Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ödemişli Pilot Helikopter Tekniklerini Konusunda Püf Noktalarını Gündeme Getirdi

Ödemişli Pilot Helikopter Tekniklerini Konusunda Püf Noktalarını Gündeme Getirdi
Reklam

Ödemiş’in tanınmış simalarından Hava Pilotu Ali Seymen uzun yıllardan beri sürdürdüğü  helikopter pilotluğu ve Helikopter ile ilgili bilgilerini paylaştı.

Seymen “Bazı meslekler vardır tam olarak bilinmezler. Hani derler ya “yaşayan bilir.” İşte tam da onun gibi. Helikopter pilotluğu da bunlardan biridir. Bir uçuş görevinin zorlukları ancak yaşadıkça anlaşılır. Daha önceleri 12 yıl aralıklarla gittiğim tüm doğu ve güneydoğu dağları,  5 yıl görev yaptığım hava ambulans operasyonu süresince, zor şartlarda, gitmekle gitmemek arasında sıkışmışlığı,  komuta heyeti tarafından her ne kadar gitmek için zorlanmasada,  o anki psikolojik ortamı, kurtarılacak bir hasta veya yaralının alınması için içindeki vicdan terazisinin hep gitmekten yana tarttığını yaşadım.Helikopter pilotluğu uçak pilotluğundan farklıdır. Genelde aşağıdan uçmak eğilimindedir helikopter pilotları. Özellikle bulutlu havalarda bulutların üstünde veya içinde değil, bulutların altından yeri ve suyu görerek uçmak isterler. Aşağıdan uçmanın da riskleri vardır. Yüksek gerilim hatları, görünmeyen antenler, sis, pus, yağış, kuşlar ve dronlar.”

Seymen “Yola çıkma gerekliliği gelmişse, mevsim de kış ise pilotlar başlarlar tırmalamaya. Sağlıklı bir değerlendirme yapabilmek için 1 değil, 2 değil, 5-10 meteoroloji sitesini analiz ederler. Yine de rota boyunca sağlıklı bir meteoroloji bilgisi alamazlar. Yol boyu hava durumunu almak için rotadaki jandarma karakollarına veya karayolları bakım istasyonlarına telefon ederler.“Sis var mı? yağış var mı? Rüzgar var mı?” gören bir gözden yardım isterler. Kuşların dili olsa onlara soracaklar “ hava nasıl oralarda” diye. Uçuş görevi ve isteği varsa,  bir de yakıt ucu ucuna yetecekse, hava da limoni ise, meteoroloji manyağı olurlar, gece uyku girmez gözlere. Akşamdan bellidir havanın zor olacağı aslında. Saati kurmaya gerek yoktur zaten. Gün doğmadan uyanırsın. Pencereye koşar, perdeyi aralar, kibrit kutusu kadar gökyüzüne bakıp bakıp, ilk meteoroloji tahminini gözlerinle almaya çalışırsın. Başka da hiçbir meslekte yoktur.” dedi.

Seymen “Genelde yaz aylarında pek sorun çıkmasa da; ülkemizin iklim şartları kışın sert geçer. Yükselen dağlar, alçalan vadiler, nehirler, yaylalar, birbirine girer Anadolu coğrafyasında. Kışın sis, yazın pus eksik olmaz. Kuzey Ege, Marmara, Karadeniz’de fırtına, Akdeniz boyunca orajlar, doğuda kar kış kıyamet, bahar aylarında sağında, solunda şimşekler çakar. Bazen de gökkuşağı bir yay gibi karşındadır. Küçük küçük hortumlardan uzak geçerler ne olur ne olmaz diye.Tipiden, sisten kurtuluş yoktur bu coğrafyada. Her pilot yaşar o zor anları. Bir yerde yakalanır sise, tipiye. Böylece hem korkuyu tanır,  hem de özgüven kazanır dağ pilotu. Hiçbir şekilde uçuşa zorlanmasalarda, Hastaneye yetiştirilecek hastalar,  mehmetçikler vardır.”

“DOĞA SEYREDER SENİ”

Seymen “Helikopter pilotlarının bir noktada mücadele ettiği kendisidir. Doğa seyreder seni, rüzgâr seyreder, havanın yoğunluğu, türbülanslar, sisler,  alçak bulutlar,  yamaçlar, zirveler, karlar, kayalar, yüksek gerilim hatları, ağaçlar seyreder.  Bakalım nasıl geçecek buradan, nasıl inecek buraya derler. Dağ pilotu, bütün bunların farkındaysa sorun çıkmaz. Her zor inişten,  her zor uçuştan sonra içinden bir oh çeker. Hazırlanmamış yere inmek, emercensi iniş gibidir dağlarda. Uzaktan düz gibi gördüğün yer yaklaşınca eğimli bir arazidir, göz yanılmıştır. Bazen de basiret bağlanır, önündeki yüksek gerilim teli görünmez olur güneş karşıdan geliyorsa; Tellere takılmaktan son anda kurtarırsın helikopteri. Bazılarımız şanslı değildir o kadar. Çok gezdim dağlarda. Yurdumun bütün dağları ile tanıştım hemen hemen. Ağrı, Tendürek, Toroslar, Munzur, Cudi,  Sümbül Dağları daha irili ufaklı onlarcası. Son olarak da Kaçkarlar. Kiminin üzerine indim, kiminin yanından geçtim. Kiminin soğuk sularından içtim. Hele bir de kar yağdığında beyaz gelinlik içinde çok uzaklardan görünürler ben buradayım işte derler. Bir bakıma spordur uçmak. Fakat seyircisi olmayan. Zirvelere inerken kimse alkışlamaz seni. Zor bir inişi gerçekleştirdikten sonra sen yaşarsın mutluluğunu, her iniş seni biraz daha ileri taşır. Her gün biraz daha iyi olduğunu hissedersiniz“

“ZOR UÇUŞLAR”

Seymen “Zor inişler, zor uçuşlar kalecinin penaltı anındaki endişesini andırır. Rüzgâr belirsiz, sis, bulut düşman ateşi belirsiz, yüksek gerilim hatları belirsiz, iniş yerinin uygunluğu belirsiz, güç sorunu yaşayıp yaşamayacağın belirsiz.

Zordur o karar anları. Gitmekle gitmemek arasında arafta yaşamak. Bir yerden bir yere seyrüsefer gerekliliği,  ekip değişimi, bir yanda havanın kötü hali, bir yanda şehitler, yaralılar. Denemek hiç gitmemekten iyidir der çıkarsın,  geri dönülmez akşamın ufkunda ya döneceksindir huzur ve mutlulukla, ya da ebediyete intikal edeceksin ardına bakmadan. Bu arada ailelerimizin yaşadıkları, onların diken üstünde telefonla ulaşma çabalarını hiç yazmayayım.. Dünyanın en zevkli mesleğidir. Seyrüseferi muhteşemdir. İnanılmaz manzaralar sunar rota boyunca. Vatana ve millete hizmetin en ulvi, en yüce mesleklerinden biridir aynı zamanda. Havaya çıkan tüm hava araçları aynı riske sahiptir. Tüm pilotlar da  can yoldaşları teknisyenleri ile beraber koşarak giderler uçuşa. Hiçbir pilotun güven sorunu yoktur bu koca kuşa. Geçtiğimiz günlerde  hayatını kaybeden Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet,  ailelerine sabırlar dilerim. Tüm Türkiye’mizin başı sağ olsun.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ