Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ödemiş ÇYDD 7. Olağan Kongresini Gerçekleştirdi

Reklam

Ödemiş’te faaliyetlerini sürdüren Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Ödemiş Şubesi’nin pandemi koşularında yapılan 7’inci Olağan Genel Kurulu Ödemiş Belediyesi Nikah Salonu’nda sağlanan çoğunlukla  gerçekleştirildi.

Kongrede gündem maddeleri gereği bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından Divan başkanlığını Gürçay Işık, Nilüfer Ayaydın ve Mustafa Çolakoğlu’nun yaptığı genel kurula, Belediye Başkanı Mehmet Eriş, başkan yardımcısı Özay Kaptan ve CHP ilçe başkanı Hamdi Halis de katılarak oy kullandılar.

ÇYDD ÖDEMİŞ BAŞKANI ÜMRAN ATEŞ AÇIŞ KONUŞMASININ GERÇEKLEŞTİRDİ

Ödemiş Belediye Nikah Salonunda yapılan 7. Olağan kongrede Divan kurulunun oluşturulmasının ardından mevcut başkan Ümran Akça Ateş açış konuşması yaptı.

Ateş, “Atatürk ilke ve devrimleri ile gerçekleşmiş olan hakların korunması, geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve çağdaş eğitim yolu ile çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşılması amacıyla kurulmuş olan derneğimiz; evrensel insan haklarına saygılı, laik, demokratik, katılımcı demokrasiyi savunan, çevreye duyarlı, eğitimde fırsat eşitliğine inanan bir anlayışla çağdaş, bilimsel, laik bir anlayışla çalışmayı benimsemiştir. Derneğimiz, eski genel başkanlarından Profesör Doktor Türkan Saylan’ın yaptığı örnek çalışmalarla, halkın takdirini kazanmıştır. Örnek projelerle, pek çok çocuğun, kadının ve ailenin hayatını değiştiren bir dernek olmanın gururunu yaşıyoruz. Kurulduğu ilk günkü heyecan ve inançla çağdaş yaşama hizmet eden hepsi birbirinden değerli üye ve gönüllülerimizi, bu başarılarından dolayı kutluyorum.Ödemiş’te de kurulduğu ilk yıldan itibaren, gençlerin yanında olan derneğimiz; toplumsal olaylara, çevreye, bilime önem vermiştir. Sağladığı burslarla da pek çok gencin eğitimine destek olmuştur.” dedi.

“PANDEMİ DOLAYISIYLA FAALİYET ALANIMIZ KISITLANIŞTIR.”

“Geçtiğimiz sene hepimiz için farklı bir sene idi. Covid19 virüsü nedeniyle oluşan salgın, toplumsal faaliyetlerimizi kısıtlanmış, okullar eğitime uzaktan devam etmek durumunda kalmıştır. Karantina kuralları, hayatımızı şekillendirmeyi başarmıştır. 14 Mart 2020 tarihinde yaptığımız genel kurulun ardından, böyle bir döneme girilmesi nedeniyle faaliyet alanımız kısıtlanmıştır. Ancak öğrencilerimize burs vermeye devam ettik. Öğrencilerimizin eğitimden kopmamaları, uzaktan eğitime katılabilmeleri için tablet, notebook gibi teknolojik alet desteğinde bulunduk. Genç Deniz Yıldızı Projesi’ne katılımları sağlanarak; liseli gençlerimizin eğitim ve sosyal hayatlarına yardımcı olacak eğitim almalarını sağladık. Eylül döneminde yeni burs başvurularını internet üzerinden alarak, ihtiyacı olan bütün öğrencilerimize 2020/2021 dönemine ait burslarını ödedik. Dernek büromuzun boyanmasını sağladık. Bunun yanı sıra bursiyerimiz, güzel kızımız Buse Korkut; Diş Hekimliği Fakültesi’ni birincilikle bitirmiş, bunun yanında yazdığı ‘Adı Masal Olsun’ adlı romanının tüm gelirini derneğimize bırakarak hepimizi gururlandırmıştır.

Yine öğrencilerimizden Sıla Taşkın, 8 Mart ‘ta sanal bir resim sergisi açarak, hepimizi gururlandırmıştır. Bilişim Akademisi RobinCode eğitimine de katılan öğrencimiz, Bir Yatırım Projesi’yle başarılı olmuştur.

2020 yılı zor bir yıldı. 30 Ekim’de İzmir’de yaşanan deprem hepimizi derinden sarmıştır. Depremzedelere yardım ve destek sağlamak amacıyla yaptığımız çağrıya destek veren tüm dostlarımız sayesinde, İzmirli depremzede ailelerin yanında olduk. Ödemiş Kent Konseyi’nin yaptığı şehrimiz için, doğa için, insan hakları için doğru olduğuna inandığımız her çalışmaya destek olduk.”

Ateş’in ardından kürsüye gelen yönetim kurulu üyesi Tayfun Bengi, 2020 Çalışma ve Denetleme raporlarını okunmasının ardından gündem maddeleri için de bulunan Çalışma ve Denetleme raporunu yönetim kurulu üyelerinden Tayfun Bengi okudu. 

Bengi “16 Mart 2020 günü itibariyle başlayan ve derneğimiz genel merkezinin de titizlikle uyulmasını istediği karantina kurallarına uyularak uzaktan dernek faaliyetlerini yürütmeye devam ettik. 22 Mart günü ise derneğimiz önceki yönetim kurulu başkanı, şair, yazar ve Tmolos Dergisi sahibi Ömer Akşahan’ın aramızdan ayrıldığını öğrendik. Daha sonraki günlerde ise yine eski yönetim kurulu üyemiz Sema Bayar’ın ölümüyle sarsıldık. Hepimiz için zor olan 2020 yılı, şubemiz yönetim kurulu için bu şartlar altında başladı.

Nisan ayında pandemi kurallarının devam ettiği öğrencilerimizin evlerinden uzaktan eğitime takıldığı sürece ikinci dönem burs ücretinin ödedik. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Dolayısıyla gençlerimizin katılımı ile bir video klip oluşturarak Bayram etkinliğimizde dijital ortama taşıdık.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili olarak da bir video klip oluşturarak bayram sevincimizi uzaktan da olsa ilk yaşatmaya devam ettik. Uzaktan eğitim sürecinde dersleri katılamadığını söyleyen 2 öğrencimizin uzaktan eğitim süreçlerine şube olarak destek olduk.

Derneğimizin boya ve badana işlerini yaptırarak yeni döneme büromuza hazırladık. Bu arada şubemizin kurulduğu günden itibaren bize evin tahsis eden ve bunun için hiçbir ücret talep etmeyen emekli başkonsolos Sayın Ülkü Başsoy’a teşekkürlerimizi bir kez daha iletmek istiyoruz.

Sonbahar döneminde burs başvuruları öğrenci bilgi ve belgeleri önce internet üzerinden alınarak sonra ise tek tek dosyalamak üzere görüşme yapılarak eski ve yeni öğrenci bilgileri burs programına kaydedilmiştir. liseden mezun olup üniversiteyi kazanan öğrencilerimiz devam eden ve yeni bursiyerlerimiz dahil burs işlemleri tamamlanarak 2020-2021 yılına ait burs ödemeleri zamanında yapılmıştır. 2020 yılı İzmir için deprem acısını da yaşattı bizlere. Bu nedenle derneğimiz, ADD ve belediyemiz işbirliği ile dostlarımızla birlikte topladığımız ayni yardımları, deprem bölgemize ulaştırdık. İlk bursiyerlerimizden Buse Korkut; Diş Hekimliği Fakültesini 1’cilikle bitirerek hepimizi gururlandırdı. Bunun yanında yazdığı ‘Adı Masal Olsun’ adlı romanının tüm gelirini Çağdaş Yaşam ailesine bağışlamak istediğini söyledi. Genel merkez ile iletişime geçtik. ÇYDD Genel Merkez Yönetimi’nin de desteğiyle kitabı bastırarak, satışa sunulması için çaba gösterdik.

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla kursiyerimiz Sıla Taşkın’ın resimlerinden oluşan sanal sergimizi organize ederek, açılışını yaptık. ÇYDD Şubeleri ve yayın gruplarımızda paylaşarak pek çok kişi tarafından ziyaret edilmesi için çaba sarf ettik. Sıla Taşkın Robotik Kodlama eğitimlerine de katılarak burada başarılı çalışmalara imza atmıştır.Şubemiz Kaymakamlık Bürosu Dernekler Bürosu’nca denetlenmiş, sorunsuz başarılı bir denetleme raporu düzenlenmiştir. Bu denetlemenin en önemli sonucu , denetçilerin derneğin kamu yararına çalışan dernekler statüsüne devam etmediği yönünde karara varmasıdır.Yönetim Kurulu olarak hep birlikte, uyumlu bir biçimde görev süremizi tamamlayarak bugünkü genel kurulumuzu yapmak üzere burada toplandık. Çağdaş Yaşamlı olmanın gururunu yaşayarak, bugün seçilecek yeni yönetim kurulu arkadaşlarımıza şimdiden başarılar diliyoruz. Bu bir topluma, eğitime, gençliğe, geleceğe hizmet etme yarışıdır. Anadolu’nun her köşesinde aydınlık yarınlar yaratma hayaliyle çıkılan bu yolda, verdiğimiz emekler bir gün muhakkak karşılığını bulacaktır. Başta Profesör Doktor Türkan Saylan, Aysel Çelikel, Ayşe Yüksel gibi pek çok güçlü bilim insanının azmiyle, şevkiyle, sevgisiyle kurulan ve gelişen derneğimiz; pek çok kahraman, bilime, laikliğe, eşitliğe, çağdaşlığa, sanata gönül vermiş insan tarafından geliştirilmeye ve yaşatılmaya devam edecektir.” dedi.

“ÇYDD’DE GÖREV ALACAK YÖNETİMİ KUTLUYORUM.”

Ödemiş ÇYDD’nin 7. Olağan  Kongresine katılan  Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş “Aklın ve bilimin izinde, eğitimde fırsat eşitliği için çalışmalarıyla kentimizde de onlarca öğrencimize ışık olan ÇYDD önemli bir görev üstlenmektedir.Atatürkçü ve Çağdaş bir gelecek adına çalışma yürüten ÇYDD Ödemiş şubesini kutluyorum. Ve burada  yeni seçilecek yönetime çalışmalarında başarılar diliyorum.” Mesajını verdi.

Kongrede 14 adayın yarıştığı seçimlerde en yüksek oyu olan Ümran Akça Ateş, Serpil Özben, Nurgün Fidan, Sadettin Şanlı, İkbal Sezgin, Selim Şahan ve Safiye Özçelik yeni yönetim kurulunu oluşturdular. Yapılan genel kurul sonucunda Ümran Akça Ateş, Serpil Özben, Nurgün Fidan, Sadettin Şanlı, İkbal Sezgin, Selim Şahan ve Safiye Özçelik yeni yönetim kuruluna seçildiler.

Derneğin, denetleme kurulu üyeliklerine Nezihe Uzunkol, Sevim Appak ve Mualla Akgün; onur kurulu üyeliklerine de Sehavet Alp, Kamuran Köymenoğlu ile Sevim Varol seçildiler. Üst kurul üyeleri de Ümran Akça Ateş ve Serpil Özben’den olarak belirlendi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ