Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

KONTROLLU VE BİLİNÇLİ SPOR

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Bugün en kolay, en temel ve en faydalı sporlardan biridir ancak olimpik bir spor olan yarış yürüyüşünün çok daha farklı hazırlık süreci ve hareket teknikleri vardır. İster profesyonel, isterse amatör olarak yapılsın yürümenin çok sayıda faydası bulunur. Koşu dayanıklılığını artırmak, yürürken maksimum kalori yakmak ve kardiyovasküler kondüsyon seviyesini geliştirmek elde edilen faydalardan sadece birkaçıdır.

A noktasından B noktasına mümkün olduğunca çabuk ve verimli bir şekilde yürümek  Hızlı veya tempolu yürüyüş olarak da bilinen yürüyüş sporu, normal yürüyüşten yapısal ve teknik olarak ayrışır. Yürüyüş sporunda adımların ve diğer vücut hareketlerin birbiri ile senkronize olması ve ritmik bir şekilde ayarlanması büyük önem taşır. Bu teknik yürüyüş, yumuşak adımlarla tanımlanır ve koşu sporundan farklı olarak bir ayak her zaman yere temas halindedir.Kolların, bacakların ve kalçaların çalışmasını kapsayan ve temel vücut hareketlerini içeren tempolu yürüyüş sporu, yaya yürüyüşünden ve yavaş koşulardan çok daha dinamik bir yapıya sahiptir. Bir atlet gibi yürümek egzersiz yapmanın en mantıklı yoludur. Atletik yürüyüşe başlamak son derece kolaydır ve diğer birçok sportif aktivitenin aksine özel ekipman gerektirmez. Atletik yürüyüşe başlamak için özel bir yere de ihtiyacınız yoktur. Koşu parkurlarında, sokakta, parkta, ormanda ya da koşu bandında tempolu yürüyüş yapabilirsiniz.Yürüyüş en kolay, en temel ve en faydalı sporlardan biridir ancak olimpik bir spor olan yarış yürüyüşünün çok daha farklı hazırlık süreci ve hareket teknikleri vardır. İster profesyonel, isterse amatör olarak yapılsın yürümenin çok sayıda faydası da  En kolay, en temel ve en faydalı sporlardan biridir ancak olimpik bir spor olan yarış yürüyüşünün çok daha farklı hazırlık süreci ve hareket teknikleri vardır. İster profesyonel, isterse amatör olarak yapılsın yürümenin çok sayıda faydası bulunur. Koşu dayanıklılığını artırmak, yürürken maksimum kalori yakmak ve kardiyovasküler kondüsyon seviyesini geliştirmek elde edilen faydalardan sadece birkaçıdır.Tüm sporlarda olduğu gibi tempolu yürüyüşte de ısınma hareketlerini uygulamak büyük önem taşır. Isınma hareketlerinin ardından hafif tempo ile yürümeye başlanabilir. Isınma hareketi ve yürüme ile birlikte eklemler ve kaslar tempolu yürüyüşe hazır hale gelir. Rahat ve dik bir vücut duruşu da tempolu yürüyüş için idealdir. Ayrıca postural kasların aktif olarak kullanılması uzun süreler boyunca aynı tempoda ilerleyebilmenize olanak tanır. Duruşunuzu dik tutarak diyaframınızın akciğerlere oksijen çekmesini kolaylaştırabilir, yükselen metabolizma hızı sayesinde gün boyu kalori tüketmeye devam edebilirsiniz.Spor yürüyüşünün en önemli avantajları; istenilen her yerde, her zaman yapılabilmesi ve pahalı ekipmanlar gerektirmemesidir. Rahat kıyafetler ve kendinize uygun bir çift Spor ayakkabı  ile spor yapmaya hemen başlayabilirsiniz. Koşu ya da bisiklete binme gibi diğer sporların tüm avantajlarına sahip olan yürüyüş sporu, vücudunuzdaki birçok farklı kas grubunu çalıştırdığı için değerli bir fiziksel aktivitedir. Yüksek çalışma yoğunluğuna sahip olan diğer branşlara kıyasla kas ve eklemler üzerinde daha az baskıya neden olduğu için hemen hemen herkes tarafından güvenle gerçekleştirilebilir. Profesyonel olarak bu sporla ilgilenen sporcular ise zaman içerisinde ciddi bir kondisyona ve fiziksel güce ulaşırlar.

Düzenli bir şekilde ve belirli bir tempo ile gerçekleştirilen yürüyüş; diyabet, damar tıkanıklığı ve kalp hastalıklarının önlenmesine, kilo kontrolünün sağlanabilmesine ve bölgesel vücut yağlarının azaltılabilmesine destek olur. Saatte 6 km hızla gerçekleştirilen bir saatlik tempolu yürüyüş esnasında yaklaşık 300 kalori yakılır. Yürüyüş stilinizi bozmadan hızınızı saatte 8 km’ye çıkardığınızda ise yakılan kalori miktarı 400’e kadar ulaşabilmektedir. Daha fazla kalori yakmak için hızınızı artırabilir ve farklı zorluk derecelerine sahip rotaları tercih edebilirsiniz.  Tempolu yürüyüşü de bazen ailenizle birlikte de yapmayı tabii ki tavsiye ediyoruz. Sağlık Günler temennisi ile bir başka köşe yazısında görüşmek dileğiyle…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 24 Haziran 2021
- 21 Haziran 2021
DAĞCILIK - 19 Haziran 2021
- 16 Haziran 2021
UZAK DOĞU SPORLARI - 14 Haziran 2021
- 7 Haziran 2021
- 4 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ