Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Eğitim Bir-Sen İzmir Şube Başkanı Kaya, Okul Müdürleri Toplantısına Katıldı 

Reklam

Eğitim-Bir-Sen Buca Temsilciliğimiz tarafından düzenlenen Okul Müdürleri toplantısı Şube Başkanı Ali Kaya, Başkan Yardımcılarımız Fatih Geyik, Hasan Vermez, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Erdal Bayhan, İlham Candan, Mehmet Topçu, Mustafa Aslan, Buca Temsilcisi  Murat Işkın ve okul müdürlerinin katılımıyla yapıldı.

Buca Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi’ndeki toplantımızda konuşan Şube Başkanı Ali Kaya, “Kamu görevlilerinin, mazlumların ve mağdurların güçlü sesi, hak mücadelesinin öncüsü olmak için ‘Erdemliler hareketi’ olarak 29 yıl önce birler, onlar ile çıktığımız yolda bugün teşkilatımız Türkiye’nin en büyük sendikası haline gelmiştir. Üyelerimizin hakkını ve hukukunu korumak, her türlü kariyer planlamasına ve mesleki gelişimine katkı sunma çabası içinde olma anlayışımız ile bugün özgün bir sendikal model ortaya koymuş durumdayız. Eğitim hizmet kolunda ilimizde yetkili olmayı gelenekselleştirmiş bir sendika ve milletimizin hassas olduğu her konuda gücünü ortaya koyan bir sivil toplum örgütüyüz. Değerlerimizle, kazanımlarımızla, milletimizle yolumuza ve çalışmalarımıza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

3 Nisan’da yapılacak olan İLKSAN seçimleri ile ilgili açıklamalarda bulunan BaşkanKaya  “Zayıf ve güçsüz mali varlığı, yanlış varsayımlarla yanlış işler yapmaktaki ısrarı yüzünden İLKSAN en başta öğretmenlik mesleğinin imajına zarar vermektedir. 28 yıl boyunca İLKSAN’a aidat ödeyen bir öğretmenin alacağı emekli yardımının toplam tutarı sadece ve sadece 40 bin TL’dir. 300 bine yaklaşan üye sayısı ve toplamda 1,9 milyar liralık varlığıyla İLKSAN, basit bankacılık işlemi yapan küçük işletme görümündedir. Eğitim-Bir-Sen olarak, sandığın gücünü üretimden almasını, ülkemiz için iktisadi ve sosyal katma değer yaratmasını ve emekli olan öğretmenlerimize hatırı sayılır miktarda emekli yardımı yapabilecek güce kavuşturulmasını istiyoruz. OYAK ve POLSAN gibi tamamlayıcı mesleki emeklilik kurumu fonksiyonu gören İLKSAN, çok uzun süredir düşük ve verimsiz ekonomik performans sergilemektedir. İLKSAN’da bu mevcut durum kader olmaktan çıkarılmalıdır ve kurtulmanın yolu üyelerinin inisiyatif almasından geçmektedir” dedi.

Başkan Kaya  son olarak Öğretmenlik Meslek Kanunu, 3600 ek gösterge, faiz, kur ve enflasyon kaynaklı kayıpların telafisi ve görevde yükselme ile unvan değişikliği sınavlarıyla ilgili olarak “Öğretmenlerimizin beklenti ve taleplerini karşılayacak, görev, yetki, hak ve sorumluluklarını günümüz gerçeklerine göre belirleyecek, mali haklarını geliştirecek Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılmalıdır,Cumhurbaşkanlığı eylem planlarına dahil edilen ve 2023 Eğitim Vizyonu’nda yer alan 3600 ek gösterge tüm eğitim çalışanlarını kapsayacak şekilde hayata geçirilmelidir,Kamu görevlilerinin maaşlarında, ücretlerinde ve mali haklarında yaşanan erime ve kayıplar giderilmelidir. Bunun için maaşlara Ocak ayından geçerli olmak üzere en düşük devlet memuru maaşının %20’si oranında seyyanen zam yapılmalı, gelir vergisi oranlarını %15 olarak sabitlenmeli, kamu görevlilerinin yararlandıkları ek ödemeler faiz ve kur tarafında oransal noktada gerçekleşen sert artışlarla uyumlu olacak şekilde artırılmalı, enflasyon farkı tazminatı adıyla ödeme yapılmalıdır.Sendikamızın talepleri doğrultusunda görevde yükselme sınavının yapılması ve unvan değişikliği sınavlarının gerçekleştiriliyor olması personelin beklenti ve taleplerini karşılamıştır. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nda görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları her yıl rutin olarak yapılmalı, işlevsellik ve süreklilik kazandırılmalıdır.”dedi.

açıklamalarında bulunarak haklı taleplerimizi bir kez daha buradan yenilediğini belirtti.

Buca Temsilcisi  Murat Işkın ise konuşmasında “Eğitim-Bir-Sen Buca Temsilciliği olarak mutabakat sürecine güçlü bir şekilde giriyoruz. İlçemizde hem Şube Başkanımız ve Başkan Yardımcılarımız öncülüğünde İlçe Yönetimi olarak tüm okullarımızı ziyaret etmeye gayret ediyoruz. Sahada eğitim çalışanlarımızın sorunlarını dinleyerek, çözüm odaklı çalışmalarımızda siz okul müdürlerimiz ve üyelerimizle birlikte tam bir dayanışma örneği göstererek yetkiyi 2 yıldır elimizde tutuyoruz. Çalışmalarımızı hız kesmeden birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde sürdürmeye devam edeceğiz. Bu başarıda emeği geçen, bizi her daim destekleyen Şube Başkanımız Ali Kaya’ya, Şube Başkan Yardımcılarımıza, İlçe Yönetim Kurulumuza, Okul Müdürlerimize, tüm üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ