Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ATILIM BÖYLE OLUR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Tanıdığın en iyi iletişimcilerden biri de Mert Aybars…Mert Aybars’ın gençliği Anadolu yollarında ve kentlerinde geçiyor…

Birçok önemli haber ve bilgiyi de kendisinden öğreniyorum.Benim de yolculuklarda öncelikle seçtiğim güvenilir bir firma…Nedenini söyleyince şaşıracaksınız?Şimdi diğer akaryakıt istasyonları da arkalarından gidiyorlar, çünkü çok önemli…Kaliteli akaryakıtın dışında, tuvaletleri de istasyonun ana binasının içinde..Her şey otomatik, hiçbir yere dokunmuyorsunuz.Yani mikrop kapma, hastalık kapma gibi bir sorununuz olmuyor.Bu konuya ilk kez 1970’li yıllarda Turizm Bakanı olan Ödemişli Alev Coşkun el koymuştu.Eğer Avrupalı olmak istiyorsak, sağlıklı nesil yetiştirmek istiyorsak, tuvalet sorununu çözmemiz gerekiyor’ demişti.Aklımda kaldığı kadarıyla 10 yıl kadar önce Hindistan’da bir bakan ilk olarak, aynen Alev Coşkun’un yaptığını yapmaya çalıştı.

İLK ADIM İÇİN MENEMEN

Proje kapsamında ilk etapta İzmir’de 1.170 adet fidan dikilmesi hedefleniyor.

Yine adım gibi biliyorum:Önümüzdeki zamanlarda ‘Yeşil’ denilince, ‘güzellik’ denilince akla bu firmamız gelecek.Daha düne kadar ‘yeşillik’ denilince aklımıza nereleri geliyordu?

Söyleyeyim:‘Mezarlıklar, askeri alanlar ve parklar.Bir de demiryolları istasyonları…r

Bizim de İzmir’de iyi ki Kültüpark alanımız var.Yoksa uçaktan bakın çölleşmeye yüz tutmuş bir büyük alan görüyorsunuz.Geçenlerde öneri getirmiştim.Çeşitli boy saksılarda ağaç haline getirilmiş fidanlarla en fazla üç yılda yeşil bir Cennet yaratılır, beton yığını haline gelmiş caddelerde, balkonlarda ve çatılarda…Sadece OPET yöneticileri gibi ‘uygulayacağız’ ve ‘yapacağız’ demek lazım.Başarı ve güzellik ile bunun keyfi arkadan gelir.Sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında yenilikçi çalışmaları, uzun soluklu ve kapsayıcı sosyal sorumluluk projeleri ile fark yaratmaya OPET gibi biz de talip olmalıyız.Yeşil Yol projesi kapsamında ağaçlandırma çalışmasının ilk durağının Menemen, yani İzmir olması herhalde bazı İstanbul ya da başka kent ya da ülke sevdalılarına da kapak olmuştur.Menemen’deki istasyonlara, 6100 m2 alanda top akasya, leylandi, alev ağacı, bodur ateş dikeni ve güllerden oluşan toplam bin 170 adet fidan dikildi.Bence dikim ve bakım işlemlerini de kendileri yapması bir ayrıcalık.Çünkü yıllardır ‘orman yapıyoruz, diye bağış toplayanların bir adım ileriye gittiklerini görmüş değilim.Bizden öncekiler ne demişler?

‘Yol arkadaşını iyi seç!İyi seç ki; Her nefesin kesildiğinde, bahaneleriyle değil, yüreğiyle yanına gelsin!’ Dost ise çok ağır bir vasıf, zamanla çok az kişiye yakıştığınızı anlıyorsunuz!

Şimdi de, az sonra sözünü edeceğim, anlatacağım olayla ilgili yorumumu önceden yazayım:

…Ve onlar, kimden menfaatleri varsa onun yüreğine doğru akarlar!…’Şimdi iki gün önceye, bu satırları yazdığım ana gidelim ve sözü İlkay Girgin Erdoğan’a bırakayım..Aynı zamanda Karaburun Belediye Başkanı olan İlkay Girgin Erdoğan canını sıkan ve üzen olayı nasıl anlatıyor?

‘Karşılaştığımız acı tablo yüzünden içimiz kan ağlıyor, yüreğimiz kanıyor!.MordoğanManal Koyu’nda bu yaz işletmeciliğini yapmaya hazırladığımız tesisimizde bulunan 30’a yakın çam ağacımız, kendini bilmez vandallar tarafından katledildi. Vatandaşlarımızın kullanımında olan duş sistemlerimiz de tahrip edildi.Bu ahlaksızlığı, bu hainliği kimin yaptığını bulmak için derhal harekete geçtik ve Cumhuriyet Başsavcılığımıza suç duyurusunda bulunduk.

Sizlerin kutsal vergileri ile alınan bu kamu mallarına zarar veren kişilerle adalet önünde mutlaka hesaplaşacağız. Üzüntümüz gerçekten çok büyük.Umarım birileri bazı kentlerde rastladığımız gibi ‘Bu şikâyetten bir şey çıkmaz, uğraşmana değmez, şikâyetini geri al’ diyerek sözde aracılık yapmazlar.Bende onlara ‘Sakın ha!’ diyorum.Çünkü sert kayaya çarptıklarını anlayacaklardır.

Nebze göre şerbet devri artık bitti!Ben de onlara şöyle sesleniyorum:

‘İsterseniz size turşu suyu var!’

İNSAN ELİYLE

Karaburun Belediye Başkanı bu üzücü baskından önce şunları söylemişti:

‘Değerli hemşerilerim,

Dünyamız ve doğamız zor bir dönemden geçiyor. İnsan eliyle yaşlı dünyamızı kirletiyor, geleceğimizin tehdit altına girmesine sebep oluyoruz. Bugün evlerimizde kullandığımız bir litre atık yağ, bir milyon metreküp temiz suyu kirletiyor. Tüm hemşehrilerimden mutfaklarımızda kullandığımız ve atığa dönüşen yağları lavabo ya da tuvaletlere dökmemelerini, pet şişelerde toplayarak mahalle muhtarlarımızdaki ve Karaburun ve Mordoğan halk pazarlarımızdaki geri dönüşüm noktalarımıza getirmenizi rica ediyorum. Dikkatli şekilde bertaraf etmemiz gereken bir diğer atık da biten piller oluyor. Geri dönüşüme kazandırılmış sadece bir adet kalem pille, 600 bin litre su ve 4 metrekare toprağın zarar görmesini engellemiş oluyoruz.

Tüm bu bilgiler ışığında Cumhuriyet Meydanı’mıza Atık Pilleri ve Atık Bitkisel Yağları Toplama Noktası ve Bilgilendirme Alanı oluşturduk. Geri dönüşüm çağırımıza kulak verip, atık pil ve atık bitkisel yağlarını ulaştıran duyarlı vatandaşlarımıza şimdiden çok teşekkür ediyorum.’

Anlaşılan her adımı birilerine batıyor, rahatsızlık yaratıyor.

Karşı olduklarını, ceplerine birkaç kuruş konunca da ‘cahil cesareti’ ile kamuya zarar vermekle gösteriyorlar…

iki yıl gecikme ile yeniden hayata geçiyor. Bugün hızlı bir şekilde çalışmalar başladı

‘Eski mezarlığın üzerine eğlence alanı inşa edildiği’, ‘ölülere saygısızlık yapıldığı’, ‘ortaya insan iskeletlerinin saçıldığı’ iddiaları, Çeşme Müze Müdürlüğü tarafından araştırılmış, yapılan sondajlara ilişkin raporlar İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na iletilmişti. Eğlenhoca köylüleri ve ilçedeki sivil toplum örgütleri ise 11 Mart 2020 günü köy meydanında gerçekleştirdikleri eylemle projenin yarım kalmasına büyük tepki göstermiş, çalışmaların bir an önce tamamlanmasını talep etmişlerdi.Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Eğlenhoca’nın 400 yıldan fazla süredir yerleşime açık bir köy olduğunu hatırlatarak, çalışmalara başlamadan önce bölgenin imar planlarını çok detaylı şekilde incelediklerini, alanın Karaburun Belediyesi’nin 119 yıllık tarihinde hiçbir zaman ‘mezarlık’ vasfı taşımadığını belirtti.

Amaçlarının Eğlenhocalı köylülerin geçim kaynağı olan tarım ürünlerini satacağı, kapalı mekânı olmayan bir alan yaratmak olduğunu kaydeden Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:

‘Köyümüzün tek meydanı olma niteliği taşıyan ve imar planlarında pazar alanı (meydan) ve park olarak ayrılan bölge,  ciddi bir taşıt yükü altındaydı ve mezarlık olması bir yana otopark olarak kullanıyordu. Bu durum köyün içinde yoğun bir taşıt trafiği ve çevre kirliliği oluşturuyordu. Belediye olarak taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli camimizin hemen yanında bulunan, amaç dışı kullanılan ve kötü bir görünüme sahip otopark alanının yaya amaçlı kullanıma ayrılması için projelendirdik. Alanda ayrıca kadınlarımızın el emeği ürünlerini satabilmeleri için küçük şirin standlar yapılmasını hedefledik. “mesajını vermiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
DEVAMI GELMELİ - 23 Eylül 2021
- 21 Eylül 2021
TEZGÂHIN GÜZELİ - 18 Eylül 2021
UMUDUMUZU KAYBETMEYELİM - 15 Eylül 2021
COŞKUMUZ DAİM OLSUN - 10 Eylül 2021
ORTAK GÖRÜŞ - 4 Eylül 2021
- 2 Eylül 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ