Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Bademli, Fidan İhracatında Avrupa Kapılarını Aralıyor

Bademli, Fidan İhracatında Avrupa Kapılarını Aralıyor
Reklam

Ödemiş’in yüz akı Kooperatifleri arasında bulunan Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi fidan ihracatında Türk Cumhuriyetleri ülkelerinin yanında değişik ülkelerle temaslarını sürdürüyor.

“KOOPERATİFİMİZ MEYVE FİDANCILIĞINA ÇOK ÖNEM VERDİ.”

Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi “Fidanlarımız Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan ve Afganistan’a gidiyor. Kasın ayında pandemi olursa fidan satışımız olmaz diye düşünmüştük, ancak insanların tarıma çok önem verdiğini, meyve fidancılığı çok iyi bir zamanda satışlar oldu. Gerek yurt içi ve gerekse yurt dışı satışlarımız oldu. Meyve fidanı yönünde üreticinin yüzü güldü. Fidancılık bizim baba mesleğidir. 1970’den buyana her sene katlanarak çoğalıyor. Kooperatifimiz Meyve fidancılığını çok önem verdi. Ülkemizde tanıttığı gibi Dünya’ya da tanıttı. O yüzden gerek kooperatifin ve gerekse ortakların kooperatifimizin çalışmalarıyla meydana geldi. Üreticilerimiz iyi para kazanmakta, aynı zamanda iş istihdamı sağlıyor. Bademli kooperatifine bağlı 250 tane ruhsatlı meyve fidanı üreticisi vardır.” dedi.

“ÜRETİLEN HER FİDAN DÜNYA STANDARTLARINA UYGUN”

“Kooperatifimizde, ortalama yıllık her gün için 5 ile 15 arasında insan istihdam ederler. Genele bakıldığında 4-5 bini buluyor. Kooperatifimiz her türlü üretim tekniklerinin ortakkatına öğretiyor. Üretilen ürünler dünya standartları doğrultusunda üretilmektedir. Dünyanın takip ettiği çeşitler üzerinde çalışılmaktadır. Bademli Mahallemizde  fidancılığın  geçmişine uzandığımız da, güzel bir geçmişi var. Geçmişten gelen bu fidancılık hikayesi bugün de güzel bir şekilde devam ediyor.” dedi.

“1968 YILINDA KURULAN KOOPERATİFİMİZ FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRMEKTEDİR.”

“1968 yılında kurulan Kooperatifimiz, 1975’ten sonra fidancılığa önem vererek bu konuda üretim yapan kişilerin her türlü üretim girdilerini temin ederek desteklemeye başlamıştır. Dede mesleği olan fidancılığımız bu zaman içinde küçük arazilerde yoğun emek verilerek aile işletmesine dönüşmüştür.Kooperatifimiz, ortaklarının tarım girdilerini sağlamanın yanı sıra pazarlamadaki sıkıntılarının çözümlerine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bölgedeki tarım sanayisini oluşturmaktadır.Ürünlerimizin ihracatı içinde gerekli uğraşı vermekteyiz. 1984-1990 yılları arası 3 milyon adet muhtelif meyve fidanının satışını Suriye ve Orta Doğu Ülkelerine gerçekleştirmiş olup son 4 yıldır Türk Cumhuriyetleri ile ilişkilerimizi geliştirmekteyiz. Gerek bu ülkelerde fidan üretmek gerekse bu ülkelerin meyve fidanı, dış mekan süs bitkisi ihtiyaçlarını mevcut stoklarımızdan karşılamaktayız.Ürünlerimizin tanıtımını ve pazarlamasını yapmak amacıyla da yurtiçi ve yurtdışı fuarlarına katılım göstermekteyiz. Bunun yanı sıra çeşitli illerde gerçekleştirilen çalıştay ve sempozyumlara da katılmakta olup 2000 yılında gerçekleştirilen 2.Ulusal Fidancılık Sempozyumu’na ev sahipliği yapmış bulunuyoruz.2006 yılında yürürlüğe giren 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu gereği kurulması gereken 7 alt birlikten birisi olan Fidan Üreticileri Alt Birliği’nin ve TÜRKTOB’un kurulmasına gerekli katkıyı sağlamış bulunmaktayız.Beldemizin tüm halkı geçimini tarımdan sağlamaktadır. Yaygın olarak meyve fidancılığı yapılmasına rağmen süt hayvancılığı, meyvecilik, dış mekan süs bitkisi üretimi ve zeytinyağı üretimi de halk tarafından yapılan diğer tarım kollarındandır. Ortaklarımızın birçoğu bu kolların birkaçını beraber yürütmektedir. Kooperatifimiz faaliyetine meyve fidanı ve zeytinyağı üreticilerine yatırım yaparak başlamış olsa da diğer tarım kolları içinde gerekli tüm altyapı yatırımlarını yapmıştır. Süt hayvancılığı yapanlar için süt ve süt ürünleri işletmesi, meyve fidanı üreticileri için soğuk hava depoları, doku kültürü laboratuvarı, tarımsal araştırma laboratuvarı, zeytin üreticileri için zeytinyağı fabrikası, meyve üreticileri için yaş meyve tasnifleme, depolama ve ambalajlama organizasyonu kurulmuştur.”

“MEYVE FİDANLARI TÜRK CUMHURİYETLERİNE GÖNDERİLİYOR”

Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin Ziraat Mühendislerinden Ersin Baş “Kooperatifimizde meyve fidanlarımız Türkiye Cumhuriyetleri Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan gibi ülkelere meyve fidanlarımızı göndermekteyiz. Daha çok yarı bodur, anaçlarla üzerine aşılı meyve fidanları tercih ediliyor. Kooperatifimiz bu nedenle doku kültürü laboratuarına sahiptir. Kiraz, Elma, Armut, Badem gibi ürünlerin ayrıca piyasada bulunan ürünlerinde aşılama yapıyoruz. Kooperatifimiz 1968 yılında kuruldu. Kooperatifimiz uzun yıllardan beri dış ülkelere meyve fidanı ihracat ediyor.  Buradaki üretilen fidanlarımız her zaman  büyük bir beğeni ile tercih edilmektedir.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ