Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

STANBUL SÖZLEŞMESİNDEN ÇEKİLMEYE FOÇA’DAN TEPKİ

STANBUL SÖZLEŞMESİNDEN ÇEKİLMEYE FOÇA’DAN TEPKİ
Reklam

İki gün önce Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı KHK’siyle  “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi” nden çekilinmesine CHP Foça İlçe kadın Kolları üyeleri bir basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Kısaca İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen sözleşmeden çekilinmesine verilen tepkiye Foça’lı bazı kadın platformları üyeleri de destek verdi.

YAŞANACAK ŞİDDET ARTIŞININ VEBALİ FESHDENLERİN BOYNUNDADIR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe binası önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına CHP Foça İlçe Başkanı Ayla Yılmaz, CHP İlçe Kadın Kolları ve bazı kadın platformlarının üyeleri ile kendilerine destek veren erkek vatandaşlar da katıldı.  Açıklamayı okuyan CHP İlçe kadın Kolları Başkanı Suna Saraçoğlu kadınların can simidi olan İstanbıl Sözleşmesi’nin bir gecede feshedilmesiyle, evlerinde hatta sokaklarda katledilen binlerce kadının bir daha öldürüldüğünü iddia etti. Suna Saraçoğlu; “ Recep Tayyip Erdoğan kadınların yaşam hakkına sahip çıkan İstanbul Sözleşmesi’ne destek çıkacağına, zalimlerin yanında saf tutmuştur. Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için devlete sorumluluk yüklemektedir. Psikolojik şiddet, ısrarlı takip, fiziksel şiddet, zorla evlendirme, cinsel ve ekonomik şiddet de dahil olmak üzere kadınları her türlü şiddetten koruyan en kapsamlı sözleşmedir. Bu sözleşmenin neyinden rahatsız oldunuz? Kadına karşı vahşet ve aile içi şiddet vakalarında yaşanacak artışın vebali İstanbul Sözleşmesi’ni feshedenlerin boynundadır. Mecliste oy birliğiyle kabul edilmiş olan sözleşme, milletin iradesi yok sayılarak feshedilemez. İnsan hakları, temel hak ve özgürlükler alanındaki sözleşmeler TBMM kararıyla yani kanunla alınır. Bu karar açıkça Anayasa’mızı da yok saymaktır. TBMM’yi ve hukuku yok sayarak alınan çekilme kararını tanımıyoruz. Tanımayacağız. Biz kadınlar; korkmuyoruz, sinmiyoruz, zalimlere itaat etmiyoruz, geri durmuyoruz. Başta TBMM olmak üzere her platformda bu sözleşmenin gereklerinin yapılmasını sağlamak için kadın hareketiyle birlikte mücadelemize devam edeceğiz. Bundan sonra bulunduğumuz her alan, sokaklar, mahalleler, meydanlar dahil bizim için mücadele alanıdır. Vicdan sahibi her erkeğin, annesi, eşi, kardeşi, arkadaşı ve yaşamın eşit ortağı  olan kadınlarla beraber olacağını biliyoruz. Hep birlikte bu zulme dur diyeceğiz. Türkiye’ye aydınlık günleri geri getireceğiz. “dedi.

Ellerinde “İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula”, “Şiddete Karşı Birlikte Güçlüyüz”, “İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz”, “6284’ü Uygula”, “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” vb. yazılı dövizler taşıyan aralarında erkek vatandaşlarında bulunduğu katılımcılar basın açıklamasının ardından alkışlı protestoda bulunarak dağıldılar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ