Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ADD FOÇA ŞUBESİNDEN ANDIMIZ VE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ ÇAĞRISI

ADD FOÇA ŞUBESİNDEN ANDIMIZ VE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ ÇAĞRISI
Reklam

Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Foça Şubesi tarafından yapılan basın açıklamasında Andımız ve İstanbul Sözleşmesi ile ilgili kararların ivedilikle düzeltilmesi istendi.Açıklamada;  Andımızın Rodostan kayıkla Anadoluya geçmek zorunda bırakılmış Reşit Galip’in yurdunu “özünden çok sevmek” için verdiği söz olduğu vurgulanırken  İstanbul Sözleşmesinin ger çekilmesi Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik ve laik niteliklerine bir saldırı olarak nitelendirildi.   

ANDIMIZ TOPLUMSAL BİR YEMİN VE BAĞLILIK İFADESİDİR

ADD Foça Şubesi Başkanı Şeniz Ararat; basın açıklamasını Foça Demokrasi Meydanı’nda dernek üyeleri ve çok sayıda vatandaşa hitaben yaptı. Şeniz Ararat ; “Türkiye Cumhuriyeti’nin Milli Eğitim Bakanlığı kararı ve danıştay onayı ile okullarımızda söylenmesi yasaklanan ANDIMIZ başlıklı şiirsel metin, Atatürk’ün Milli Eğitim Bakanı Dr. Reşit Galip tarafından kaleme alınmıştır. Dönemin şartlarında doğduğu Rodos’tan kayıkla Anadolu’ya geçmek zorunda kalmış Reşit Galip’in yaşadığı yurdunu “özünden çok sevmek” için verdiği sözdür. Genç yaşında Kafkasya’dan Şam’a kadar sayısız cephede bulunmuş Doktor Reşit’in “ileri gitme” ülküsüdür. Sultanlara kulluk etmek yerine kendi varlığını milletinin varlığına armağan etme iradesidir. Okullarımızda toplumsal bir yemin ve bağlılık ifadesi olarak 8 Ekim 2013 tarihine kadar kesintisiz olarak tam 80 yıl boyunca okunmuştur. Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir” tanımı ile bağlantılıdır. Andımız; Türkiye sınırları içinde yaşamakta olan insanların millet bütünlüğü içinde ortak bir ideale yönlendirilmesi, ilkokul öğrencilerine vatan, millet, cumhuriyet, milli birlik, sevgi ve saygı kavramları kapsamında ortak bir ideal aşılanması amaçlıdır. Türküm demeyi ırkçılık olarak görenler bilmelidir ki asıl ırkçılık Andımız’ın bir ırkı öne çıkardığını düşünmektir ve bu düşünce bölücülüğün önünü açmak demektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşları olarak ettiğimiz yemine, verdiğimiz söze ve içtiğimiz AND’a gönülden bağlıyıız.  100.yıldönümünde İstiklal Marşımızın coşkusunu yaşarken, Çanakkale Zaferi’ni coşkuyla kutlarken, kahraman şehitlerimizi minnetle anarken, Andımız’la ilgili bu kararın yetkililer tarafından ivedilikle düzeltilmesini istiyor ve bekliyoruz” dedi.

TBMM’NE YAPILMIŞ SİYASİ BİR DARBE

İstanbul Sözleşmesi’nin geri çekilmesi kararını ise TBMM’ye yapılmış siyasi bir darbe olarak niteleyen Şeniz Ararat; “ Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tarihinde ilk kez insan hakları temelli, kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesine ilişkin uluslararası bir sözleşmeden çıkarılmış olmasını, TBMM’ne yapılmış siyasi bir darbe, yetkinin gasp edilmesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik ve laik niteliklerine bir saldırı olarak değerlendiriyoruz. Bu kararın geri çekilmesini ve sözleşmenin uygulanmasını istiyoruz” dedi.

Ararat’ın konuşmasının ardından, katılımcılar meydanda bir çocuğun ezbere okuduğu ANDIMIZ’ı yüksek sesle tekrar ettiler.   

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ