Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

AŞKIN ADINI KİRLETMEYİN

AYHAN DAYAN

AYHAN DAYAN

“Bugüne kadar ne ölümsüz aşklar yaşanmıştı yeryüzünde. Bu aşkları yaşayıp yaşatanların kâh cennet olmuş içleri kâh dağlamış yüreklerini cehennemin kor ateşi cayır cayır yakıp da gitmiş her birini. Kavuşmak değil, ayrılıklar büyütmüş o aşkları ölümsüz kılan bu olmuş. Kuşaklar boyu dilden dile anlatılıp, gönülden gönüle girmiş hepsi de. İnsanoğlu onlarla duymuş, onlarla bulmuş aşkın en büyük mutluluğunu da en derin acılarını da.” Bu ifadeler 2010 yılında ulusal alanda yayınlanan ilk öykü kitabım niteliği taşıyan Kanlı Başaklar isimli kitabımın son öyküsü İki Yaralı Yürek’ten… Bu öykü bugün Şirince olarak bilinen Selçuk’un köyünde geçen mübadele döneminin dramatik bir aşk öyküsü…

Özelikle son yıllarda ”aşk” kavramı üzerinde kavram kargaşası yaşıyoruz. Bunlara bakınca o zaman kendi kendimize şunu soruyoruz:

“Leyla ile Mecnun, Yusuf ile Züleyha, Ferhat ile Şirin, Ferhat ile Aslı, Arzu İle Kanber olarak yüzyıllardır anlatıla gelen, yıllardır duymaya alıştığımız, okuduğumuz, aşk üzerine bunlardan daha önemli karakterler tanımadığımız kişiliklere haksızlık yapmıyor muyuz?”

İşte son günlerde sosyal medyaya yansıyan, adı sözde aşk olarak ifade edilen ünlülerle ilgili haberler:

“Ünlü komedyen ve sunucu B. Ö. 24 yaşındaki Azeri güzelle aşk yaşıyor.”

“Gönül Dağı, Diriliş Ertuğrul, Hanım Köylü ve Yüzleşme gibi dizilerdeki rolleriyle hafızalara kazınan 26 yaşındaki G. A. İ.ın, 48 yaşındaki meslektaşı D. B. ile birliktelik yaşadığı öne sürüldü.”

“Teknik Direktör 47 yaşındaki S. Y. 22 yaşındaki Ukraynalı model LisavetaKaribskaya ile tatilde.”

“Dizi ve sinema oyuncusu Ö. D. kendisinden 23 yaş küçük sevgilisine sosyal medyadan aşkını ilan etti.”

Bu örnekler daha da çoğaltılabilir.Üstelik bu örneklerden sosyal medyada yıllarca yer aldı ve yer alamaya devam ediyor. Şunu başta açıkça belirteyim, bu örneklerin hepsi internette mevcut. İsimlerini kısaltma yapmadan da yapabilirdim. Ancak gerçek ‘aşk’a saygı adına bu isimleri kısaltarak kullanmak geldi içimden.

Sanırım yaş sınırı tanımaksızın yaşanan bu sözde aşklar(!) da genelde bayanların yaşları birlikte anıldıkları erkeklerin yaşlarının tam yarısı ya da daha da azı. Bu nasıl aşksa genelde aşıklık oranı yaş oranı yarı yarıya(!)

Gecelik, haftalık, aylık, altı aylık ya da biraz daha fazla heveslerle lütfen tertemiz duygu olan aşkın adını karıştırmayın ve lütfen aşkı lekelemeyin. Bize aşk olarak yutturulan, bizlerin de ünlü kategorisinde değerlendirip ilgi alanımıza soktuğunuz cinsi arzu ve istekleri lütfen “aşk” diye yutturmayın. 

Bu konuda bizim medya da kurnaz… Çünkü benzer konuda sıradan insanları haber yapmıyor ya da haber yapma gereği duymuyor. Çünkü ilgi tamamen sözde böylesi ünlülere kaymış durumda. Ünsüzlerle nasıl olsa kendi programında Esra Erol geniş biçimde ilgileniyor.

Sosyal medyanın yanı sıra belirli gazetelerin belirli ekleri ve sayfaları yine boy boy benzer haberlerle dolu. Demek ki uzak uzak ünlülere ilgi duyanlar olmalı ki onların sözde aşkları okuyucunun özel ilgi alanı…

Sosyal medya, pek çok gazetelerin ekleri hemen her gün boy boy renkli fotoğraflarla süslü… Üstelik pek çok kadın fotoğrafı sansürlenmeye epeyce yakın… Gerçi bazı sözde gazeteler baştan sona daha da uç fotoğraflar dolu. Altında da uyduruk, sözde aşk öyküleri…

Pek çok sözde gazeteyi eline alan genç yaşlı sözde okur belki bir tek köşe yazısı okumadan ilgileri hemen bu tür uyduruk haberlere ve bunlara ilişik renkli boy boy fotoğraflara kayıyor. Bu tür insanların pek çoğu zaten eline aldığı gazeteden bir köşe yazısı okumaktan da aciz durumda…

Ünlülerin sözde yaşadıkları aşk haberleri, olayın kahramanları ünlü olunca daha bir haber değeri taşıyor olmalı. Yoksa aynı durumu sade bir vatandaş yaşasa hem medyaya düşmez hem de ismi aşk olmaz. Üstelik öyle uygunsuz sözcüklerle ifade edilir ki şaşarsınız.

Aşkı, aşk yapan birtakım önemli değerler vardır. Başka hevesler peşinde koşanların yaşadıklarını ‘aşk’ diye yutturmayalım lütfen. Çünkü aşk kutsaldır. Kutsal olmasaydı eğer yazımın başlarında isimlerini saydığım bilindik ikililerin isimleri ne diye yüzyıllardır dilden dile anlatılırdı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
AFGANİSTAN - 2 Eylül 2021
OTOBÜS KAZALARI - 26 Ağustos 2021
SEL - 19 Ağustos 2021
2021 YKS’NİN ARDINDAN - 12 Ağustos 2021
GÜZEL ÜLKEM YANGIN YERİ - 5 Ağustos 2021
GÖÇ - 29 Temmuz 2021
SOSYAL MEDYAYI BIRAKTIM - 15 Temmuz 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ