Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Aktaşoğlu, Güven Tazeledi

Aktaşoğlu, Güven Tazeledi
Reklam

Ödemiş Muharip Gaziler Derneği 4. Olağan kongresi Ödemiş Belediyesi Otogar üstü Nikah salonunda gerçekleştirildi. Kongrenin gündem maddelerinde yer alan Şube Başkanı Aktaşoğlu’nun konuşması, divan başkanlığının seçimi 5 kişilik oy sayım ve seçim tasnif komisyonunun seçimi, 2018-2020 faaliyet raporunun  okunması, denetleme raporunun okunması ve yönetim kurulunun ibraz edilmesi,2021- 2023 tahmini bütçelerinin okunması ve şube yönetim denetleme kurulu ve üst kurulu delege seçimi ile dilek ve temenniler bölümü kongrede gündem maddesi olarak yer aldı.

Kongrenin gündem maddeleri için de bulunan  divan başkanlığına Kamuran Açıkalın, Divan başkan yardımcılığına Ali Kesmez,  divan üyeliklerine, Ahmet Muyan, Süleyman Doğan ve Osman Kar olarak Gaziler derneğine bağlı üyelerin evet oyu ile divan heyetinde yer alması kararlaştırıldı.

BAŞKAN SELAHATTİN AKTAŞOĞLU VE YÖNETİMİ GÜVEN TAZELEDİ.

Kongrede bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, Ödemiş Muharip Gaziler Derneği Başkanı Selahattin Aktaşoğlu yaptığı konuşmasında, “Türkiye Büyük Millet Meclisi 19 Eylül 1921 tarihinde, bu emsalsiz zaferin anısına, Mustafa Kemal Paşa’ya Turk milleti adına, “Gazilik” unvanı ile “Mareşallik rütbesini tevcih etmiştir. Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın bizler için bir vatana dönüşmesi, bayrağımızın özgürce, dalgalanması, şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakarlıklarının eseridir. Aziz milletimizin, asırlardır Anadolu toprakları üzerinde verdiği varoluş mücadelesinin şifresi “Ölürsem şehit, kalırsam gazi” deyişinde saklıdır. Ülkemiz, dün olduğu gibi bugün de, sınırlarımızın içinde ve dışında, diş destekli terör örgütlerinin, tehdidi altındadır. Topraklarımızın bir daha bölünmesine, hürriyet ve bağımsızlığımıza göz dikilmesine ne biz ne de,bizden sonraki nesiller hiçbir zaman müsaade etmeyecektir.Türk tarihinde İslam öncesi ve sonrası şehitlik ve gazilik onuru vardır. Her Türk de bu onurlara, kavuşmak için vatanı, milleti, bayrağı, milli marşı, soydaşları ve kutsal değerleri için savaşır. Çünkü milli hasletimizde olan bu duyguların, Türk ulusu ve her bireyi için vazgeçilmez bir anlamı,ve önemi vardır. Türk Milleti bunun en güzel örneğini Atatürk’ün önderliğinde verilen “Kurtuluş Savaşı’nda yaşamıştır. “Ya istiklal, ya ölüm!” demiştir. Türk tarihi böylesine “kahramanlık günleri” ile doludur. Kahramanlık günlerini şehit ve gazilerimize borçluyuz. Destanlar yaratan şehit ve gaziler tek tek birer onur abidemizdir. Vatanı uğruna ölümü göze almış kahraman Türk Ordusu,daha sonra dünya barışını korumak için görev almıştır. 1950-1953 yılları arasında barış için Kore’de savaşmıştır. 1974 yılında soydaşlarımızı yok olmaktan kurtarmak için, “Kıbrıs Barış Harekatı’nı gerçekleştirmiştir. 1. Dünya Savaşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nda Kore Savaşı’nda ve Kıbrıs Barış Harekatı’nda birçok,askerimiz şehit oldu, bir kısmı da gazi olarak geri döndü. Devletimiz bir yasa ile şehit yakınlarına,”Övünç Madalyası” vererek şehitlik maaşı bağlar. Yine gazilere de madalya ile aylık maaş verir ve tedavi, ulaşım gibi hizmetlerde ücretsiz olanaklar tanır. Türk ulusu için, “Şehitler nurlanmış” ve “gaziler onurlanmış” şahıslar demektir. Bunların en başında da; Başkomutan. Gazi, Mareşal ve Ulusal Önder Mustafa Kemal Atatürk gelmektedir. Türkiye gazileri 19 Eylül 1983 tarihinde “Türkiye Muharip Gazileri Derneği” altında,bütünleşmişlerdir. 19 Eylül aynı zamanda Atatürk’e 1921 yılında Mareşallik rütbesi ile gazilik ünvanının verildiği gündür. Bu nedenle, yurdumuzda her yıl 19 Eylül “Gaziler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Ulu Önder M. Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Birinci Dünya Savaşı, Çanakkale, Kore,

Kıbrıs, Güney Doğu, 15 Temmuz ve Suriye şehitlerimizi rahmetle anar. Geride kalan gazilerimiz Sağlıklı Uzun ömürler dilerim.” dedi.

AKTAŞOĞLU, ÖDEMİŞ MUHARİP GAZİLER DERNEĞİNİN YAPTIĞI FAALİYETLERE DİKKAT ÇEKTİ

Aktaşoğlu ayrıca kongrede Derneğin yaptığı faaliyetlere dikkat çekti.  Aktaşoğlu “Gazilerimiz için  Kıbrıs, Çanakkale, Sasalı gezileri yapıldı. Her yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından erzak ve temizlik malzemeleri, dini bayramlarda 200’er lira Bayram parası alındı. Kore ve Kıbrıs Gazilerini tanıtan Ödemişli Gaziler kitabının basımını gerçekleştirdik. Hasta ve Yaşlı gazilerimizi Kaymakam, Garnizon Komutanı eşliğinde ziyarette bulunduk. Nahiyemize yeni atanan görevlilerimize hoş geldiniz ziyaretinde bulunduk. Devlet Hastanemizde ve Sağlık Merkezlerinde girişimlerimiz sayesinde Şehit Ailelerimiz ve Gazilerimize ayrıcalıklı olarak ayrı bir başvuru işlem masası kurulması sağlandı. Derneğimiz eski binasından taşınarak yeni Gazi Evimize kavuştuk.

Resmi ve Dini Bayramlarda, törenlerde Muharip Gaziler en iyi şekilde temsil edildi. Ziyarete gittiğimiz okullarda öğrencilerimize, derneğimizi ziyarette bulunanlara Gazilik hakkında geleceğimize ışık tutacak şekilde bilgilendirmeler yapıldı. Erzak, Bayram Parası, Bankamatik maaş kartı, Kömür yardımı, kimlik kartı ve diğer tüm resmi işlemler, müracaatlar tarafımızdan yapıldı. Kore Gazilerimize madalyaları ve heykelcikler Kaymakam ve Kurum Amirlerinin katıldığı törenle teslim edildi. Erzaklar dağıtılmaya başlanmış olup, almayanların zamanında bildirmesi gereklidir. Kıbrıs Gazilerimize madalyaları verilecek. Ancak halen belirsizlik sürmektedir.

2 yıl üst üste aidat ödemeyen kanun gereği üyeliği düşürüldüğünden aidatlar konusunda ikaza gerek duymadan ödemelerin önceden yapılması önemlidir. Sağlık Uygulama Tebliği 01 Nisan 2018 tarih itibarı ile 1005 sayılı kanuna tabi olarak Şeref Aylığı alan kişiler Gaziler ile bakmakla yükümlü olduğu kişilerden hastanelerde,otelcilik ve istisnai sağlık hizmetlerinden ilave ücret alınmayacaktır.” dedi.

AKTAŞOĞLU BİR KEZ DAHA GÜVEN TAZELEYEREK ÜYELERE TEŞEKKÜR KONUŞMASI GERÇEKLEŞTİRDİ.

Ödemiş Muharip Gaziler Derneğinin 4. Olağan kongresinde 12. Yılı tamamlayan ve 4 kongrede güven tazeleyen Başkan Aktaşoğlu bir kez daha başkanlığına devam etmenin büyük bir mutluluğunu yaşadı.

Aktaşoğlu yaptığı teşekkür konuşmasında “Değerli üyelerimiz bir kez daha şahsıma ve yönetim kuruluna verdiğiniz güven oyundan dolayı sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Her zaman olduğu gibi  Ödemiş Muharip Gaziler Derneğine bağlı tüm üyelerin göreve başladığım günden bu yana olduğu gibi yine her zaman her türlü sıkıntılarınız da, yanınızda olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Divan Başkanı olan ve aynı zamanda Kıbrıs gazilerinden eski Konaklı Belediye Başkanı Kamuran Açıkalın “Ödemiş’te faaliyet gösteren Muharip Gaziler Derneği bu ilçede Kıbrıs ve Kore gazilerinin bir çatı altında bulunmasını sağlamakla güzel bir görev ve sorumluluğu üstlenmektedirler. Gazilerimizin  yaşadığı toplumda bir takım sıkıntılarında ve çözüm aşamasında, derneğimiz  devreye girerek gerekli çalışmayı yapmaktadırlar. Bu anlamda  4. Olağan  kongrede  güven tazeleyen Ödemiş Muharip Gaziler Derneği Başkanımız  Selahattin Aktaşoğlu ve  değerli yönetim kurulu üyelerine ayrı ayrı başarılar temennisinde bulunmak istiyorum.” Dedi.

Yapılan kongre sonunda Ödemiş Muharip  Gaziler Derneğinin yönetim kurulu asil Listesinde  Selahattin Aktaşoğlu, Ahmet Muyan, İsmail Yıldırım, Osman Kar, Hüseyin Gölcük olarak  yönetim kurulu yeni dönemde güven tazelediler.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ