Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

KORONAVİRÜS ORTAMINDA SPOR YAPMA

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Türkiye’de ve ülkelerde Covid19 virüs salgın süreci devam ederken bu süreç içinde alternatif olarak spor yapmanın yararlarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Sporda spora çıkmadan  daha doğrusu koşuya çıkma  eylemindeyseniz, ilk önce hafif yürüyüş şeklinde ve daha  sonra hızlı koşudan önce hafif koşuyla vücudun ısınmasını ayarlamalıyız. Çünkü direk  hızlı   koştuğumuzda en talihsiz  olaylardan biri  de kuşkusuz  lif atma gibi şansızlıkla  karşılaşabiliriz.

Spor yaparken başta terlemeden sonra yapacağımız yapılması gerekenler ve bunun  yanında dinlenme ve mola verme faktörleri de var.

Kimisine göre, evet, akciğerlere ulaşan hava miktarının, dolayısıyla da oksijenin, maske sayesinde azaldığı iddia ediliyor. Eğer öyleyse vücudunuzda şunlar oluyor. Bildiğiniz gibi oksijenin az olması kandaki alyuvar sayısını arttırıyor. Bu da sizin kaslarınıza taşıdığınız oksijen miktarını arttırıyor ve performansınızı yukarı seviyeye çıkarıyor.Ancak kimisi de bu maskeler sayesinde artan performansın aslında bir placebo etkisiyle oluştuğunu söylüyor. Yani maskenizi takıyorsunuz, kendinizi motive ediyorsunuz, belli bir efor sarf ediyorsunuz ve aslında maskesiz ulaşabileceğiniz performansı yakalıyorsunuz. Türkiye’de de bu maskeleri satan markalar mevcut. Hatta bunları bilindik alış veriş sitelerinde bulabilirsiniz. Tercih sizin ancak şunu eklemek istiyorum. Yüksek irtifada artan alyuvar sayısı daha düşük irtifaya geçildiğinden itibaren bir hafta içerisinde yeni yere uyum gösterir ve sayıları azalır. Her türlü spor beyinde endorfin salgıladığı için bu dönemde egzersizi öneriyoruz. Endorfinin iki özelliği vardır. Birincisi haz verir. İkinci olarak da kaslarda ağrı kesici etkisi vardır. Romatizmaya bile iyi gelir. Bu sebeple kişi spordan sonra kendini rahatlamış ve gevşemiş hisseder.  Evde kalınan süreçte günlük spor ve egzersiz yapılmalı. Her insanın günlük en az 5 bin adım atması gerekiyor. Günde 5 bin adım atmayan insan hem yağ yakamaz hem de vücuttaki kas stokunu desteklememiş olur. İleri yaşlarında güçsüz olur. Uzmanlar egzersiz atıştırması yapın diyorlar. Yani oturup yarım saat egzersiz yapmak yerine 5’er dakikalık günde 5-6 defa egzersiz yapmak. Bu atıştırmalık da kişide rahatlama etkisi oluşturur.

Kış boyunca özgürce ve rahat rahat, geniş geniş spor yapmanın özlemiyle yaşadık ve “yeni normal”e döndükten sonra nihayet artık biraz daha özgür kalabilmeyi başardık. Ancak Pandemi henüz bitmedi ve bulaş riski hala çok yüksek ama pandemi döneminde spor yapmak için artık daha bilinçliyiz. Peki, sağlıklı kalmak için ihtiyacımız olan sporu nasıl yapacağız?Spor, hem bir sosyalleşme aracı hem de sağlığımız için hayati öneme sahip bir aktivite. Kaslarımızın hareket halinde olması, vücudumuzun enerji yakarak sağlıksız yağlanmasını engellemek için çok önemli. Ancak insanoğlu nankör. Ona sağlık veren her aktiviteyi reddedip tercihini şekerli, unlu, karbonhidratlı gıdaları tüketmekten yanına kullanmak istiyor.  Oysa vücudumuzun genç kalabilmesi, yağ yakabilmesi, daha aktif, dinç, sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için spora zaman ayırarak, sporu hayatımıza katarak bir yaşam sürmemiz gerekiyor.

Sonbahar ve kış aylarında belki ikinci bir virüs dalgası nedeniyle spor salonlarında spor yapabilme imkanını yine kaybedeceğiz gibi görünüyor. Oysa, zinde  kalmak ve aynı zamanda bağışıklığımızı güçlendirmek için de spora ihtiyacımız var. Evet, spor yapmak, vücudumuza aynı zamanda güçlü bir bağışıklık sistemi kazandırmak Açısından da, yararlı olacağını düşünüyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 19 Temmuz 2021
- 16 Temmuz 2021
- 12 Temmuz 2021
- 10 Temmuz 2021
- 30 Haziran 2021
- 28 Haziran 2021
- 24 Haziran 2021
- 21 Haziran 2021
DAĞCILIK - 19 Haziran 2021
- 16 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ