Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GELECEK NESİL ÇOCUKLARIMIZA ve SPOR

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Çocuğunuzun sağlıklı ve düzenli bir hayatının olmasında sporun büyük etkisi olacaktır. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren ilgi ve yetenekleri doğrultusunda spor yapmasını desteklemeniz, ona model olmanız, sporu ilerleyen zamanlarda yaşam tarzı olarak benimsemesinin temellerini atmanız çocuğunuza sunabileceğiniz en önemli katkılardan biridir. Diğer taraftan sporun bedensel gelişimin yanı sıra tüm gelişim alanları üzerinde olumlu etkileri vardır. Sporun çocuğunuza katkıları vardır.

Spor yapan çocukların bağışıklıkları yapmayanlara oranla daha güçlüdür. Aynı zamanda düzenli hareket eden çocukların kemik ve kas yapısı daha iyi gelişecek, kalp ve damar sağlığı olumlu etkilenecek ve ilerleyen yaşlarda obezite, yağlanma, diyabet gibi sağlık problemleri yaşama riski azalacaktır. Diğer taraftan yapılan araştırmalar, sporla uğraşan çocukların kötü alışkanlık edinme oranlarının daha düşük olduğunu ortaya koymuştur.

Sizin de spor yaparak çocuğunuza model olmanız, çocuğunuzun spor konusuna daha sıcak bakmasını sağlayacaktır.Çocuğunuzu yönlendireceğiniz spor dalını belirlemeden önce,-kişisel özelliklerini ve gelişim durumunu gözden geçirin. Takım sporu ya da bireysel spor konusunda kararınızı çocuğunuza göre belirlemeniz çocuğunuza daha çok katkı sağlayacaktır.

Çocuğunuzun da yapmak istediği spor dalı konusunda fikrini alın.

Çocuğunuzu spora başlatmadan önce gözlemlemesi için antremanlara ya da spor derslerine gözlemci olarak götürebilirsiniz.

Spor konusunda tecrübeli kişilerle çocuğunuzu buluşturmanız, sporun olumlu etkilerinden en üst düzeyde yararlanmasını sağlayacaktır. Bu nedenle çocuğunuzu göndereceğiniz spor okulunu araştırmanız önemlidir.

Çocuğunuz ne kadar sportif? Yaş farkı gözetmeksizin sağlıklı bir vücuda sahip olmanın en önemli koşullarından biri spor yapmaktan geçiyor. Bu nedenle de kesin bir yaş belirtilmese de ortalama 4 yaşından itibaren çocuklar spora yönlendirilmeli. Çocuklarda ne kadar erken spora başlanırsa bunun hayat boyu sürdürülebilen bir alışkanlık olması o kadar kolaylaşıyor. Bu sayede fiziksel,  ruhsal ve hatta kimlik gelişimine de olumlu katkı sağlanabiliyor. Spor, çocuğun kalpsağlığını korumak için de gerekli. Bunun için ergenlik çağı da dahil çocuklar, her gün 1 saat fiziksel aktivitede bulunmalıdır.


Çocukluk döneminden itibaren aktif bir yaşam sürmek, yaşam süresini artırdığı gibi kalp-damar hastalıkları açısından riski de düşürüyor. Hareketsiz olan çocuklar, yetişkinlik döneminde de aynı yaşam tarzını sürdürüyor. Kilo kontrolünün sağlanması, diyabet ve bazı kanser türlerinde riskin azaltılması, iyi kolesterolün yükseltilmesi ve kendine güvenin gelişmesi için çocukların mutlaka düzenli fiziksel aktiviteye yönlendirilmesi gerekiyor.


Spora,başlamadan,öncekontrolşart!Daha önce hiçbir bulgu ve belirti vermemiş bile olsa, tüm çocuklara spora başlamadan önce tam bir fizik muayene ile uygun tetkiklerin yapılması gerekiyor. Böylelikle daha önceden bilinmeyen bazı kalp hastalıkları da saptanabiliyor. Bu hastalıkların başında kalbi besleyen koroner arter anomalileri ve/veya anevrizma denilen genişlemeleri, ritim bozuklukları ve kalp kası hastalıkları geliyor. Bu nedenle sportif aktivitelere yönelmeden önce ailede ani ölüm olup olmadığının sorgulanması ve ayrıca normal fizik muayenenin, özellikle kardiyolojik değerlendirmenin yapılması önemli. Böylelikle spor sırasında gelişebilecek istenmeyen durumlar ve hatta ani ölüm riski ortadan kaldırılabiliyor. Sportif aktivitelere katılmış olan çocuklar ise düzenli kardiyolojik kontrollerini aksatmamalı. Spor sırasında çarpıntı, göğüs ağrısı ve bayılma durumlarında mutlaka bir kardiyoloji uzmanına gitmek gerekiyor.

Kalp hastalığı bulunan çocukların birçoğu kontrollü olarak ve izin verilen düzeyde spor yapabiliyor. Akciğer basıncı yükselmemiş olan doğuştan ve/veya sonradan gelişen kalp hastalıkları olanların egzersiz kapasiteleri normal olduğu için uygun sportif faaliyetleri yapabiliyor. Ancak bu çocukların kalp atışlarını aniden arttıran ve yüksek efor gerektiren tenis, basketbol, voleybol ve koşma gibi sporlardan uzak durması gerekir.
Kalp hastalığı olan çocuklar için en uygun aktivite yürüyüş ve yüzmedir. Yürüyüş zayıflamaktan öte, vücuttaki stresi azaltmadan yardımcı olurken, yürüyüşle kan yağları düşüyor, yararlı kolesterol denen  yükseliyor; hatta düzenli yürüyüşler ile kan basıncı bile kontrol altına alınabiliyor.

   Çocuklarımıza her zaman  internet’e çok zaman ayırmalarının yerine sporu her zaman öneriyoruz. Çünkü çocuklar spor yaptıkça daha zindelik kazanmaları sağlanacaktır.  Sabit aynı yerde oturmaları da onları çok daha hareketsiz pozisyonda kalmaları biraz daha onları etkileyecebileceğini düşünüyoruz. Onun için her zaman spor da  yürüyüşden tutunda  ilgi duyulan tüm spor dallarının  gerekli pandemi önlemlerinin de alınarak çocuklarımıza sporu her zaman öneriyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 21 Haziran 2021
DAĞCILIK - 19 Haziran 2021
- 16 Haziran 2021
UZAK DOĞU SPORLARI - 14 Haziran 2021
- 7 Haziran 2021
- 4 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ