve boru yenileme çalışmalarını tamamladı. Kentin birçok mahallesinde kanallardaki arızalar nedeniyle uzun yıllardır suyu kesilen eski çeşmelerden (gavur çeşmesi) su akmaya başladı. Bir döneme damga vuran, 172. Alay Komutanı Yarbay Ali Çetinkaya’nın Yunan işgalini kısa süre de olsa sekteye uğratan 5 Haziran 1919 yılında “Belediye Çeşmesi Protokolü” nün yapıldığı tarihi çeşmeden de suyun akmaya başlaması bölgedeki vatandaşların duygulu anlar yaşamasına neden oldu.

SU GETİREN KANALLAR TEMİZLENDİ

Sokak çeşmelerine kavuşan vatandaşlar, yine eski yıllarda olduğu gibi, ister bidonlarla, ister damacanalarla isterlerse tenekelerle gönüllerince çeşme suyunu kullanabilecekler. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’e teşekkür eden mahalle sakinleri, “Geçmiş yıllarda evlerimizde çeşmelerimiz yoktu. Sokak çeşmelerinden su ihtiyaçlarımızı karşılıyorduk. Zamanla yıpranan eski kanallarda arızalar meydana gelince sular kesildi. Daha sonraki yıllarda evlerimize su bağlandı. Ancak sokak çeşmelerinin keyfi bir başkaydı, kuyrukta beklerdik, sohbet ederdik, çeşme başında kızlar ve erkekler bakışmalar yaşardı” diyerek eski günleri yad ettiler.

AYVALIK’TA 87 SOKAK ÇEŞMESİ VAR

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, çeşmelerin, tarihi kent dokularında yer aldıkları mekânlar ile birlikte, kentsel bütünün birer parçası haline geldiğini söyledi, Mahallelerde, sokaklarda, meydanlarda yer alan tarihi çeşmelere kaynaktan su sağlayan borularda yaşanan bozulmalar nedeniyle uzun süredir akmayan çeşmelerden bundan böyle düzenli su akacağı müjdesini veren Başkan Ergin, “Ayvalık’ın tarihi dokusunda yer alan ve günümüze kadar araştırılmamış olan tarihi çeşmelerin envanterinin de çıkarılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ayvalık kent merkezinde olsun, Alibey (Cunda) Adası’nda olsun, tarihi sokak çeşmelerinden düzenli olarak su akmaya devam edecek. Kent merkezimizdeki 35 çeşmenin 18’inin suyu akıyor, diğerlerinin de devreye alınması için çalışmalar yürütülüyor. Ali Bey (Cunda) Adası’nda yedi çeşmenin ikisi akıyor, yakın zamanda diğerleri de devreye alınacak. Zeytinliklerarasındaki 45 çeşmeyle birlikte Ayvalık’ta 87 sokak çeşmemiz bulunuyor.

BostanlısporOryantiring de Yine Zirveye Çıktı…

İzmir’de “Eski yıla veda yeni yıla merhaba” ismiyle düzenlenen özel yarışta Bostanlıspor iddiasını bir kez daha ortaya koydu.

İlk gün İnciraltı Kent Ormanı, ikinci gün de Örnekköy Çocuk Ormanı’nda yapılan Oryantiring Yarışındaki genel sıralamada Bostanlıspor 5 sporcusu ile dereceye girdi. Katıldığı sporcu sayısına ve sporcuların yarış tecrübesine göre elde ettiği başarının küçümsenmemesi gerektiğini belirten Bostanlısporantrenörü, milli sporcu Büşra Altun, “Aldığımız 5 madalya bize gelecek için moral verdi. Çok tecrübesiz ekibiz. Sporcularımızın çoğu ilk kez yarışmaya katıldı. En güzel tarafı hepsinin hedefleri bularak yarışmayı iyi derecelerde tamamlamaları oldu. İlk üçü giren sporcularımızın haricindekilerin ilk altı arasında bulunması sevindirici. Şimdi hedefimiz il ve Türkiye şampiyonlukları. Bize her zaman destek veren başkanımız Avni Erboy ve Halk Eğitim Karşıyaka Müdürümüz Suat Korkmaz’a çok teşekkür ederiz” dedi.

Bostanlıspor’dan genç erkekler: İbrahim Demir birinci, Emirhan Beklen ikinci, +20 Kadınlarda Büşra Altun birinci, minik kadınlarda Alvin Arslan ve minik erkeklerde Tilda Arslan üçüncü oldular. Geçen 2 özel yarışmada 2 birincilik elde eden ekibin en küçük sporcusu Can Erboy ise ilk gün yarışmaya katılmadı, 2. gün çok iyi bir derece elde ederek, birinci oldu genel klasmanın iki gün üzerinden değerlendirmesi nedeniyle dereceye giremedi ama gelecek için umut verdi. Yine ekibin iddialı sporcularından Harun Altun ilk gün birinci oldu ancak sakatlığının nüksetmesi sonucunda 2. Gün yarışmaya katılamadı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ