Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Turan Mahallesi Nergis Çiçeğinde Coğrafi İşaret Yolunda

Turan Mahallesi Nergis Çiçeğinde Coğrafi İşaret Yolunda
Reklam

Bayındır’ın Turan Mahallesinde geçtiğimiz aylarda Tarım ve Orman Bakanlığı kaynaklarından karşılanmak üzere Yellow Ocean ve Quaill türlerinde 76 bin 50 nergis soğanı dağıtılmıştı. Bayındır Meslek Yüksekokulu Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Bayındır İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün destek verdiği çalışma kapsamında hasat edilen ilk çiçekler, Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifi İzmir Borsasında alıcı buldu.

Mezata katılan İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, Bayındır ilçesinde başlayan projenin ilk sonuçların memnuniyet verici olduğunu, bunu diğer ilçelere de yaygınlaştıracaklarını belirtti.

İzmir’in nergis üretiminde birinci sırada yer aldığını belirten Özen, “Ülkemizin nergis ihtiyacının yüzde 97’sini İzmir karşılıyor. İzmir içerisinde de Karaburun ilçemiz üretimde başı çekiyor.” dedi.

Üretimi diğer uygun ilçelerde de yaygınlaştırmak istediklerini ifade eden Özen, şunları kaydetti “Bayındır’daki projede 6 üreticimize yaklaşık 12 bin 500’er soğan verdik. 2 yıl sonra bu soğanlar çoğalacak. 2’nci ve 4’üncü yılda sökülen bu soğanların yarısını üreticimiz alacak, diğer yarısını bize verecekler. Biz de bu soğanları yeni üreticilere vererek üretici sayısını ve alanı artırmış olacağız. Proje kapsamında üretim alanlarının artmasıyla nergisle İzmir’i özdeşleştirip itibar kazandırmaya yönelik coğrafi işaretleme çalışması yapacağız. İzmir, süs bitkileri üretiminde önemli bir yere sahip. Kesme çiçek, iç ve dış mekan süs bitkilerinde ülkenin yüzde 30-33’lük bir potansiyelini karşılıyor.” diye konuştu.

“NERGİS ÇİÇEĞİMİZİN PAZARLANMASINDA HİÇ BİR SIKINTI YAŞAMIYORUZ.”

Bayındır’ın  Turan Mahallesi Muhtarı Dilaver Bitek mahallelerinde üretilen Nergis çiçeğinin  piyasasının açık olduğunu ifade ederek “Türkiye’de iç piyasaya sürülen nergisin 13,7 milyon adedi İzmir’de üretiliyor. Salgın sürecinde çiçekçilerde satışların düşmesi nedeniyle üretim kooperatifleri internet üzerinden pazarlama çalışması başlatmıştı.Bizler  Mahalle halkı olarak kuru çiçekçiliğinin yanında Nergis üretiminde ciddi anlamda  üretim yapmaya devam ediyoruz.” dedi.

Haber :Turgay  Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ