Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Düzenli spor yapmanın fiziksel etkileri ve sağlığa yararları herkes tarafından biliniyor. Fakat sporun faydaları bunlarla sınırlı değil. Her yaştan insanın gelişimine katkıda bulunan egzersizler, zihinsel olarak da artı yönde ilerlemeyi sağlıyor. Peki araştırmalarla da ortaya çıkan bu etkiler neler? Düzenli spor yapmak, hayatınızda ne gibi değişiklikler olmasına yardımcı oluyor ve zihinsel açıdan size neler kazandırıyor?

İş hayatında ya da günlük yaşamda birçok unsur, insanın istemeden de olsa stres altında yaşamasına neden oluyor. Hızla yetişmesi gereken bir iş ya da sıkışık bir trafik bile stres seviyesini kolayca artırabiliyor. Spor yapmak, vücudu dinç tuttuğu ve alınan oksijenden maksimum yarar sağlanmasına yardımcı olduğu için ruh halinin pozitif yönde etkilenmesine katkıda bulunuyor. Özellikle sabah yapılan sporlar, gün içerisinde yorgunluk hissi değil aksine canlılık veriyor. Böylece daha önce bitirmekte zorlandığınız ve sizi strese sokan işler, çok daha hızlı çözüme ulaşıyor.Bir insan, hayatının her bölümünde spor yapmayı kendisine  benimsemelidir.  Hemen hemen her gün sporumuzu özenli ve kurallarına  göre yapmaya özen gösterilmelidir.  Sporun insanın sağlığı açısından ne kadar önemli olduğunu, spor yapmadan  geçirilmiş bir yaşamın çabuk çökmelere neden olduğu unutulmamalı ve spor yapmayı kendimize hayatın bir felsefesi olarak belirlemeliyiz.  Spor aynı zamanda  hayatın kendisi demektir. Spor yaparak hem vücudumuzu zinde tutarız hem de hayatın o zorlu yollarını aşmamız için bizlere güç verir.

Spor birçok hastalığın, vücuttaki hem ruhsal problemlerin hem de bedensel problemler için oldukça faydalı bir aktivitedir. Hayatın bizlere  sunduğu doğal ilaçlardan birisidir aslında  spor yapmak. Fakat insanların bahaneleri veya gerçekten zaman bulamama gibi durumları neticesinde  bu doğal ilaçtan mahrum kalmaktadır. Bu gibi durumlarda  imkanlar doğrultusunda  ufacık bir zaman ayırmak ve bahanelerin arkasına  sığınmayı bir kenara  bırakmalıyız. Hayatımızda bizi bekleyen bir çok sağlık sorunu olabilir. Henüz sağlıklı olabilir ama iş işten geçtikten sonra  sporun pek bir faydasını göremeyiz. Bu yüzden  sağlık sorunlarımız kendisini göstermeden, onlar için önlem almalı ve daha sağlıklı bir hayat için  çaba göstermeliyiz.

Spor aynı zamanda  tek başına  yeterli olmayabilir. Eğer spor yaparken yediklerimize, içtiklerimize yeteri kadar özen göstermezsek, sanırım spor yapmanın da  bir anlamı kalmayacaktır. Bu nedenle spora başladığımız zaman, kendimize sağlıklı bir yemek programı hazırlamak ve harfiyen uyum göstermek bize çok faydalı olacaktır. Bu şekilde hayatımıza katacağımız bir aktivite,  emin olun yaşamınızı cennete çevirecektir. Fakat eğer bahaneler sizi ele geçirmişse, hayatınız geri kalanı için sağlıksız günlerin sizi beklediğini de  unutmayın. Çünkü spor yapmadan  geçirilmiş bir hayat sonunda, vücudumuz bizlere  alarm vermeye başlayacaktır. Ardı kesilmeyen sorunlar neticesinde, değeri paha biçilemez olan yaşamımız bir anda  eziyete  dönüşecektir.

Spor yapmak dediğimizde  bir çok insanın aklına fitness salonları geliyor sanırım. O zorlu koşu bantları, ağırlıklar, spor aletleri hepsi birer insanı yoran aktiviteler. Fakat spor yapmak için salonlara ihtiyacınız yoktur. Spor yapıp formumuzu ve sağlığımızı koruyacağımız ve bunu severek keyif alarak yapabileceğimiz alanlar da  mevcuttur. Bu alanlar; basketbol, futbol, voleybol, judo, karete, boks, güreş, yüzme, okçuluk, maraton koşma, beyzbol, golf gibi çeşitlendirilebilir. Bunlardan birisini severek yapmak hem güzel vakit geçirmenize yarayacaktır hem de sağlığınız açısından önemli adımlar atmanıza yarayacaktır. Spor için zaman önemli bir detaydır. İnanın zaman bulamamak bahaneden öteye gidememektedir. Bazı şeyler için geç kalmadan spora başlamalı ve sağlıklı bir hayat için adımlar atılmalıdır… Spor yaparken zamanın oldukça önemli bir yer kalpağını unutmamak gerekli. Eğer yoksa kendinize spor  yaparken size rahatlık sağlayacak bir tane spor saatleri modellerinden edinebilirsiniz. Youwatch’in sunmuş olduğu spor saatleri hem tarzınızı yansıtacaktır hem de su geçirmez kalitedeki spor saatleri ile zamanınızı dikkatlice kullanmanız için bir Spor yapmanın fiziki olduğu kadar zihinsel faydaları vardır. Düzenli olarak spor yapan insanlarda şeker hastalığı, kolestrol ve kalp hastalıkları riski önemli ölçüde azaldığı gibi, yaşlanma ve bunama riski de azalma gösterecektir. Spor, vücudun direncini de arttırdığı gibi, yağ yakımını da hızlandırır. Konsantrasyon eksikliğinin zihinsel olduğu gibi bazı dış etkenlerden kaynaklandığı da biliniyor. Sağlık beslenmemek, yeterince uyumamak ya da verimli uyuyamamak, gün içerisinde odaklanmayı olumsuz etkiliyor. Düzenli yapılan egzersizler, öncelikle beslenme ve uyku problemlerini ortadan kaldırıyor. Bu nedenle odaklanma konusunda önünüze engel olarak çıkan dış faktörler ortadan kalmış oluyor. Ayrıca spor, başlı başına bir disiplin gerektirdiği için beynin çalışma sistemi bu yönde olumlu olarak gelişiyor. Normalde yaptıkları işe dikkatini tam olarak veremeyen insanlar, düzenli spor yaparak odaklanma sorunun önüne geçebiliyor. Egzersizler sırasında kan akışının yükselmesi ve oksijenden daha fazla yararlanmak, vücudun ihtiyacı olan hormonların salgılanmasına yardımcı olduğu için zihnin daha berrak olmasını sağlamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 24 Haziran 2021
- 21 Haziran 2021
DAĞCILIK - 19 Haziran 2021
- 16 Haziran 2021
UZAK DOĞU SPORLARI - 14 Haziran 2021
- 7 Haziran 2021
- 4 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ