Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Taşlı, 5. Dönem Faaliyetleri Konusunda Bilgiler Verdi

Reklam

Ödemiş Kent Konseyinde yapılacak olan kongre öncesinde bir kez daha aday olduğunu açıklayan Başkan Mehmet Taşlı kendi dönemi süreci içinde güzel projelere imza attıklarını dile getirdi.

Taşlı “İki yıllık görev süremizin 1,5 yılı pandemiyle geçmesine karşın güzel şeyler yaptık. 28 Haziran 2019’da yapılan genel kurulda Ödemiş Kent Konseyi Başkanı ve Yürütme Kurulu seçimi gerçekleştirildi. 2019 Ağustos ayında Aydın’da 110 yeni jeotermal alanın ihaleye açılmasına karşı Aydın Atatürk Kent Meydanı’nda düzenlenen protestoya katılım sağladık.Kaz Dağları’nda açılmak istenen altın madenine ve gerçekleştirilmekte olan doğa katliamına karşı basın bildirisi yayınladık.2019 Eylül ayında Ödemiş Belediyesi, Ödemiş Kent Konseyi,  KOZA-DER ve Efe Dağcılık işbirliğiyle yeryüzü cennetimiz Gölcük yaylasında doğa yürüyüşü ve göl kıyısı temizlik faaliyeti gerçekleştirdik.Kent konseyi Eylül ayı olağan genel kurul toplantısı gerçekleştirildi ve mevcut meclislere ek yeni meclisler kuruldu. Toplam 9 tane meclisimiz ve 7 tane çalışma grubumuz var. Büyük çoğunluğu seçimli genel kurullarını yapmış ve aktif durumdalar.

2019 Kasım ayında İzmir Kent Konseyleri birliği seçimli genel kurulu yapıldı ve seçim katılan Başkan olarak  en yüksek oyu aldık.İzmir Kent konseyleri birliğini İlçemiz adına temsil etme hakkını kazandık. Ancak belediye ile yapılan görüşmeler sonucunda yeterli altyapı ve hazırlık olmadığı gerekçesiyle dönem başkanlığı hakkımızı Foça Kent Konseyine devrettik.Ardından yürütme kurulu üyeliğinde Ödemiş’i bu platformda temsil etmeye başladık. Ödemiş Kent Konseyi tarihinde ilk kez İKKB Yürütme Kurulu’nda yer buldu.”

“JEOTERMAL KAYNAK SAHASI KİRALAMA İHALESİNE KARŞI TOPLUMSAL DUYARLILIK SAĞLANDI.”

“Bölgemizde yaşam alanları konusunda, son derece büyük bir tehdit olan jeotermal kaynak sahası kiralama ihalesine karşı toplumsal duyarlılık sağlandı. Kent Konseyi yürütme kurulu olarak kentimizde jeotermal kaynak çıkarılmak istenen Mescitli Mahallesi ziyaret edilerek hemşerilerimiz bilgilendirildi.”

“ÜRETİCİ KOOPERATİFLERİNİN DE DESTEĞİ SAĞLANDI”

“9 Kasım 2019 tarihinde Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş’in katılımlarıyla Eski Otogar nikah salonunda Koza-Der ve sivil toplum kuruluşlarımızın düzenlediği basın toplantısında “Dünyada jeotermalin en son çıkartılacağı yer Küçük Menderes havzasıdır” vurgusu yapıldı.12 Kasım 2019 tarihinde hemşerilerimizin katılımlarıyla Salı Pazarı’nda “Jeotermale Hayır” açık hava toplantısı yapıldı. Aydın’dan gelen çevre gönüllüleri, jeotermal enerji santrallerinin Aydın Ovası’nda ortaya çıkardığı tahribatı anlattık.13 Kasım 2019 tarihinde de jeotermal kaynak sahası kiralama ihalesi ile ilgili Konak’ta yerel yönetimler, kent konseyleri, sivil toplum kuruluşları ve üreticilerin katılımıyla düzenlenen basın açıklamasına katılım sağladık. 2019 Aralık ayında Ege Kent Konseyleri Birliği bölgemizdeki 50’den fazla konsey temsilcisinin katılımıyla seçimli genel kurulunu yaptı. Ödemiş Kent Konseyi de bu kongrede yer aldı. Yine Aralık ayında Yürütme Kurulumuz ve Meclis başkanlarımız bir eşgüdüm toplantısında bir araya geldiler. Konseyimizin çalışma tarzı ve yürütme kuruluyla meclis başkanları arasındaki ilişki yapısı üzerinde duruldu.”

“KENT KONSEYLERİ ORTAK AKILDIR.KENT KONSEYLERI KENTİN AKLI VİCDANI SİGORTASI VE SAĞDUYUSUDUR.”

“Şubat Ayında İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni Jeotermal hakları almaya davet ediyoruz” başlığıyla jeotermal ihalelerinin tamamen iptal edilmesinin gerekliliğini vurgulayan basın açıklamasında bulunduk.Kırsal Turizm Derneği, Ödemiş Belediyesi ve Ödemiş Kent Konseyi işbirliğiyle Ödemiş Kırsal Turizm Forum’unu gerçekleştirdik.2020 Mart ayında gelindiğinde Koronavirüs salgını ülkemize sirayet etti ve ay sonuna doğru virüsün yayılmasını önlemek adına pek çok önlem peş peşe hayata geçirilmeye başlandı. Bu noktada Ödemiş Kent Konseyi de Koronavirüs salgını hakkında bilgilendirici paylaşımlarda bulunarak toplumsal bilince katkı sunduk.Pandemi önlemleri kapsamında İzmir Kent Konseyleri Birliği’nin zoom uygulaması üzerinden Mayıs ayında gerçekleştirdiği toplantıya iştirak ettik.Türkiye Kent Konseyleri Platformu çatısı altında koronavirüs salgını sebebiyle ortak akıl, uzlaşı ve hoşgörüye en çok ihtiyacımız olan günlerde “birlik ve dayanışma” başlığıyla yapılan ortak basın açıklamasına destek verdik.İzmir Kent Konseyleri Birliği ile Efes Selçuk doğal sit alanlarının statü ve sınır değişikliklerine ilişkin ortak basın açıklamasında bulunduk. 2020 Ağustos ayında ilçemizde kurulumun son safhasına gelen Ödemiş Katı Atık Yönetim Tesisinde incelemelerde bulunduk. Ödemiş’in Bozcayaka Mahallesi’nde faaliyet gösteren ARF Bio Yenilenebilir Enerji Üretim tesisini ziyaret ettik. İZSU Ödemiş Atıksu Arıtma tesisini ziyaret ettik.”

“SEÇİMLİ GENEL KURUL TOPLANTISIYLA BİRLİKTE UYGULANACAK YÜRÜTME KURULU  ÜYE SAYISININ ARTTIRILMASIYLA YÖNETİMDE ÇOĞULCULUĞUN SAĞLANMASI HEDEFLENİYOR”

“Ödemiş Kent Konseyi Eylül ayı Seçimsiz Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirdik. Bahsi geçen toplantıda Yürütme Kurulunun önerisiyle yönergede değişiklik yapılarak yürütme kurulu üye sayısı artırıldı. Mevcut durumda başkan dâhil 10 kişiden oluşan yürütme kurulunun, değişikliğin hayata geçmesinden sonra 13 kişiden oluşması bekleniyor. Değişiklik, Haziran 2021’de yapılacak olan seçimli genel kurul toplantısıyla birlikte uygulanacak. Yürütme kurulu üye sayısının artırılmasıyla yönetimde çoğulculuğun sağlanması hedefleniyor.2020 Ekim ayında Sokak Hayvanlarını Koruma Çalışma Grubumuz tarafından öğretmenevi önünde yapılan etkinlikte ücretsiz kedi ve köpek maması dağıtıldı. Hayvan severlerin büyük ilgisini gören etkinlik sayesinde Ödemiş’in dört bir yanındaki sokak hayvanlarına mama ulaştırılmış oldu.2021 Şubat ayında yürütme kurulu tarafından “Kent peyzajı ve Ödemiş” başlıklı bir rapor hazırlanarak Ödemiş Belediyesi’ne sunuldu. Peyzaj, kentsel tasarım, çevre düzenlemesi vb. konularda tanımlamalara yer verilen rapor, kent peyzajını bütüncül şekilde ele alarak, Ödemiş’te gerçekleştirilen bina, yol, kaldırım ve parkların yapımı ile bitki çeşitliliğinin belirlenmesinde dikkat edilmesi gereken ana ilkeleri ortaya koyuyor. Raporda ayrıca, süs bitkisi ve fidancılığın merkezi olan Ödemiş’te park ve yeşil alanların bölgede yetiştirilebilen bitki çeşitliliğini gözler önüne serecek şekilde tasarlanması öneriliyor.Yine Mart 2021’de Kadın Meclisimiz İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme kararını protesto etmek amacıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Hükümet Meydanı’nda yapılan basın açıklaması etkinliğine sivil toplum kuruluşları da katılım gösterdi. Hep birlikte «İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz» dedik.2021 Nisan ayında İki kenti resimlerle buluşturduk. Bodrum Belediyesi ev sahipliğinde Bodrum Kent Konseyi ve Ödemiş Kent Konseyi üyesi sanatçılar tarafından düzenlenen “İki Kentin Buluşması” isimli karma resim sergisi 9 Nisan 2021 tarihinde Bodrum Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi (Trafo)’da açıldı. Sergide Ödemiş Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi’nden Nezihe Uzunkol, Mustafa Ali Kasap ve Mihriban Neva Sel’in eserleri yer aldı.

Kent konseylerinin destekçisi olan belediyelerdir. 5 dönemde Kent konseyimizi destekleyen Ödemiş belediyemize teşekkür ediyorum.Uetel yönetimlerin ekonomik sıkıntılar yaşadığını bilerek bu dönemde belediyemizden bütçe istemedik. Kent Konseyleri Ortak Akıldır.Kent Konseylerı Kentin Aklı Vicdanı Sigortası ve Sağduyusudur.” dedi.

Haber: Turgay  Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ