Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Gölcük Gölü ve Çevresi Doğal Güzellikleriyle İlgi Çekiyor

Reklam

“KESİN KORUNACAK HASSAS ALAN” İLAN EDİLEN  ÖDEMİŞ İLÇESİNDEKİ GÖLCÜK GÖLÜ VE ÇEVRESİ, DOĞAL GÜZELLİKLERİYLE İLGİ ÇEKİYOR

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  kararı ile “kesin korunacak hassas alan” ilan edilen Ödemiş ilçesindeki Gölcük Gölü ve çevresi doğal güzellikleriyle cezbediyor. Bozdağ’ın zirvesinde yaklaşık 75 hektar büyüklüğündeki Gölcük Gölü’nden adını alan Gölcük Yaylası, yaz aylarında sıcaktan bunalanlara serinlemek için iyi bir yer olarak tercih ediliyor.

Piknik ve kamp yapmak için de uygun olan Gölcük, Aydınoğulları Beyliği ve Osmanlı döneminde önemli bir yerleşim yeri olan Birgi’ye 20, Salihli yönünde de Lidya Krallığı’nın merkezi Sart’a 30 kilometre uzaklıkta yer alıyor.Çevresi çam ormanlarıyla kaplı yaylanın tam ortasında yer alan göl, Trabzon Uzungöl’e benzerliğiyle dikkat çekerken, fotoğrafçılardan da yoğun ilgi görüyor.Yaklaşık 1100 rakımda tektonik hareketlerle oluşan Gölcük Gölü’nün çevresindeki yemyeşil bitki örtüsü ziyaretçilere sakin ve huzurlu bir ortam sunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla 2 Haziran’da Resmi Gazete’de yayımlanan kararla “kesin korunacak hassas alan” ilan edilen bölge, aynı zamanda Karamanoğulları Beyliği döneminde at yetiştiriciliğinin merkezi olarak da tanınıyor.

“GÖLCÜK YAYLAMIZIN HAK ETTİĞİ DEĞERE ULAŞMASINA VE YENİ ATILIMLARA İHTİYACI VAR.”

Bölgenin hak ettiği değere ulaşması için özellikle turizmde yeni atılımlara ihtiyacı olduğunu belirten Gölcük Mahalle Muhtarı Ferit Aynalı “Bu anlamda Gölcük Gölü ve çevresinin “kesin korunacak hassas alan” ilan edilmesi bölgemizi heyecanlandırmıştır.Koruma kararının ardından gölün temizliğinin yapılmasını bekliyoruz. Burada turistik amaçlı daha güzel şeyler yapılabilir. Ayrıca turist çekme amaçlı kamp alanları çalışmaları falan yapılabilir. Buranın turistik açıdan biraz daha güzel yerlere gelmesi için koruma kararı inşallah iyi olacaktır. Bu anlamda herkesi saklı cennet Gökcük’e bekliyoruz.” Dedi

Gölcük Mahallesi esnaflarından Olgun Işlak ise Gölcük’ün çevre il ve ilçelerde yaşayan insanların yaz mevsiminde serinlemek için ziyaret ettiği yerlerin başında geldiğini söyledi.

Bölgenin alınan karar sonrası yürütülecek çalışmalarla daha çok kişiyi ağırlamasını beklediklerini vurgulayan Işlak “Gölcük gerçekten Allah’ın bize verdiği bir lütuf diye düşünüyorum. Bizim buranın güzel bir sözü vardır büyüklerimizden gelen ‘kışın ekmeksiz yazın ceketsiz gelmeyeceksin.’ Büyük bir doğal klima gibi, sürekli esiyor. Turizm açısından gerçekten ele alınması gereken bir yer. Yeşilin bütün tonlarını barındıran bir doğamız var. Dağlarımız çamla çevrili. Verimli arazilere sahibiz. Yayla olduğu için yılda bir kere bile hasat alınsa o bize yetiyor.””Turizmciler olarak biz çok çok memnun olduk” dedi.

“BOZDAG, GÖLCÜK VE BİRGİ KÜLTÜR ve TARİH DESTİYASYONU OLUŞTURMAKTADIR.”

Kırsal Turizm Derneği Birgi Temsilcisi Yaşar Günaydın da yakın konumdaki Bozdağ, Gölcük ve Birgi’nin doğa, kültür ve tarih destinasyonu oluşturduğunu ifade etti. Gölcük Gölü ve çevresinin ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edilmesinin turizmin geleceği açısından önemli olduğunu aktaran Günaydın “Buralarda turizm hızla gelişmekte. Yaratacağımız turizm geleceğinde böyle bir karar gerçekten çok olumlu. Turizmciler olarak biz çok memnun olduk. Hem kültürel hem tarihsel hem de doğal bir turizm destinasyonunda öncelikli alınması gereken kararlardan biriydi diye düşünüyorum. Bu sayede gelecek korunmuş olacak. Hem gelecek hem sürdürülebilirlik adına muhteşem bir karar olarak değerlendiriyoruz.  Gölcük, Bozdag ve Birgi  her bakımdan değişik kriterlere sahip alanlar olması nedeniyle, Ödemiş Adına büyük bir öneme sahiptirler.” Dedi.

Haber : Turgay  Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ