Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ege Bölgesinin Dokuma Hafızası Gelecek Nesillere Aktarılacak

Ege Bölgesinin Dokuma Hafızası Gelecek Nesillere Aktarılacak
Reklam

İzmir Olgunlaşma Enstitüsü ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) işbirliğiyle yürütülen “Ödemiş Yöresi Geleneksel Kumaş Dokumacılığı” projesi sayesinde kadınlar, Ege Bölgesinin kaybolmaya yüz tutmuş dokumalarını yeniden canlandıracak.

Türk kültürünü korumak ve gelecek kuşaklara ulaştırmak amacıyla faaliyet gösteren Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı İzmir Olgunlaşma Enstitüsü, eğitimlerle kadın istihdamı oluşturmak için de de çalışmalar yürütüyor.

Enstitünün İzmir Kalkınma Ajansı desteğiyle yürüttüğü “Ödemiş Yöresi Geleneksel Kumaş Dokumacılığı” projesi kapsamında da Ödemiş ilçesine bağlı Zeytinli Mahallesi’nde el dokumacılığı kursu için atölye kuruldu.

Söz konusu kursun açılışı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin eşi Doç. Dr. Ahu Pakdemirli, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in eşi Fatma Köşger ve kadınların katılımıyla gerçekleşti.Kursiyerlerin yaptığı çalışmaları takip eden katılımcılar, ayrıca burada sergilenen kıyafetleri de inceleme fırsatı buldu.İzmir Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Şule Aydın, projenin temel amacının kaybolmaya yüz tutmuş Ege Bölgesinin dokuma hafızasını yeniden canlandırmak, yaşatmak, kadın istihdamını desteklemek olduğunu belirtti.

Söz konusu projede kursiyere “dijital okuryazarlık, girişimcilik, iş ve sosyal hayatta iletişim kurs programları” da düzenleneceğini aktaran Aydın, “Ödemiş Yöresi Geleneksel Kumaş Dokumacılığı” projesinin temel amacı; günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş Ege Bölgesinin dokuma hafızasını yeniden canlandırmak, yaşatmak, kadın istihdamını desteklemek, kültürel mirasımızı gelecek nesiller aktarmak ve doğal kumaşlara yönelik toplumsal farkındalık yaratmaktır.

Proje faaliyetleri kapsamında düzenlenen “Ödemiş İpeği Dokuma Kursu” aracılığıyla bölgesel düzeyde kadın istihdamının ve günümüzde sayıları gittikçe azalan, yok olmak üzere olan el dokuma tezgâhlarında dokunan kumaşların üretiminin desteklenmesi, doğal sağlıklı kumaşların kullanımının özendirilmesine katkı sağlanacaktır.

Ayrıca kursiyerlerin, el dokumacılığı eğitimleri ile kazandıkları becerilerini sürdürmeleri, üretim süreçlerinin devamlılığının sağlanması, yeni yetkinlikleri ile gelir elde etmelerinin desteklenmesi, girişimcilik becerilerinin artırılması amacıyla, proje kapsamında hedeflenen 48 kursiyere Dijital Okuryazarlık, Girişimcilik, İş ve Sosyal Hayatta İletişim Kurs Programları düzenlenecektir. Kişisel gelişimlerine katkı sağlama amacı taşıyan bu eğitimlerle, hayata üreten ve çevresine ilham veren bireyler olarak katılımları teşvik edilecektir. ” dedi.

Kursiyer Leyla Aynalı, İzmir Olgunlaşma Enstitüsü ve İZKA destekli kurslara katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Burada kumaş dokumayı öğreniyoruz. Eskilerden kalmış unutulmaya yüz tutmuş dokumacılığı tekrar canlandırmaya çalışıyoruz. Dokuduğumuz kumaşları markalaştırarak satmayı hedefliyoruz.” dedi.

Vesile Adabaşı ise “Geçen yıl ipekböceği projesinde yer aldığını ve bunun devamı olan kursta da çalışmalara devam ediyoruz. Zeytinlik Mahallesinde  daha önceden  İpek Böcekçiliği alanındaki kurs  mahallemizdeki bayanlar tarafından  büyük bir beğeni ile gerçekleşmişti. Bu kez  El Dokumacılığı  ile meslek anlamda katkılar sağlayacağına inanıyoruz.”

Yetkililere katkılarından dolayı teşekkür eden Adabaşı, “İnşallah burada ürünler dokuyup satarak aile bütçesine katkıda bulunmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Kursun Mahallede bayanlar arasında büyük bir ilgi uyandırdığını ifade eden Gölcük Mahallesi Muhtarı Ferit Aynalı açılan “Gölcük Mahallesinde geçen yıl Ödemiş Belediyesinin, katkıları ve Tarım ve orman İlçe Müdürlüğünün de destekleriyle İpek Böcekçiliği bayanlarımız tarafından güzel bir ilgi uyandırmıştı. Bu yeni açılan kurs olan El Dokumacılığı  kursunun  önümüzdeki yıllarda devamının olmasını bekliyoruz.” dedi.

Kursun açılışı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin eşi Doç. Dr. Ahu Pakdemirli, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in eşi Fatma Köşger ve kadınların katılımıyla gerçekleşirken   açılışın ardından kurstaki bayanların yaptıkları çalışmalar incelendi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ