Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Türkiye’nin Her Yerinde Bademli’de Yetişen Fidanlar Var

Türkiye’nin Her Yerinde Bademli’de Yetişen Fidanlar Var
Reklam

Türkiye’nin fidan ihtiyacını karşılamasıyla tanınan ve adeta fidancılığın başkenti olarak anılan  Bademli Mahallesinde Bademli Fidancılık Tarımsal ve Kalkınma Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi Fidancılığın başkenti ismiyle anılmaktan mutlu olduklarını dile getirdi.

Bilgi “Bilindiği üzere ülkemizde meyve fidancılığın Başkenti Ödemiş Bademli. Bugünlerde yine çok hareketli bir sezon yaşıyoruz. Türkiye’deki meyve ağaçlarının her üç tanesinden birinin Bademli’de üretilmesini ve bunları Türkiye’nin her yanına gönderilmesinin haklı gururunu Yaşayan Bademli Fidancılık ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi, Türki Cumhuriyetleri’ne de meyve fidanı göndermekteyiz.İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle imzaladıkları sözleşmeyle İzmir’in tüm köylerine bu yıl da 1 milyon fidan dağıtımını gerçekleştirdik. Bunun  yanında,Yurt dışına fidan ihracatını 80’li yıllardan beri sürdürdüklerini açıklayan Başkan Bilgi, 1984-1990 yılları arası 3 milyon adet muhtelif meyve fidanının satışını Suriye ve Orta Doğu ülkelerine yaptık. 4 yıldır da Türki Cumhuriyetleri ile ilişkilerimizi geliştirdik. Azerbaycan’da 5 bin dönümlük bir arazide fidan yetiştirme işine girdik. Özbekistan’da da süs bitkileri alanında faaliyet yürütmek adına bir şirketimiz var. Ticari faaliyetlerimizi bundan sonra daha rahat bir şekilde sürdüreceğiz.Bademli’de meyve fidancılığıyla başlayan üretim zamanla çeşitlenip hem iç hem dış mekan bitkilerini de kapsadı. Yılda 110 milyon adet meyve fidanı ve dış mekan bitkisi üretiyoruz. Elimizde her tür fidan var. Şu an çeşit sayımız 1067’ye ulaştı. Bunlara her yıl yenilerini ekliyoruz. Türkiye’nin her yerinden müşteri geliyor. Bütün Ziraat Odaları, Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri ve kooperatifler bizden fidan alıyor. Türkiye’deki meyve bahçelerinin yüzde 60’ı bizim fidanlarla kuruldu. 150 belediye cadde sokak ve parklarını bizden aldıkları bitkileri dikip yeşertti.

Bu anlamda  her yönüyle  Bademli  Fidancılık  Kooperatifinde günün  getirdiği  son teknolojik ortamda çalışmalarımızı sürdürerek hedef büyütmeye devam ediyoruz.” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ