Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Selçuk’ta Nıke Anıtı Açıldı

<a>Selçuk’ta Nıke Anıtı Açıldı</a>
Reklam

Selçuk’ta düzenlenen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde mitolojik Zafer Tanrıçası Nike’dan esinlenerek stilize edilen “Kadın İnsanlığın Kanatlarıdır” heykeli ziyarete açıldı.

AHMET FERAHLI PARKI’NDA YER ALAN HEYKEL KADINLARIN ZAFERİNİ SEMBOLİZE EDİYOR.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü çerçevesinden pek çok etkinliğin düzenlendiği Selçuk’ta, Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, güne belediyede çalışan kadın emekçilerle Kadın Dayanışma Merkezi’nde bir araya geldiği kahvaltı ile başladı. Başkan Ceritoğlu Sengel kadın çalışma arkadaşlarına bir kadın olarak Selçuk’ta yaşamanın bir ayrıcalık olduğunu belirterek; “Sizlerle birlikte çalışmak bizim için büyük bir gurur” dedi.

Selçuk Belediyesi ve Selçuk Kadın Platformu tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle “Kadın insanlığın kanatlardır” yürüyüşü için Atatürk Anıtı önünde toplanan katılımcılar, burada düzenlenen çelenk sunma töreninin ardından kent sokaklarında pankartlar ve sloganlarla yürüdüler. Ahmet Ferahlı Parkı’nda son bulan yürüyüşün ardından açılışı yapılan  “Kadın insanlığın kanatlarıdır” heykeli hakkında Başkan Ceritoğlu Sengel katılımcılara bilgi verdi.

SENGEL KATILIMCILARA BİLGİ VERDİ

Başkan Sengel heykel ile ilgili olarak; “Selçuk’un en önemli değerlerinden biri Nike heykeli, bunun haricinde bir de Semadirek (Samothrake)  Nike heykeli var. İki heykelin karması bir heykel meydana getirelim ve bu heykel kadınların zaferi elde edeceğinin simgesi olsun istedik. O yüzden de Selçuk’a yakışan bir şekilde sembolize edilmiş olan bilhassa başsız olan bir heykel yaptık. Çünkü bu heykelde anlatılmak istenen hangi kadın olursa olsun, kadın kim olursa olsun kararlılık ile zaferi elde edebileceğidir. Bu heykel ile zaferin eninde sonunda kadınların olduğunu sembolize ettik” dedi.

Selçuk’un sembol mekânlarından Ahmet Ferahlı Parkı’nda bulunan “Kadın insanlığın kanatlarıdır” heykeli, Heykeltraş Mustafa Toygar tarafından mevcut Semadirek (Samothrake)  heykelinin stilize edilerek modellenmesi çalışması olarak Ahmet Ferahlı Parkı’nda yer alıyor.

KORKMAYAN KADINLARIN HİKÂYESİ SAHNELENDİ

“Kadın insanlığın kanatlarıdır” heykelinin bulunduğu Ahmet Ferahlı Parkı’nda 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle düzenlenen etkinlikler; Selçuk Belediye Tiyatrosu “Korkma” adlı oyunu ile son buldu. Gerçek kadın hikâyelerini anlatıldığı, Gülhan Ayhan’ın yazıp yönettiği oyunda Selçuk Belediyesi Tiyatrosu oyuncuları başarılı bir performans sergiledi. İzleyenleri duygulandıran oyun kadınların zorluklar karşısında nasıl güçlü, nasıl özgür olacağı mesajı ile izleyenleri duygulandırdı. Başkan Filiz Ceritoğlu Sengel, oyunun sonunda sahneye çıkarak tüm oyuncuları tebrik etti.

Haber : Cengiz Türkavcı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ