Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Sanata Adanmış Bir Ömür

Sanata Adanmış Bir Ömür
Reklam

ÖDEMİŞLİ ÜNLÜ TÜRKÜCÜ BEDİA AKARTÜRK, 4 KITADA  KONSER VERMİŞ  SANATINA BİR ÖMÜR ADAYANLAR ARASINDA YER ALIYOR

Ödemişli ünlü  sanatçı Bedia Akartürk, türkü söylemeye çok ufak yaşlarda başladı. Sanat hayatının 67. yılında, yaklaşık 3 bin eserlik repertuarı, “Yaşam Boyu Onur Ödülü” ve ömrünü adadığı türkü hazinesi ile döndü.Yaşını büyüterek girdiği İzmir Radyosunun ardından Ankara Radyosuna geçen, sanat hayatının yaklaşık 30 yılını Anadolu turnelerinde geçiren, 4 kıtada onlarca ülkede konser veren Akartürk pandemi sürecinde bile  televizyon programlarını sürdürüyor.

Ödemişli sanatçı Bedia Akartürk sanat hayatının 67. yılında güçlü sesiyle hala Anadolu insanının gönül telini titretiyor.Ödemiş Belediyesince yaptırılan ve adını taşıyan müzenin kendisi için ayrı bir önemi olduğunu ifade eden  Bedia Akartürk, “türkü” sevdasının çok küçükken başladığını ifade etti. Annesinin kendisine, “Sen konuşmadan türkü söylemeyi öğrendin.” dediğini aktaran Akartürk, “Ben sanatçı olmayı kafaya koymuştum. 13 yaşında başladım. Babam Ödemiş Musiki Cemiyetindeydi. Onunla cemiyete gide gele oranın maskotu olmuştum. İlk konserimi burada verdim, yine buraya dönmek nasip oldu.” diye konuştu.Sanat hayatında yüzlerce ödül alan Akartürk, müzede yerini alan sayısız ödülün her birinin çok değerli olduğunu çünkü bugüne kadar halkın duygularını anlatmak için çok çalıştığını dile getirdi.

Birgi’de ayrı bir huzur bulduğunu dile getiren Akartürk “Ödemiş ve Birgi benim için her zaman yeri çok farklı olduğu gibi benim de, anılarımı canlandıran bir yer.” dedi.

Televizyon kanallarından  gelen teklifleri de kırmayarak sahne aldığını dile getiren Akartürk “Şu anda  normalleşme süreciyle birlikte  özellikle konserlerin belli önlemlere dikkat edilerek   önümüzdeki yıllarda yapılması konusunda  adımlar atılacağına inanıyorum. Bizler televizyon  kanallarının yanında  vatandaşlarımızın yer aldığı konserleri tabii ki özledik. Ama ilk önce  hepimiz için sağlık  maske, sosyal mesafe ve her türlü önlemleri almalıyız.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ