Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Trafo Yetersizliği Üretici ve Çiftçileri Canından Bezdirdi

Trafo Yetersizliği Üretici ve Çiftçileri Canından Bezdirdi
Reklam

Ödemiş’e bağlı Küçükavulcuk Mahallesinde  sayıları yaklaşık 200’ü bulan üretici ve çiftçiler yaklaşık 1 yıldan  bu yana Trafoların yetersizliği nedeniyle zor günler yaşadıklarını dile getirdi.

Mahalle sakinleri yaklaşık 1 yıldan bu yana  yaşanan voltaj düşüklüğü nedeniyle köyde nöbetleşe sağım yapmak zorunda kaldıklarını dile getirdiler.

“VOLTAJ DÜŞÜKLÜĞÜNDEN NÖBETLEŞE SAĞIM YAPMAK ZORUNDA KALIYORUZ”

Ödemiş’e bağlı Küçük Avulcuk Mahallesi Sakinleri Trafo yetersizliği ve bununla birlikte gelen sıkıntılardan dolayı mağdur olduklarını dile getirdiler.

Mahalle Sakinleri “Konuyla ilgili olarak yaklaşık 1 yıl önce  imza toplayarak köyümüzde  trafolardan kaynaklanan voltaj düşüklüğü nedeniyle, durumu Tedaş Ödemiş şubesine bizzat imzalı dilekçe vererek yardım istedik.  Bunun akabinde ise 1 yıldan bu yana  hiçbir netice alamadığımız gibi evlerdeki beyaz eşyalarımızda bundan zarar görmeye başladı.” Dediler.

“KÖYÜMÜZDE VOLTAJ DÜŞÜKLÜĞÜ HAD SAFHADA”

Köy halkından  kendisine yaklaşık 1 yıldan bu yana devamlı olarak vatandaşların trafo yetersizliğindeki sorundan mağdur olduklarını ifade eden Küçükavulcuk Mahallesi Muhtarı Mustafa  Sorkun  “Mahallemizde  trafonun enerjisi yetmiyor. Mahallemizde Yaklaşık elliye yakın hayvan damımız var, bunlardan 25-30 tanesi mağdur durumda 3500 adet hayvandan 1500-2000 tanesi mağdur durumda. Mahallemizde  hayvancılıkta süt işiyle uğraşanlar mağdur durumdalar. Sütlerimiz kesilmekte ayrıca evlerimizdeki  buzdolaplarımız, çamaşır makinelerimiz bozuldu. Bir vatandaşımız sağım yaparken diğerleri bekliyor bu şekilde sağımlarımız sabaha kadar sürüyor. Tedaş’a dilekçeyle başvurduk, yapacaklarını, ilgileneceklerin söylediler ama bir sene oldu en ufak bir ilgileme olmadı. Mahallemiz  merkez mahallelerden bir tanesi ama vatandaş mağduriyeti giderilmiyor. Yetkililerden yardım bekliyoruz.” dedi.

“VOLTAJ DÜŞÜKLÜĞÜ YÜZÜNDEN 2 KEZ SÜT SOĞUTMA TANKIM YANDI.”

Küçükavulcuk Mahallesinde Hayvancılıkla Uğraşan Nedim  Dadal “Ödemiş’e 2 kilometre uzaklıktayız. Altı senedir Küçükavulcuk mahallesinde hayvancılık yapıyorum. Bu seneler içinde elektrik konusunda zaman zaman sıkıntılar oluyordu. Bu sıkıntı bir senedir daha da arttı. Altı sene içerisinde özellikle yaz döneminde iki defa tankım yandı. Yaklaşık 50 gün önce elektriğin yetersiz gelmesinden dolayı, voltajların düşük olmasından dolayı süt tankım çalışmadı ve sütçüde haklı olarak almadığı için 450 litre sütü çöpe döktük. Ayrıca mahallemizde patates, brokoli gibi sebze ekimleri de yapılmakta, şuanda bu üreticiler pompalarını çalıştıramıyorlar. TEDAŞ’la olan bürokrasi sorununu mahalle halkı olarak bir türlü çözemedik. 2021 yılındayız teknolojinin geliştiği bir zamandayız. Halkın yanında olan bir Cumhurbaşkanımız var. Ama çok gücümüze gidiyor çiftçi olarak, hayvan yetiştiricisi olarak,mahalle halkı olarak bu zamanda TEDAŞ’ın bu sorunu çözmemesi biz çiftçileri çok büyük şekilde mağdur etmektedir. Bu şekilde devam ettiği takdirde yaşadığımız bu mağduriyetimizi  farklı yerlere taşıyacağız.” dedi.

“GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE 500 LİTRE SÜTÜ YOLA DÖKTÜM”

Voltaj düşüklüğü  ve  trafo yetersizliğinin canlarına tak ettirdiğini ifade eden  Üretici ve Çiftçi Yusuf Özcan “ Tarım ve hayvancılıkla uğraşıyorum, asıl yoğunluğumuz büyük baş hayvan ama elektrik voltaj düşüklüğünden  dolayı hayvanlarımız sağamıyoruz. Bir komşum sağım yaparken ben sağım makinesini çalıştıramıyorum.  Akşam saat 11 den önce tankımı çalıştıramıyorum bu seferde sütlerimiz kesiliyor bir çok defa sütlerimi dökmek durumunda kaldım.  Diğer yandan pompayı çalıştırıp ektiğimiz mahsulleri sulayamıyoruz. Eskiden büyüklerimiz insan diksen olur derlerdi. Şimdi bırakın ziraatı hayvanın yiyeceğini bile ekip sulayamaz hale geldik. Biz bir şeyler üretmek istiyoruz fakat bu durumda elimiz kolumuz bağlı durumda. Biz ayda iki kere süt döktüğümüz zaman bizim kazancımız bitiyor. Maliyetler ağır biz sütü döktüğümüz zaman işletmemiz  komple zarar yazıyor. Yaklaşık bir yıldır voltajlarımız bu şeklide düşük, muhtarımız sağolsun TEDAŞ’a defalarca gidip söylemesine rağmen hiçbir şeklide ilgilenilmedi. Biran önce mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. “dedi.

“DİĞER  MAHALLELERDE BÖYLE SIKINTI YOK”

Son 1 yılda  devamlı olarak nöbetleşe süt sağımı yapmalarının kendilerinin adeta psikolojisini bozma noktasına getirdiğini ifade eden Özcan “Elektrik faturamızı günü gününe saati saatine yatıran insanlarımız.  İsterseniz  elektrik faturanızı bir gün geciktirin  hemen kesilir. Bizler günü gününe yatırdığımız  faturaları gününe yatırmamıza  rağmen istenilen  hizmeti maalesef  Tedaş’tan alamıyoruz. Hatta Pandemi sürecine rağmen  üreterek ülke ekonomisine  katkıda bulunmaya çalışmamıza rağmen 1 yıldan beri köyümüzde voltajların düşük olduğunu  nöbetleşe süt sağımı yapmanın yanında evlerimizdeki  buzdolabı, televizyon ve çeşitli ev aletlerinin yandığını söylememize  rağmen  ortaya sonuç çıkmamaktadır. Yan  köyümüz olan Büyükavulcuk, Beyazıtlar gibi  mahallelerde  bizim yaşadığımız  bu sıkıntının hiç birini yaşamıyorlar. Artık Yeter  diyoruz.  Bu konuda Tedaş yetkilileri sesimizi duymazlıktan gelirse  köy sakinleri olarak   her türlü çözüm bulmak için  Hükümet yetkililerine kadar  bu sıkıntımızı gündeme getireceğiz.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ